مدارس تیزهوشان

0
زمان تقریبی مطالعه: 4 دقیقه

هدف از تهیه این مقاله آشنایی با مدارس تیزهوشان و سمپاد ، ضوابط و شرایط پذیرش دانش آموز در مقاطع مختلف تحصیلی ، شرایط و ضوابط نقل و انتقال در این نوع مدارس و همچنین آزمون تیزهوشان ششم به هفتم و آزمون تیزهوشان نهم به دهم در این نوع مدارس است. در این مقاله قصد داریم تمام موضوعات مربوط به آزمون ورودی  ، شرایط ثبت نام ، شهریه مدارس تیزهوشان و نحوه نقل و انتقال مدارس تیزهوشان یا مدارس سمپاد را مورد بررسی قرار دهیم.

مدارس تیزهوشان یا سمپاد

مدارس سمپاد جزو مدارس برتر در کشور هستند. این مدارس در دوره متوسطه اول به صورت با آزمون و در دوره متوسطه دوم به دو صورت با آزمون و بدون آزمون اقدام به جذب دانش آموز میکند . این نوع مدارس نوعی مدارس المپیادی نیز محسوب میشود.

در مدارس استعدادهای درخشان معمولاً سطح آموزش بالاتر از سطح آموزش و پرورش می‌باشد ، به همین دلیل خیلی روی کتاب های آموزش و پرورش مانور نمی‌دهند و بیشتر تمرکز خود را روی بالاترین سطح کتاب های کمک آموزشی می گذارند.

مدارس تیزهوشان یا استعداد درخشان در مقطع دبستان پذیرش ندارند.

شرایط ثبت نام در مدارس تیزهوشان متوسطه اول

 1. داشتن تابعیت ایرانی
 2. کسب مقیاس ( خیلی خوب ) در تمامی دروس نوبت دوم پایه پنجم ابتدایی و کسب مقیاس ( خیلی خوب ) در تمامی دروس در نوبت اول پایه ششم

نکته:

 • چنانچه داوطلبی در مجموع دو سال تحصیلی پایه های پنجم و ششم ابتدایی حداکثر در یک عنوان درسی مقیاس ( خوب ) را کسب نموده باشد ثبت نام وی بلامانع است .
 • شایستگی های عمومی دانش‌آموز نیز همانند مواد درسی محسوب می شود .
 • با توجه به این که مراحل ثبت نام به صورت اینترنتی انجام می شود ، مسئولیت صحت مندرجات در تقاضانامه ثبت نام به طور کامل بر عهده داوطلب است و در صورت مغایرت ، قبولی دانش آموز لغو و بی اثر خواهد شد

شرایط ثبت نام در مدارس تیزهوشان متوسطه دوم

 1. داشتن تابعیت ایرانی
 2. ضوابط و شرایط ثبت نام داوطلبان مدارس استعدادهای درخشان:
  • داشتن حداقل معدل کل سالانه  19 پایه هشتم در خرداد

  توجه : دانش آموزان پایه نهم مدارس استعدادهای درخشان که معدل سالانه آن‌ها که  از 18 بالاتر میباشد از شرکت در آزمون ورودی معاف میباشند.

ثبت نام و اعلام نتایج پذیرفته شدگان متوسطه اول

سامانه ثبت نام و اسامی پذیرفته‌شدگان دبیرستان های دوره اول استعدادهای درخشان ، از طریق سامانه ( hoosh.medu.ir ) و دبیرستان های متوسطه دوم از طریق سامانه ( azmoon.medu.ir ) اعلام میشود .

توجه :پذيرش در پايۀ هفتم دبیرستان های دوره اول استعدادهای درخشان لزوما به منزله ورود بدون سنجش مجدد به دبیرستان های دورە دوم متوسطه سمپاد نیست و تحصیل اين دانش آمورزان در دوره دوم متوسطه مدارس سمپاد، تابع ضوابطی می باشد که توسط مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان اعلام می گردد .

تمام مدارس تیزهوشان سطح کشور به دلیل برگزاری کلاس های فوق برنامه مثل : ( مکانیک ، نجوم ، برنامه نویسی کامپیوتر و …) دارای شهریه می باشند . 

تیزهوشان

نحوه سوالات آزمون های ورودی مدارس تیزهوشان

آزمون پذیرش در متوسطه اول تماماً به صورت استعداد تحلیلی انجام می شود . آزمون پذیرش دوره دوم متوسطه 50 درصد به صورت تحصیلی و 50 درصد به صورت استعداد تحصیلی میباشد .

مواد امتحانی آزمون های ورودی مدارس تیزهوشان متوسطه دوم

سوالات استعداد تحلیلی تعداد سوال مدت پاسخگویی
استعداد تحلیلی 15 15 دقیقه
نمره استعداد تحلیلی 45

 

نام درس تعداد سوأل ضریب ریاضی فیزیک ضریب تجربی ضریب علوم انسانی ضریب سمپاد مهارتی
قرآن و معارف اسلامی (قرآن و پيام هاي آسمان) 8 1 1 1 1
زبان و ادبيات فارسي 15 2 2 4 2
مطالعات اجتماعي (تاريخ، جغرافيا، اجتماعي) 15 1 1 1 1
علوم تجربي 17 2 4 2 3
رياضيات 20 4 2 2 3

 

نحوه نقل و انتقال مدارس تیزهوشان

 1. -داوطلبانی که پس از زمان ثبت نام يا بعد از پذيرش، به هر دلیلی تصمیم می گیرند  درشهرستانی غیر از شهرستان محل سکونت فعلی اقامت کنند تنها در صوررت پذيرش در يکی از مدارس انتخاب شدە خود در شهرستان مبدأ و دارا بودن امتیاز پذيرش مدرسه شهرستان مقصد و درصوررت داشتن ظرفیت با کسب موافقت ادارە کل آموزش و پرورش استان های مبدأ و مقصد مجاز به انتقال و ثبت نام در ساير مدارس استعدادهای درخشان (در شهرستان يا استان دیگر) خواهند بود.
 2. در سال اول پذيرش، انتقال دانش آموز بین مدارس استعدادهای درخشان در داخل يک شهرستان در دورهاول متوسط (حتی در صررت دارا بودن امتیاز پذيرش مدرسه مقصد) ممنرع است . لازم است داوطلبان گرامی ضمن دقت کافی به اين موضوع، نسبت به انتخاب دبیرستان های مورد نظر اقدام نمايند.
 3. -انتقال دانش آمرزان پذيرفته شده دورە اول  در سنوات و پايه های بالاتر (تا پايان دوره اول متوسطه) نیز تنها در صررت دارا بودن امتیاز پذيرش مدرسە مقصد و موافقت اداره کل استان های مبدأ و مقصد امکان پذير خواهدبود.

سهمیه

سهمیه دوقلو‌ها در مدارس تیزهوشان :

در صورت شرکت همزمان دانش آموزان همزاد ( دوقلو يا بیشتر ، همجنس يا غیرهم‌جنس ) در سنجش ورودی مدارس استعدادهای درخشان و پذيرش يکی از آنان ديگری فقط بع شرط کسب حداقل 80 درصد  امتیاز پذيرش آخرين فرد پذيرفت شده در مدرسه مورد تقاضا مینواند بر اساس اولويت های انتخابب خود مازاد بر ظرفیت پیش بینی شده ثبت نام نمايد.

نکات :

 1. اولويت ها و نوع مدرسه انتخابی دانش آموزان همجنس موضوع اين بند می بايست مشابه يکدیگر باشند .
 2. اگر يکی از همزادان در رديف پذيرفت شدگان آزمون قرار گیرد امکان قبولی ساير همزادان در اولويت های انتخاب خود و يا بهبود اولويت های انتخابی وی ب شرطی فراهم می شود ک امتیاز کف مدرسه قبولی جديد همزاد ديگر بالاتر از امتیاز کف مدرسە محل قبولی همزاد اول نباشد .
 3. به منظور برسی و اعمال تسهیلات پذيرش دانش آموزان همزاد ( در صورت خود اظهاری )  پیش از اعلام نتیجە امتیاز دانش آموزان همزاد بررسی شده و در صورت دارا بودن حداقل امتیاز لازم، نام ايشان نیز مازاد بر ظرفیت پیش بینی شده در فهرست پذيرفته شدگان اعلام میشود .

شهریه مدارس تیزهوشان

باتوجه به دستور اداره کل آموزش پرورش میزان شهریه مدارس تیزهوشان حداکثر تا 50% شهریه مدارس غیردولتی مصوب اداره آموزش و پرورش در استان و شهر مربوطه است.

سوالات متداول

1- نحوه ثبت نام در آزمون تیزهوشان چگونه است ؟

 

به صورت اینترنتی و از طریق سامانه ثبت نام آزمون ورودی مدارس استعدادهای درخشان .

2- سوالات آزمون تیزهوشان شامل چه مواردی است ؟

 

سوالات آزمون تیزهوشان شامل دو بخش استعداد تحلیلی و استعداد تحصیلی است .

3- ثبت نام آزمون تیزهوشان در چه زمانی است ؟

 

بازه‌ی زمانی ثبت نام آزمون تیزهوشان اواخر بهمن تا اوایل اسفند هرسال است که امکان تغییر زمان ثبت نام وجود دارد‌ .

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.