زمان تقریبی مطالعه: ۵ دقیقه

تماس از خطوط همراه اول: ۹۹۲۲۳۳۳۳

تماس از خطوط ثابت کل کشور: ۷۰۷۰۷۰۱۲-۰۲۱

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱ شب حتی ایام تعطیل

منابع آزمون تیزهوشان نهم به دهم و سوالات آزمون تیزهوشان

0
زمان تقریبی مطالعه: ۵ دقیقه
وبینار

دانش آموزانی که قصد دارند در مدارس تیزهوشان ( سمپاد ) ثبت نام کنند موظف هستند در آزمون تیزهوشان (سمپاد) شرکت کنند و در صورت قبولی در این آزمون و دارا بودن شرایط و ضوابط قبولی مدارس استعدادهای درخشان، می‌توانند ثبت نام خود را تکمیل نموده و وارد مدارس تیزهوشان شوند. بنابراین قبل از هرچیزی باید خود را برای آزمون آماده کنند تا بتوانند نتیجه‌ی مطلوبی بگیرند . دانش آموزان با قبولی در آزمون می‌توانند در پایه های ششم، هفتم و نهم وارد این مدارس شوند . در این مقاله ضمن معرفی عناوین دروس امتحانی و بررسی شرایط ثبت نام تیزهوشان نهم به دهم ، قصد داریم سوالات آزمون تیزهوشان نهم به دهم، منابع آزمون تیزهوشان نهم به دهم و کتاب های آزمون تیزهوشان نهم به دهم را در اختیارتان قرار دهیم تا با در دست داشتن این منابع در آزمون موفق شوید .

مرکز مشاوره باخه
 

منابع آزمون تیزهوشان نهم به دهم

با توجه به این که آزمون تیزهوشان نهم به دهم ۹۹ از دو قسمت استعداد تحلیلی و استعداد تحصیلی تشکیل شده تمام دانش آموزان باید با تمرکز بر میزان اهمیت دو بخش و تعداد سوالات اقدام به تهیه منابع درسی مطالعاتی پایه نهم و برنامه ریزی برای مطالعه آزمون تیزهوشان نهم به دهم داشته باشند. برای بخش سوالات استعداد تحلیلی کتاب هایی با عنوان استعداد تحلیلی پایه ششم از انتشارات های گاج، مبتکران، علامه حلی و گل واژه و … موجود است که هرکدام به نحوی برای استفاده دانش آموزان پیشنهاد می شود. اما توصیه ما به تمام دانش آموزان پایه ششم داوطلب آزمون تیزهوشان این است که بررسی کاملی برروی سوالات استعداد تحلیلی سال های گذشته داشته باشند تا بتوانند تجزیه تحلیل خوبی نسبت به سوالات داشته باشند و مطالعه خود بر مبنای این سوالات قرار دهند.

اما در خصوص بخش سوالات استعداد تحصیلی که مرتبط به کتاب‌های درسی است دانش آموزان باید علاوه بر اینکه کتاب‌های درسی خود را بصورت کامل و دقیق مطالعه می‌نمایند می‌توانند از کتاب‌های ریاضیات تیزهوشان مانند کانگورو، مبتکران و برای دروس مثل علوم از کتاب‌های انتشارات گل واژه و همچنین سایر دروس هم از انتشارات خوارزمی استفاده نمایند.

سوالات آزمون تیزهوشان نهم به دهم و عناوین دروس امتحانی

سوالات آزمون تیزهوشان نهم به دهم شامل دو دسته سؤال ، سوالات استعداد تحلیلی و سوالات استعداد تحصیلی است. ۲۰٪ امتیاز آزمون مربوط به سؤاالت استعداد تحلیلی و ۸۰٪ آن مربوط به سؤالات استعداد تحصیلی میباشد.

امتیاز آزمون، از طریق وزندهی به نمره کل استعداد تحلیلی و تحصیلی به نسبت ۲۰ ٪و ۸۰ ٪ محاسبه و به صورت یک عدد بین ۳۳۳،۳۳ – و ۰۰۰،۱۱۱ اعمال میشود.

سوالات استعداد تحلیلیتعداد سوالمدت پاسخگویی
استعداد تحلیلی۱۵۱۵ دقیقه
نمره استعداد تحلیلی۴۵

 

سوالات استعداد تحصیلیتعداد سوالضریبمنابع طرح سوالزمان پاسخگویی
قرآن و پیام های آسمانی۸۲سوالات از محتوای کتب درسی پایه هشتم۱۰۵ دقیقه
زبان و ادبیات فارسی۱۵۲
مطالعات اجتماعی۱۵۱
علوم تجربی۱۷۲
ریاضیات۲۰۳
جمع کل۷۵

نمره کل استعداد تحصیلی : ۴۶۵

 

به منظور آشنایی با سوالات آزمون تیزهوشان نهم به دهم  و منابع آزمون تیزهوشان نهم به دهم سال های جاری می‌توانید روی لینک های زیر کلیک کرده و ( pdf ) های مربوطه را دانلود کنید .

سوالات آزمون تیزهوشان نهـم به دهم ۹۵ـ۹۶  (  سوالات استعداد تحلیلی )

سوالات آزمون تیزهوشان نهـم به دهم ۹۵ـ۹۶ ( سوالات استعداد تحصیلی )

سوالات آزمون تیزهوشان نهـم به دهم ۹۶ـ۹۷ ( سوالات استعداد تحلیلی ـ سوالات استعداد تحصیلی )

سوالات آزمون تیزهوشان نهـم به دهم ۹۸ـ۹۹ ( استعداد تحلیلی ـ استعداد تحصیلی )

سؤالات استعداد تحلیلی تیزهوشان به شیوه چهارگزینه ای یا تستی (فقط با یک پاسخ درست) به منظور ارزیابی توانایی تحلیل، ریشه یابی، طبقه بندی و سازماندهی مطالب و مباحث گوناگون، طراحی میشود. طراحی این سؤالات عمدتاً مبتنی بر منابع تیزهوشان محتوای کتب درسی نهم نخواهد بود. سؤالات استعداد تحصیلی، به شیوه چهارگزینه ای (فقط با یک پاسخ درست) در سطح محتوای کتابهای درسی ، با تأکید بر سطوح بالای شناختی، تلفیق دانش، مفاهیم و مهارت های دو یا چند ماده درسی در برخی از سؤالات، طراحی میشود. به ازای هر پاسخ صحیح، ۳نمره مثبت و به ازای هر پاسخ غلط، ۱ نمره منفی برای داوطلب در نظر گرفته میشود.

برای سؤالات بدون پاسخ، نمره ای منظور نخواهد شد.

توجه: چنانچه داوطلب در سؤالی بیش از یک گزینه را علامت زده باشد، ۱ نمره منفی برای او منظور خواهد شد.

دانش آموزان و اولیا باید بدانند به دلیل تغییرات گسترده هر ساله در نحوه طرح سوال و تفاوت ظرفیت مدارس سبب میشود که تخمین رتبه و نمونه کارنامه معیار قابل اتکایی نباشد . تیم مشاوره ای باخه به شما پیشنهاد میدهد که باتوجه به منابع آزمون تیزهوشان نهم خوب موجود در بازار کتاب و همچنین بهره گیری از یک برنامه ریزی کامل و مطمئن با پشتیبان درسی میتوانند به نتیجه ای مطلوب در آزمون های ورودی مدارس برسند.

پذیرش در مدارس تیزهوشان نهم به دهم

ثبت نام در مدارس تیزهوشان به دو صورت انجام می‌شود . پذیرش دانش آموزانی که متوسطه اول نیز در همین مدارس تحصیل نمودند با دیگر دانش آموزان متفاوت است . زیرا سایر دانش آموزان سال نهم برای ورود به این مدارس در پایه دهم ابتدا باید در آزمون تیزهوشان (استعدادهای درخشان) شرکت کنند اما دانش آموزانی که در دوره‌ی متوسطه اول نیز در مدارس سمپاد مشغول به تحصیل بودند نیازی به شرکت در آزمون ندارند. پس بنابراین افرادی که نیاز به شرکت در آزمون تیزهوشان نهم به دهم دارند باید با منابع آزمون تیزهوشان نهم به دهم آشنا باشند.

شرایط ثبت نام بدون آزمون تیزهوشان نهم به دهم

همانطور که قبل تر ذکر کردیم دانش آموزان پایۀ نهم مدارس استعدادهای درخشان سمپاد از شرکت در آزمون ورودی تیزهوشان نهم به دهم معاف هستند . پذیرش نهایی این دسته از دانش آموزان در پایه دهم، مربوط به سوالات آزمون تیزهوشان نهم به دهم نمی گردد زیرا این افراد آزمون ندارند بلکه منوط به احراز شرایط ادامۀ تحصیل در پایۀ نهم سال تحصیلی ۱۳۹۸-۱۳۹۹ مدارس استعدادهای درخشان مطابق ماده ۱۵ آیین نامه ارزشیابی تحصیلی و تربیتی دوره اول متوسطه مصوب جلسه ۱۶ کمیسیون معین شورای عالی آموزش و پرورش مورخ ۱۴/۱۷/۱۳۹۷ است.

شرایط ثبت نام آزمون تیزهوشان نهم به دهم

  1. داشتن تابعیت ایرانی
  2. داشتن حداقل معدل کل سالانه ۱۹ پایۀ هشتم در خرداد سال تحصیلی ۱۳۹۸-۱۳۹۹
  3. ثبت نام در مهلت مقرر در سامانه ثبت نام آزمون ورودی مدارس استعدادهای درخشان
  4. دارا بودن معدل قبولی خرداد در امتحانات پایه نهم

حوزه امتحانی داوطلبان آزمون تیزهوشان نهم به دهم، بر اساس منطقۀ آموزشی محل تحصیل آنان تعیین خواهد شد.

ظرفیت پذیرش مدارس دوره دوم متوسطه تیزهوشان در هر شهرستان با در نظر گرفتن مناطق تحت پوشش ، بر اساس پیشنهاد اداره کل آموزش و پرورش استان و با تأیید مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان  تعیین شده است که در هنگام ثبت نام الکترونیکی از طریق سامانۀ ثبت نام، به اطلاع داوطلبان میرسد.

  1. پس از تعیین ظرفیت و اعلام نتایج هیچگونه افزایش در تعداد مدارس دوره دوم استعدادهای درخشان یا افزایش در ظرفیت پذیرش آنها، مجاز نیست.
  2. – پذیرش نهایی دانش آموز در مدارس دوره دوم استعدادهای درخشان ، برای رشته های تحصیلی ( علوم تجربی، ریاضی فیزیک ، ادبیات علوم انسانی و شاخه فنی و حرفه ای ) منوط به کسب شرایط احراز رشته مطابق آیین نامه هدایت تحصیلی است.
  3. دانش آموزان پایۀ دهم مدارس استعدادهای درخشان در همان رشته ای که از طریق آزمون تیزهوشان نهم به دهم پذیرفته شده اند، مجاز به ادامه تحصیل می باشند.
  4. در صورت عدم احراز شرایط ثبت نام در رشتۀ تحصیلی مورد تقاضای دانش آموز مطابق ضوابط هدایت تحصیلی، قبولی داوطلب در آزمون لغو و بی اثر خواهد بود.

زمان برگزاری آزمون تیزهوشان نهم به دهم

هر ساله  ثبت نام آزمون ورودی مدارس استعدادهای درخشان در اواسط فروردین ماه انجام میشود و پس از تکمیل فرایند ثبت نام در بازه زمانی یک هفته ای قبل از آزمون اقدام به انتشار کارت ورود به جلسه میکند. همچنین در اواخر خرداد ماه هر سال داوطلبان در جلسه آزمون حاضر میشوند. پس بنابراین دانش آموزان باید هرچه زودتر با تهیه منابع آزمون تیزهوشان نهم به دهم آمادگی خود را کسب نمایند.

مرکز مشاوره باخه
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.