از جمله روش هایی که افراد می‌توانند با استفاده از آن از خدمت دو ساله سربازی معاف شوند استفاده از معافیت ایثارگری می‌باشد که خود شامل انواع مختلفی نیز می‌باشد، البته باید به این نکته توجه داشته باشیم که این معافیت از سربازی شامل حال تمامی مشمولان نمی‌شد و فقط این تسهیلات شامل حال افرادی می‌شود که که دارای شرایط معافیت های مختلف بوده و سازمان نظام وظیفه آن‌ها را تأیید کند همچنین افرادی که قصد استفاده از انواع معافیت های ایثارگری دارند باشید شرایط آن را دارا باشند. از این رو در این مقاله قصد داریم که انواع معافیت ایثارگری و همچنین شرایط معافیت ایثارگری سال 1400 را به طور کامل شرح دهیم پس تا پایان با ما همراه باشید.

ایثارگر کیست ؟

ایثارگر در این قانون به کسی اطلاق می‌گردد که از جان خود برای نجات جان دیگران می‌گذرد و خود را به خطر می‌اندازد و همچنین برای استقرار و حفظ دستاورد‌های انقلاب اسلامی و دفاع از کیان نظام جمهوری اسلامی ایران و استقلال و تمامیت ارضی کشور، مقابله با تهدیدات و تجاوزات دشمنان داخلی و خارجی انجام وظیفه نموده و شهید، مفقودالاثر، جانباز، اسیر، آزاده و رزمنده شناخته شود. در ادامه به بیان شرایط معافیت ایثارگری سال 1400 خواهیم پرداخت.

انواع معافیت ایثارگری در سال 1400

انواع معافیت های ایثارگری که مورد تایید سازمان نظام وظیفه عمومی می‌باشد به شرح زیر می‌باشد که هر کدام دارای شرایط خاص خود میباشد که در ادامه به بیان شرایط معافیت ایثارگری سال 1400 نیز خواهیم پرداخت.

 1. معافیت ایثارگری از نوع فرزند شهدا و جاویدالاثرا
 2. معافیت ایثارگری از نوع برادر ایثارگر
 3. معافیت ایثارگری از نوع فرزند جانبازان و رزمندگان
 4. معافیت ایثارگری از نوع فرزندان جانبازان 10 در صد
 5. معافیت ایثارگری از نوع فرزندان جانبازان 25 در صد
 6. معافیت ایثارگری از نوع فرزند خوانده جانبازان
 7. معافیت ایثارگری از نوع فرزندان آزادگان

شرایط معافیت ایثارگری سال 1400

مشمولانی که قصد استفاده از معافیت ایثارگری را دارند باید به این نکته توجه داشته باشند که با توجه به امتیازاتی که از طریق جانبازیت و یا مدت حضور فرد ایثارگر در جهبه دریافت می‌کنند از خدمت سربازی معاف و یا از کسری خدمت برخوردار می‌شوند این امتیازات به این شرح می‌باشد که به ازای هر یک درصد جانبازی یک امتیاز و به ازای هر ماه حضور در جبهه نیز یک امتیاز دریافت می‌کنید و به ازای هر امتیاز از 12 روز کسری خدمت برخوردار می‌شوید همچنین اگر جمع امتیازات به بالا 30 برسد فرد مشمول از سربازی معاف میشود. همچنین اگر یکی از این فرزندان از این امتیاز استفاده نماید و از سربازی معاف شود فرزند دوم نیز میتواند از امتیازات باقی مانده استفاده کند و از سربازی معاف و یا از کسری خدمت استفاده نماید. همچنین دیگر شرایط معافیت ایثارگری به شرح زیر می‌باشد:

 1. استفاده از شرایط معافیت ایثارگران سربازی فقط برای کسانی است که ۲۸ یا ۲۹ ماه به بالا سابقه ایثارگری داشته دارند .
 2. اگر فرد مورد نظر ، غیبت داشته باشد ، حتی اگر سابقه ایثارگری والدین او بالای ۳۰ ماه باشد. نمی تواند معافیت ایثارگری را مورد استفاده قرار دهد .
 3. اگر فرد مشمول که سابقه ایثارگری والدینش بالای ۳۰ ماه است و غیبت ندارد. به طور قطعی از خدمت سربازی معاف خواهند شد .
 4. اگر والدین فرد مشمول جانباز باشند ، و حداقل ۲۵ ماه سابقه ایثارگری داشته باشند. فرد می‌تواند از شرایط معافیت سربازی ۹۸ استفاده کند و از خدمت سربازی معاف شود .
 5. نکته ضروری این است که این شرط فقط برای یکی از فرزندان پسر خانواده می تواند استفاده شود . یکی از مواردی که باید در نظر بگیریم این است که این افراد می توانند به ازای هر ۲۵ یا ۳۰ ماه سابقه ایثارگری ، برای یکی از فرزندان خود معافیت از خدمت سربازی بگیرند .
 6. آزادگان می توانند به ازای ۲۴ ماه سابقه ایثارگری، برای یکی از فرزندان پسر خود معافیت از خدمت سربازی بگیرند .

همانطور که در قبل نیز گفتیم معافیت ایثارگری انواع مختلفی دارد که در بالا هریک را نام بردیم و همچنین در ادامه به بیان شرایط و مدارک هر یک خواهیم پرداخت.

شرایط معافیت فرزند شهدا و جاوید الاثرا

کلیه فرزندان شهدا و جاویدالاثران که به سن مشمولیت می رسند. از خدمت دوره ضرورت معاف می باشند . چنانچه در گذشته فرزندی از ایثارگران (شهدا و جاویدالاثران) معافیت خود را به سبب استفاده فرزند دیگر. یا برادر شهید یا جاوید الاثر باطل کرده باشد. مشروط بر آنکه در حال حاضر دارای کارت معافیت دیگری نباشند؛ می تواند از معافیت مذکور بهره‌مند گردد . تا زمانی که بنیاد شهید و امور ایثارگران جاویدالاثری رزمندگان را تایید می‌نمایند. بهره‌مندی فرزندان آنان از این معافیت بلامانع است .

مدارک اخذ معافیت فرزند شهدا و جاویدالاثرا

 • تصویر شناسنامه مشمول
 • تصویر کار ملی مشمول
 • آخرین مدرک تحصیلی فرد مشمول
 • برگه شماره یک ایثارگران

شرایط معافیت برادر ایثارگر

در صورتی که شهید یا جاویدالاثر فاقد فرزند پسر باشد. با درخواست بنیاد شهید و امور ایثارگران تنها یکی از برادران آنان می تواند. از معافیت استفاده نماید . با توجه به تاکید قانون گذار مبنی بر شرط فاقد فرزند ذکور بودن ایثارگر. سن فرزند پسر ملاک نبوده و وجود فرزند پسر در سن طفولیت (زیر۱۸سال) نیز مانع بهره مندی برادر ایثارگر از معافیت نمی گردد . در خانواده ایثارگران فاقد فرزند ذکور حق انتخاب برادر (تنی یا ناتنی) برای استفاده از این معافیت با شخص ایثارگر می باشد و در صورت شهادت یا فوت ایثارگر حق تقدم استفاده از این معافیت با برادر تنی است .

درصورت وجود برادران تنی متعدد حق انتخاب با پدر و درصورت فوت او با مادر و در صورت فوت پدر و مادر انتخاب با توافق برادران و هماهنگی بنیاد شهید صورت خواهد گرفت. درصورت عدم وجود برادر تنی ، اولویت استفاده از این معافیت با برادری است که با فرد ایثارگر از یک مادر بوده و در صورتی که تعداد برادران بیش از یک نفر باشد. توسط مادر انتخاب می گردد. و درصورت فوت مادر ، انتخاب با توافق برادران و هماهنگی بنیاد شهید خواهد بود .

مدارک اخذ معافیت برادر ایثارگر

 • تصویر شناسنامه فرد ایثارگر و مشمول
 • تصویر کارت ملی فرد ایثارگز و مشمول
 • عکس 3*4
 • آخرین مدرک تحصیلی فرد مشمول
 • بررگه ایثارگران

شرایط معافیت فرزند جانبازان و رزمندگان

یکی دیگر از انواع معافیت ایثارگران سال 1400 ، معافیت فرزندان ایثارگران می‌باشدکه می‌توانند با توجه به میزان حضور والدینشان در جبهه و سابقه ایثارگریشان می‌توانند از  این معافیت بهره ببرند. همچنین تعداد فرزندانی که میتوانند از این نوع معافیت ایثارگری در سال 99 استفاده کنند بستگی به میزان سابقه ایثارگری والدینشان دارد ، به عنوان مثال ایثارگری که دارای 120 ماه سابقه جبهه می‌باشد و قبلا دو تا از فرزندان پسرش از معافیت ایثارگری استفاده کرده باشند با توجه به سابقه ایثارگر فرزند سوم نیز می‌تواند از خدمت سربازی معاف شود.

یکی دیگر از راه های معافیت از خدمت سربازی از طرق معافیت پزشکی میباشد جهت آگاهی مقاله شرایط معافیت پزشکی سال 1400 را مطالعه کنید.

مدارک اخذ معافیت فرزند جانبازان و رزمندگان

 • تصویر شناسنامه فرد ایثارگر
 • تصویر کارت ملی فرد ایثارگر
 • برگ ایثارگران
 • تصویر شناسنامه فرد مشمول
 • تصویر کارت ملی فرد مشمول
 • برگ وضعیت مشمول
 • آخرین مدرک تحصیلی مشمول

شرایط معافیت فرزندان جانبازان 25 در صد

فرزندان تمامی جانبازان 25 در صد می‌توانند از معافیت ایثارگری استفاده کنند و از رفتن به خدمت سربازی معاف شوند ، به این صورت که به ازای هر 25 درصد جانبازی یکی از فرزندان فرد ایثارگر می‌تواند از خدمت سربازی معاف شود به عنوان مثال فرد ایثارگری که داری جانبازی 50 درصدی می‌باشد ، سه تا از فرزندان این فرد می‌توانند از معافیت ایثارگری استفاده کنند و به خدمت سربازی نروند.

مدارک اخذ معافیت فرزندان جانبازان 25 در صد

 • تهیه برگه ایثارگران صادره از بنیاد شهید و امور ایثارگران به همراه مدارک مربوط به فرزند خواندگی مشمول
 • تصویر شناسنامه جانباز ، همسر وی و مشمول .
 • پاسخ ثبت احوال در خصوص تحولات شناسنامه جانباز .
 • تصویر کارت ملی جانباز ، همسر وی و مشمول .
 • گواهی آخرین مدرک تحصیلی مشمول .
 • یک قطعه عکس ۴ ×۳ رنگی زمینه سفید تمام رخ مشمول .
 • ارایه مدرکی که مشخص نماید درخواست کننده نیازی به دوره آموزشی ندارد . مانند : (برگه تعهد اعزام به آموزش یا گواهی طی آموزش یا کفایت آموزش ) .
 • تکمیل برگ مشخصات ( برگه شماره ۱ دفترچه راهنمای خدمت وظیفه عمومی ) .

چه افرادی می توانند از معافیت ایثارگری سال 1400 استفاده کنند ؟

ترتیب و اولویت استفاده از شرایط معافیت ایثارگران سربازی به شرح زیر می‌باشد :

 • سربازانی که در حال خدمت هستند .
 • مشمولانی که برگه اعزام دارند .
 • مشمولانی که در زمان قانونی معرفی شده اند .
 • مشمولانی که شرایط معافیت تحصیلی را دارند .

روند رسیدگی به درخواست معافیت ایثارگری

 • فرد پس از اخذ نسخه اول برگه شماره ۱ ایثارگران از بنیاد شهید و امور ایثارگران به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی ( پلیس + ۱۰ ) مراجعه می کند . دفترچه راهنمای خدمت وظیفه عمومی را تهیه کرده اند . قسمت مربوط به ایثارگران را مطالعه نمایند و فرم های مربوط به این معافیت را تکمیل نماید . به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+۱۰) محل سکونت تحویل نمایند . حداکثر ظرف مدت یک هفته از تاریخ ثبت با همراه داشتن اصل مدارک به وظیفه عمومی محل سکونت خود مراجعه تا درخواستشان بررسی گردد .
 • دفاتر پلیس + ۱۰ موظند مدارک دریافتی را با اصل آنها مطابقت داده و با ضرب مهر روی تصاویر مدارک ، آنها را تایید و در اولین فرصت به وظیفه عمومی شهرستان مربوط د تحویل دهند .
 • وظیفه عمومی شهرستان محل سکونت پس از دریافت مدارک ، از طریق سامانه گزارش گیری از شناسنامه فرد استعلام گرفته و به وسیله فرد مورد نظر و یا از طریق اداری به اداره ثبت احوال مربوطه ارسال نمایند .
 • وظیفه عمومی رسیدگی کننده پس از رویت کردن ثبت تاییدیه درخواست معافیت در سامانه و احراز شرایط معافیت، مشمول نظام وظیفه را برای آموزش مقدماتی نظامی به یکی از مراکز آموزشی معرفی می‌نماید. بعد از گذراندن دوره آموزشی کارت معافیت صادر و به درب منزل ارسال می‌شود .

ثبت تاییدیه درخواست در گواهی های صادره از غیر نیروهای مسلح و وزارت جهاد کشاورزی در سامانه ، توسط معاونت وظیفه عمومی استان صورت می گیرد .

سوالات متداول

1- آیا برادران شهید از خدمت معاف می‌شوند؟

بله، در صورتی که شهید فاقد فرزند پسر باشد یکی از برادران معاف می‌شوند.

2- جانبازان چند عدد از فرزندان خود را می‌توانند از سربازی معاف کنند؟

این تعداد بستگی به درصد جانبازی فرد ایثارگر دارد.

3- شرط بهره مندی برادر آزاده از معافیت چی می‌باشد؟

آزاده فاقد فرزند پسر باشد.