زمان تقریبی مطالعه: ۶ دقیقه

تماس از خطوط همراه اول: ۹۹۲۲۳۳۳۳

تماس از خطوط ثابت کل کشور: ۷۰۷۰۷۰۱۲-۰۲۱

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱ شب حتی ایام تعطیل

ثبت نام آزمون تیزهوشان نهم به دهم

0
زمان تقریبی مطالعه: ۶ دقیقه

وبینار

در سال نهم آزمون های ورودی نهم به دهم متفاوتی برگزار میشود. ثبت نام آزمون تیزهوشان نهم به دهم ۹۹ – ۱۴۰۰ برای ورود به مدارس تیزهوشان و مدارس نمونه دولتی نیز از جمله آزمون هایی ست که شرکت در آن همواره مورد توجه دانش آموزان قرار دارد. شرکت در آزمون های تیزهوشان دارای شرایطی ست که هر متقاضی قبل از ورود به آن باید بداند . از جمله این شرایط تعداد سؤالات، نحوه ی ثبت نام تیزهوشان، سهمیه ها و … است. در این مقاله قصد داریم نحوه ثبت نام آزمون تیزهوشان نهم به دهم ، سایت ثبت نام آزمون تیزهوشان نهم به دهم و آزمون سمپاد نهم به دهم را در اختیار متقاضیان قرار دهیم.

مرکز مشاوره باخه
جهت ثبت نام آزمون تیزهوشان نهم به دهم
 

خصوصیات مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی برای ثبت نام تیزهوشان نهم به دهم

دانش آموزان و والدین آنها به خوبی  اهمیت پایه نهم و ثبت نام مدارس تیزهوشان نهم به دهم را درک میکنند.

مدارس تیزهوشان (سمپاد) جزوی از بهترین مدارس از لحاظ علمی و استعدادیابی در کشورمان است.

معمولاً دانش آموزان در این مدل مدارس از لحاظ علمی دارای بهترین معلمان سطح کشور هستند .

دانش آموزان این مدارس در کنار سطح بالای علمی دارای کلاس های فوق برنامه از جمله نجوم ،کامپیوتر ، مکانیک و… هستند.

همچنین مدارس تیزهوشان نوعی مدارس المپیادی میباشند. در واقع مدارس سمپاد سعی بر آن دارند که سیاستی المپیادی در مدارس پیاده کنند و تمرکز براین دارند که دانش آموزان در المپیاد های کشوری مقام کسب کنند. در اغلب اوقات این مدارس از کتب درسی معرفی شده آموزش و پرورش استفاده نمیکند و از کتاب های کمک آموزشی سطح بالا بهره میگیرند.

شرایط و ضوابط ثبت نام آزمون تیزهوشان نهم به دهم

 1. داشتن تابعیت ایرانی
 2. داشتن حداقل معدل کل سالانه ۱۹ پایۀ هشتم در خرداد سال تحصیلی ۱۳۹۸-۱۳۹۹
 3. ثبت نام در مهلت مقرر در سامانه ثبت نام آزمون ورودی مدارس استعدادهای درخشان
 4. دارا بودن معدل قبولی خرداد در امتحانات پایه نهم

حوزه امتحانی داوطلبان آزمون، بر اساس منطقۀ آموزشی محل تحصیل آنان تعیین خواهد شد.

ظرفیت پذیرش مدارس و ثبت نام دوره دوم متوسطه تیزهوشان ( نهم به دهم) در هر شهرستان با در نظر گرفتن مناطق تحت پوشش ، بر اساس پیشنهاد اداره کل آموزش و پرورش استان و با تأیید مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان  تعیین شده است که در هنگام ثبت نام الکترونیکی از طریق سایت ثبت نام تیزهوشان نهم به دهم ، به اطلاع داوطلبان میرسد.

 1. پس از تعیین ظرفیت و اعلام نتایج هیچگونه افزایش در تعداد مدارس دوره دوم استعدادهای درخشان یا افزایش در ظرفیت پذیرش آنها، مجاز نیست.
 2. – پذیرش نهایی دانش آموز در مدارس دوره دوم استعدادهای درخشان ، برای ر شته های تحصیلی ( علوم تجربی، ریاضی فیزیک ، ادبیات علوم انسانی و شاخه فنی و حرفه ای ) منوط به کسب شرایط احراز رشته مطابق آیین نامه هدایت تحصیلی است.
 3. دانش آموزان پایۀ دهم مدارس استعدادهای درخشان در همان رشته ای که پذیرفته شده اند، مجاز به ادامه تحصیل می باشند.
 4. در صورت عدم احراز شرایط ثبت نام در رشتۀ تحصیلی مورد تقاضای دانش آموز مطابق ضوابط هدایت تحصیلی، قبولی داوطلب در آزمون لغو و بی اثر خواهد بود.

شرایط پذیرش بدون آزمون در مدارس تیزهوشان متوسط دوم (دبیرستان)

توجه: دانش آموزان پایۀ نهم مدارس استعدادهای درخشان از شرکت در آزمون ورودی معاف هستند .

پذیرش نهایی این دسته از دانش آموزان در پایه دهم، منوط به احراز شرایط ادامۀ تحصیل در پایۀ نهم سال تحصیلی ۱۳۹۸-۱۳۹۹ مدارس استعدادهای درخشان مطابق ماده ۱۵ آیین نامه ارزشیابی تحصیلی و تربیتی دوره اول متوسطه مصوب جلسه ۱۶ کمیسیون معین شورای عالی آموزش و پرورش مورخ ۱۴/۱۷/۱۳۹۷ است.

محتوا ، ضرایب ، تعداد سوالات و عناوین دروس امتحانی آزمون تیزهوشان نهم به دهم

محتوای آزمون شامل دو دسته سؤالات میباشد ، استعداد تحلیلی و استعداد تحصیلی است. ۵۰٪ امتیاز آزمون مربوط به سؤاالت استعداد تحلیلی و ۵۰٪ آن مربوط به سؤالات استعداد تحصیلی میباشد.

امتیاز آزمون، از طریق وزندهی به نمره کل استعداد تحلیلی و تحصیلی به نسبت ۵۰ ٪و ۵۰ ٪ محاسبه و به صورت یک عدد بین ۳۳۳،۳۳ – و ۰۰۰،۱۱۱ اعمال میشود.

منابع ، تعداد و ضرایب سؤالات آزمون و مدت زمان پاسخگویی به آنها ، به شرح جداول زیر است:

سوالات استعداد تحلیلیتعداد سوالمدت پاسخگویی
استعداد تحلیلی۱۵۱۵ دقیقه
نمره استعداد تحلیلی۴۵

 

نام درستعداد سوألضریب ریاضی فیزیکضریب تجربیضریب علوم انسانیضریب سمپاد مهارتی
قرآن و معارف اسالمی (قرآن و پیام های آسمان)۸۱۱۱۱
زبان و ادبیات فارسی۱۵۲۲۴۲
مطالعات اجتماعی (تاریخ، جغرافیا، اجتماعی)۱۵۱۱۱۱
علوم تجربی۱۷۲۴۲۳
ریاضیات۲۰۴۲۲۳

سؤالات استعداد تحلیلی به شیوه چهارگزینه ای (فقط با یک پاسخ درست) به منظور ارزیابی توانایی تحلیل، ریشه یابی، طبقه بندی و سازماندهی مطالب و مباحث گوناگون، طراحی میشود. طراحی این سؤالات عمدتاً مبتنی بر محتوای کتب درسی نخواهد بود.

سؤالات استعداد تحصیلی، به شیوه چهارگزینهای (فقط با یک پاسخ درست) در سطح محتوای کتابهای درسی ، با تأکید بر سطوح بالای شناختی ، تلفیق دانش ، مفاهیم و مهارت های دو یا چند ماده درسی در برخی از سؤالات، طراحی میشود.

به ازای هر پاسخ صحیح، ۳نمره مثبت و به ازای هر پاسخ غلط، ۱ نمره منفی برای داوطلب در نظر گرفته میشود.

برای سؤالات بدون پاسخ، نمره ای منظور نخواهد شد.

توجه: چنانچه داوطلب در سؤالی بیش از یک گزینه را علامت زده باشد، ۱ نمره منفی برای او منظور خواهد شد.

نحوه ثبت نام آزمون تیزهوشان نهم به دهم

ابتدا با مراجعه به سایت ثبت نام تیزهوشان نهم به دهم  azmoon.medu.ir برای ورود به سامانه ثبت نام وارد شوید. سپس کد ملی و رمز همگام خود را که از مدیر مدرسه دریافت کردید، در قسمت های مربوط وارد نمایید.

ثبت نام ازمون ورودی نهم به دهمتوجه: اگر بنا به هر دلیلی، پیام خطایی مبنی بر اشتباه بودن کد ملی یا رمز همگام نمایش داده شود، باید به مدرسه محل تحصیل کنونی خود مراجعه نموده و نسبت به برطرف نمودن مشکل اطلاعاتی و رفع نقص در سامانه سناد یا دریافت رمز همگام خود از مدیر مدرسه محل تحصیل اقدام نمایید.

در مراحل بعد میبایست پس از تکمیل اطلاعات فردی به ترتیب الویت مدارس مورد علاقه خود را در صفحه ثبت نام وارد کنید .

در این مرحله نام و نام خانوادگی، کد ملی، جنسیت ، نام و کد دبیرستان ، منطقه و استان محل تحصیل کنونی شما به صورت خودکار نمایش داده شده و امکان ویرایش وجود ندارد.

در قسمت مربوط به درج معدل، چنانچه معدل شما از حد تعیین شده کمتر باشد، شرایط شرکت در آزمون را ندارید و سامانه اجازه ثبت نام در آزمون را به شما نمی دهد.

در انتهای ثبت نام میبایست حتما رسید ثبت نام برایتان صادر شود. پس از تکمیل فرم تقاضا نامه ثبت نام باید در مهلت دریافت کارت ورود به جلسه آزمون مبلغ ثبت نامی را از طریق سایت ثبت نام تیزهوشان نهم به دهم مربوطه پرداخت کنید.

توجه :برای تصویر داوطلب ابعاد و حجم فایل محدودی مشخص شده است .

توجه: داوطلبان عزیزی که در سال تحصیلی ۹۹-۱۳۹۸ در استانهای زیر مشغول به تحصیل هستند می توانند در آزمون سمپاد نهم به دهم شاخه سمپاد مهارتی در رشته های مورد نظر را انتخاب نمایند.

 • خوزستان
 • سمنان
 • همدان
 • زنجان
 • البرز
 • یزد
 • خراسان رضوی

سهمیه ها

در آزمون های ورودی مدارس تیزهوشان – آزمون سمپاد نهم به دهم جز سهمیه همزاد (دوقلو ها) سهمیه ی دیگری نداریم.

نکته : این سهمیه دارای حدنصاب میباشد که اگر داوطلبان واجد شرایط حدنصاب مورد نیاز را کسب نکند سهمیه ی انان حذف میشود.

در صورت شرکت همزمان دانش آموزان همزاد ( دوقلو یا بیشتر، همجنس یا غیرهمجنس ) در آزمون ورودی مدارس استعدادهای درخشان و پذیرش یکی از آنان ، دیگری فقط به شرط کسب حداقل هشتاد درصد امتیاز آزمون آخرین فرد پذیرفته شده ، درمدرسه مورد تقاضا میتواند بر اساس اولویت های انتخابی خود ، مازاد بر ظرفیت پیش بینی شده، ثبتنام نماید.

 • اولویتها و نوع مدرسه انتخابی دانش آموزان همجنس میبایست مشابه یکدیگر باشند.
 • اگر یکی از همزادان در ردیف پذیرفته شدگان آزمون قرار گیرد، امکان قبولی سایر همزادان در اولویتهای انتخابی خود و یا بهبود اولویتهای انتخابی وی به شرطی فراهم میشود که امتیاز کف مدرسه قبولی جدید همزاد دیگر، بالاتر از امتیاز کف مدرسۀ محل قبولی همزاد اول نباشد.

جهت پرسش سؤالات پیش آمده در زمینه آزمون سمپاد نهم به دهم میتوانید با مشاوران مرکز مشاوره باخه در ارتباط باشید و از مشاوره تلفنی باخه بهره مند شوید .

زمان برگزاری آزمون تیزهوشان نهم به دهم

هر ساله سامانه ثبت نام آزمون ورودی مدارس استعدادهای درخشان در اواسط فروردین ماه باز میشود و پس از تکمیل فرایند ثبت نام در بازه زمانی یک هفته ای قبل از آزمون اقدام به انتشار کارت ورود به جلسه میکند. کارت ورود به جلسه در سایت azmoon.medu.ir منتشر خواهد شد. همچنین در اواخر خرداد ماه هر سال داوطلبان در جلسه آزمون حاضر میشوند.

مرکز مشاوره باخه
جهت ثبت نام آزمون تیزهوشان نهم به دهم
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.