بنابر قوانین سازمان نظام وظیفه عمومی اگر سرپرست خانواده هستید می‌توانید با داشتن شرایط معافیت کفالت پدر ، شرایط معافیت کفالت برادر و… به عنوان سرپرست خانواده می‌توانید برای گرفتن معافیت سربازی اقدام نمایید. یکی دیگر از انواع کفالت جهت معافیت از سربازی گرفتن کفالت مادر می‌باشد، که یکی از موثرترین روش‌ها برای گرفتن این نوع کفالت آگاهی از آخرین قوانین و شرایط معافیت کفالت مادر در سال 1400 می‌باشد.

جهت اطلاع بیشتر از سایر کفالت‌ها مقاله معافیت کفالت را مطالعه کنید.

برای گرفتن معافیت کفالت مادر، یکی از اصلی ترین شرایط این است که مادر شما مطلقه بوده و یا این که پدر شما در قید حیات نباشد و همچنین باید از دیگر شرایط معافیت کفالت مادر در سال 1400 برخوردار باشید که در ادامه این مقاله به صورت کامل به توضیح هر یک از این شرایط میپردازیم.

شرایط اصلی و مراحل اخذ معافیت کفالت مادر در سال 1400

هر فردی که بخواهد کفالت مادر خود را بگیرد باید دو شرط اصلی را رعایت کند:

 1. مادرش فاقد همسر باشد ( یعنی مادر شما باید مطلقه باشد و یا این که پدر شما در قید حیات نباشد )
 2. متقاضی به سن 18 سالگی رسید باشد
 3. متقاضی تنها فرزند بالای 18 سال خانواده باشد ( اگر از این شرط برخوردار نبودید هم میتوانید از معافیت استفاده کنید که در ادامه توضیح خواهیم داد )

پیشنهاد می‌شود جهت آگاهی معافیت کفالت خواهر مقاله کفالت خواهر را مطالعه کنید.

داوطلبان اخذ این نوع کفالت باید توجه داشته باشند که که رعایت زمان مشخص شده در آیین نامه کمسیون معافیت کفالت مادر از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد. یعنی مادری که از همسرش جداشده باشد، به فرد مشمول برای این نوع شرایط معافیت موقت داده می‌شود و اگر تا 30 ماه بعد از طلاق و يا فوت پدر مشمول ادامه داشته باشد، پس از گذشت 30 ماه چنانچه مادر فاقد همسر و سرپرست باشد معافیت موقت می به معافیت دائم تبدیل می‌شود.

شرط معافیت دائم فقط در صورتی مورد قبول خواهد بود که مادر 30 ماه و بیشتر باید شرایط خود را حفظ کند و بدون سرپرست باشد در غیر این صورت معافیت دائم به مشمول داده نمی‌شود.

شرایط اصلی معافیت کفالت مادر فاقد همسر

 1. متقاضی تک فرزند پسر بالای 18 سال سن باشد.
 2. متقاضی غیبت نداشته باشد
 3. پدر متقاضی در قید حیات نباشد

شرایط معافیت کفالت مادرمعافیت کفالت مادر مطلقه

تمامی افراد ذکور بالای 18 سال مشمول نظام وظیفه می‌شوند و باید به خدمت سربازی بروند. رفتن به خدمت سربازی برای تمامی مشمولان اجباری بوده مگر آن که فرد مشمولی شرایط رفتن به خدمت سربازی را نداشته باشد که در این صورت از حدمت سربازی معاف می‌شود.

جهت آشنایی با معافیت از طریق چدر مقاله معافیت کفالت پدر را مطالعه کنید.

اگر فردی وظیفه سرپرستی از اعضای خانواده را داشته باشد قانون معافیت از سربازی نیز شامل حال او می‌شود، اگر پدر و مادر فرد مشمول بنا بر دلایلی از هم جدا شوند، وظیفه نگهداری و سرپرستی از مادر بر عهده فرزند پسر او می‌باشد بنابراین فردی که پدر و مادرش از هم جدا شده باشند می‌تواند از معافیت کفالت مادر مطلقه یا همام معافیت طلاق استفاده کند و و در نتیجه به خدمت سربازی نرود.

شرایط معافیت طلاق

یکی از اصلی ترین شرایط کفالت بر اساس قوانین سازمان نظام وظیفه عمومی طلاق پدر و مادر فرد مشمول باید مستند باشد و طلاق نامه رسمی وجود داشته باشد، رسماً در محضر این طلاق ثبت شده باشد. دیگر شرایط معافیت کفالت مادر مطلقه به شرح زیر می‌باشد.

 1. پسر بالای 18 سال
 2. پدر و مادر از هم طلاق گرفته باشند
 3. مشمول تا قبل از طلاق پدر و مادر غیبت نداشته باشد
 4. مادر فرد مشمول بعد از طلاق ازدواج نکرده باشد
 5. حداقل 30 ماه از تاریخ طلاق گذشته باشد

طلاق توافقی کاملا قانونی و مستند است پس بنا بر این شرایط لازم برای اثبات طلاق را دارا می‌باشد.

مراحل اخذ معافیت طلاق

در صورتی که فرد مشمول مادرش مطلقه بود و مستندات لازم را برای اثبات طلاق و مطلقه بودن مادر دارا بود باید جهت اخذ کارت معافیت کفالت مادر در سال 1400 به صورت زیر عمل کند.

 1. مراجعه به یکی از دفاتر پلیس +10 جهت دریافت فرم‌های مربوط به کفالت
 2. تکمیل فرم های مربوط به معافیت کفالت طلاق و تهیه مدارک ذکر شده در دفترچه
 3. مراجعه به دفتر پلیس + 10 و تأیید مدارک، اسم و مشخصات در سیستم جهت ارسال به سازمان نظام وظیفه
 4. حضور مشمول در جلسه کمسیون که توسط سازمان نظام وظیفه عمومی به فرد مشمول اعلام می‌شود

اخذ کفالت مادر در صورت داشتن برادر بالای 18 سال

همانطور که در قبل گفته شد یکی از شرایط معافیت کفالت مادر در سال 1400 این است که فرد مشمول تنها فرزند بالای 18 سال خانواده باشد. اما در بعضی از موارد دیده شده است که فرد مشمول تنها فرزند پسر بالای 18 سال خانواده نمی‌باشد و برادر دیگری دارد در این صورت برای گرفتن معافیت کفالت به انتخاب مادر به یکی از دو فرزند داده می‌شود.

برای گرفتن این نوع کفالت در اولین قدم  این است که باید تحت پوشش کمیته امداد یا بهزیستی قرار گیرید شرط اصلی این نوع این معافیت فاقد همسربودن مادر به دلیل فوت شوهر یا طلاق از وی می باشد و مادرانی که همسرشان غایب مفقودالاثر شده یا در حبس میباشند در شمول این مقررات قرار نمی گیرند.

نکته مهم در این نوع معافیت این می‌باشد که اگر شما از حقوق مستمری و یا بازنشتگی استفاده کنید با تحت پوشش قرار گرفت کمیته امداد و یا بهزیستی حقوق شما قطع خواهد شد.

سوالات متداول

۱- شرایط تبدیل معافیت دائم به موقت چیست؟

در صورتی که در طول مدت معافیت موقت مادر مجرد و در قید حیات باشد و فرد مشمول نیز در مدت ذکر شده تنها سرپرست و فرزند ذکور بالای ۱۸ سال خانواده باشد.

۲- آیا سالم یا بیمار بودن مادر در معافیت کفالت فرزندش تاثیر گزار است؟

خیر ، شرط اصلی معافیت کفالت مادر فاقد شوهر بودن وی می‌باشد.

۳- اگر طلاق مادر به صورت عادی و غیر ثبتی انجام شده باشد رسیدگی به چه صورتی می‌باشد؟

اصل طلاق نامه و همچنین اقرار نامه محضری مادر مبنی بر طلاق با قید تاریخ ملاک اصلی رسیدگی به معافیت کفالت طلاق می‌باشد.