امروز می‌خواهیم یکی از روش‌های معافیت را برای آن دسته از افرادی که ازدواج کرده اند ولی هنوز خدمت سربازی را پشت سر نگذاشته اند بیان کنیم، که آن هم گرفتن معافیت از طریق معافیت کفالت همسر است. شاید شما هم در بین اقوام و نزدیکان خود افرادی را دیده باشید که به خدمت سربازی نرفته اند و بعد از ازدواجشان توانسته‌اند معافیت سربازی خود را به واسطه یکی از روش های معافیت کفالت همسر بیمار یا معافیت کفالت همسر معلول خود بگیرند. همانطور که می‌دانید در حال حاضر روش های بسیار متعددی وجود دارد تا افرادی که نمی‌خواهند دو سال از عمر خود را طی خدمت سربازی بگذرانند بتوانند به معافیت دست یابند.

اکنون یکی از دغدغه های افرادی که ازدواج کرده‌اند و بنا بر مشکلاتی، نتوانسته اند به خدمت سربازی بروند و علاوه بر آن مایل نیستد تا دو سال از عمر خود را دور از همسر و خانواده خود بگذرانند گرفتن معافیت کفالت است.

اگر می‌خواهید که از طریق همسر خود به معافیت کفالت برسید اما هیچ اطلاعاتی درباره این موضوع ندارید، به شما پیشنهاد می‌کنیم تا در ادامه مقاله معافیت کفالت همسر ما را همراهی کنید تا تمام سوالات و ابهامات شما در مورد این مسئله به خوبی رفع شود.

چگونه می‌توانم معافیت کفالت همسر خود را بگیرم؟

همانطور که در بالا اشاره کردیم، می‌توانید برای گرفتن معافیت کفالت همسر از دو طریق اقدام کنید، که هر کدام از این روش ها دارای قوانین و مقررات متفاوتی می‌باشند که ما در ادامه به ویژگی ها و جزئیات هر دوی آنها می‌پردازیم.

روش های گفته شده عبارت اند از:

 1. گرفتن معافیت با استفاده از روش معافیت کفالت همسر بیمار
 2. گرفتن معافیت با استفاده از روش معافیت کفالت همسر معلول

اگرشرایط همسر شما، شامل یکی از موارد بالا می‌باشد می‌توانید با خواندن ادامه این مطلب به راحتی به معافیت کفالت همسر خود دست یابید.

مهم ترین شرط گرفتن معافیت کفالت همسر

شما دوستان اگر بخواهید با استفاده از یکی از روش هایی که در بالا گفته شد معافیت کفالت همسر بیمار و یا معافیت کفالت همسر معلول خود را بگیرید باید ابتدا با اصلی ترین شروط این نوع معافیت کفالت آشنا شوید.

یکی از اولین و اصلی ترین شروط معافیت که در انواع روش های دیگر معافیت هم از آن یا دشده است، نداشتن غیبت سربازی برای فرد مشمول است.

دومین قانون برای گرفتن معافیت کفالت همسر رسیدن به سن مشمولیت است.

نکته سوم که در هر دو روش باید آن را در نظر بگیرید، این است که شما باید تنها نگه دارنده و تنها مراقب همسر خود باشید. یعنی اگر شخصی که می‌خواهید کفالت او را بگیرید دارای برادر بالای سن قانونی 18 سال باشد نمی توانید معافیت او را بگیرید مگر در صورتی که تائید شود که برادر همسر شما قادر به نگه داری خواهرش نباشد.

شرایط گرفتن معافیت کفالت همسر بیمار

با توجه به تغییرات زیادی که هر ساله سازمان نظام وظیفه ناجا در راستای بهتر شدن قوانین وصف می‌کند ،باید بگوییم که بر اساس قوانین مربوط به این روش، شما در صورتی می‌توانید از طریق همسر خود به معافیت کفالت دست بیابید که همسر شما دارای بیماری خاصی باشد و نتواند از خود مراقبت کند و یا حتی کارهای روز مره خود را انجام دهد.

البته این نکته را نیز باید در نظر داشته باشید که نوع بیماری باید توسط مراکز سازمان پزشکی نظام وظیفه و زیر نظر متخصصین تائید شود.

این نکته را هم باید در نظر بگیریم که در صورت وجود مراقبی همانند برادر همسر، که بالای 18 سال سن داشته باشد، یا اینکه شما دارای فرزندی باشید، نمی‌توانید معافیت کفالت همسر بیمار خود را دریافت کنید.

نکات مورد نیاز برای گرفتن معافیت کفالت همسر معلول

با توجه به قوانین سال های گذشته افراد می‌توانستد با ازدواج با فردی معلول از 5 سال معافیت موقت بهره‌مند بشوند و اگر بعد از این پنچ سال ازدواج استمرار داشته باشد معافیت کفالت همسر خود را به دائم تبدیل کنند.

باید بگوییم که در سال های اخیر قوانین و شرایط گرفتن معافیت کفالت همسر معلول هوشمندانه تر و تا حدودی سخت تر شده است.

زیرا بسیاری از افراد در سال ها گذشته با ازدواج با فردی معلول برای گرفتن کفالت معافیت همسر معلول خود اقدام می‌کردند و به راحتی خود را از خدمت سربازی معاف می‌کردند.

اما با سخنی که سردار موسی کمالی در رابطه با معافیت کفالت همسر بیان کرده اند دیگر امکان این وجود ندارد که با ازدواج کردن با فردی که از قبل معلولیت داشته است کفالت معافیت همسر معلول را گرفت،ولی اگر بعد از ازدواج همسر شما دچار معلولیت شد می‌توانید برای گرفتن معافیت کفالت معلولیت او اقدام کنید.

آیا در هنگام خدمت یا تحصیل هم می‌توانیم معافیت کفالت همسر خود را بگیریم؟

اگر شما در حال انجام خدمت سربازی باشید و در همین حین، همسر شما دچار معلولیت شود، می‌توانید با ارائه مدارک و مستندات لازم به معافیت کفالت همسر معلول خود دست یابید.

و همچنین اگر شما در حال تحصیل باشید و ازدواج کرده باشید نیازی به آن ندارید ک صبر کنید تا درس خواندن شما به اتمام برسد و همزمان با تحصیل  نیز میتوانید برای گرفتم معافیت کفالت اقدام کنید.

مدارک مورد نیاز برای گرفتن معافیت کفالت همسر بیمار و معلول

حال اگر بخواهید برای گرفتن معافیت کفالت همسر خود اقدام کنید باید ابتدا مدارک مورد نیاز را آماده و جمع آوری کرده که ما لیست مدارک مورد نیاز را برای شما جمع آوری و آماده کرده ایم که عبارتند از:

 • اصل شناسنامه و کپی تمام صفحات شناسنامه خود و فرد مکفول
 • اصل کارت ملی و کپی آن
 • گواهی آخرین مدرک تحصیلی یا گواهی اشتغال به تحصیل
 • عکس 3*4 مشمولین با پس زمینه سفید
 • تکمیل فرم های مورد نیاز سازمان نظام وظیفه
 • فرم واکسیناسیون مشمولین
 • فرم آخرین وضعیت مشمولین
 • فرم اولیه معاینه مشمولان نظام وظیفه
 • کپی شناسنامه تمام افراد خانواده

شما با تکمیل کردن و در دست گرفتن این مدارک می‌توانید به یکی از دفاتر پلیس+10 مراجعه کرده تا درخواست خود را برای گرفتن معافیت کفالت همسر خود ثبت کنید.