نظام وظیفه | دریافت کد نظام وظیفه کنکور سراسری ۹۹

0
زمان تقریبی مطالعه: ۵ دقیقه

یکی از شرایط اختصاصی ثبت نام داوطلبان مرد در کنکور سراسری ۹۹ وضعیت نظام وظیفه آن‌ها است. به همین منظور داوطلبان مردی که قصد شرکت در کنکور ۹۹ را دارند باید قبل از هر چیز از نظر وضعیت سربازی مشکلی نداشته باشند تا بتوانند در زمان ثبت نام کنکور ۹۹ برای ثبت نام و شرکت در کنکور ۹۹ اقدام کنند. سازمان سنجش در فرم ثبت نام کنکور سراسری از متقاضیان مرد می‌خواهد تا وضعیت نظام وظیفه خود و کد نظام وظیفه را مشخص کنند. برای مشخص کردن کد وضعیت نظام وظیفه باید افراد کدهای نظام وظیفه کنکور سراسری خود را در قسمت وضعیت سربازی ثبت نام کنکور سراسری وارد نمایند. در این مقاله موضوعات حول محور معافیت تحصیلی برای داوطلبان مرد، مشمولان نظام وظیفه و خدمت سربازی و همچنین دریافت کدهای مراکز آموزش نظامی نیز مورد بررسی قرارا گرفته شده است.

مرکز مشاوره باخه
جهت دریافت کد نظام وظیفه کنکور سراسری
 

داوطلبان عزیز می‌توانند با مطالعه مقاله نحوه ثبت نام کنکور سراسری ۹۹ از چگونگی ثبت نام و خرید کارت اعتباری مطلع شوند.

کدهای نظام وظیفه کنکور سراسری

داوطلبان مرد برای مشخص کردن و  ثبت وضعیت سربازی خود در فرم ثبت نام کنکور سراسری می‌بایست وضعیت تعریفی هر کد را  که توسط سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا مشخص شده است مطالعه و بر این اساس نسبت به دریافت کد نظام وظیفه خود قدام نمایند. در ادامه کدهای نظام وظیفه کنکور سراسری و کدهای مراکز آموزش نظامی را در اختیار متقاضیان قرار خواهیم داد.

کدهای مراکز آموزش نظامی را نیز میتوانید از سامانه ی sarbazi.us دریافت کنید.

کد ۱

دارا بودن کارت پایان خدمت سربازی هوشمند.

کد ۲

دارا بودن کارت معافیت دائم سربازی هوشمند ( کفالت، پزشکی، ایثارگران و موارد خاص ).

کد ۳

مشمولان دارای برگ معافیت موقت هولوگرام دار بدون غیبت ( پزشکی، کفالت و سایر… ) در مدت اعتبار آن.

کد ۴

متولدین سال ۱۳۵۴ و قبل از آن، این قبیل مشمولان باید پس از اعلام قبولی و در زمان ثبت نام کنکور کارت معافیت دائم هوشمند ( معافیت سنی عنایت مقام معظم رهبری) را ارائه نمایند.

کد ۵

دانش آموزان سال آخر دوره متوسطه یا پیش دانشگاهی که به صورت حضوری و پیوسته مشغول به تحصیل بوده و تا تاریخ ۳۱ / ۶/ ۹۸ در سنوات مجاز تحصیلی( حداکثر ۲۰ سالگی تمام )، فارغ التحصیل می‌شوند.

کد ۶

فارغ التحصیلان مقطع متوسطه ( دارای مدرک پیش دانشگاهی ) به شرط اتمام تحصیل حداکثر تا ۲۰ سالگی به صورت پیوسته و حضوری ( مدارس روزانه، بزرگسالان و آموزش از راه دور ) و درصورتی که وارد غیبت نشده باشند.

دانش آموزانی که دوره متوسطه ( سال اول متوسطه ) را از مهر ۹۱ آغاز کرده باشند، سقف مجاز سنوات تحصیلی آنان حداکثر تا پایان ۲۰ سالگی خواهد بود.

کد ۷

دانش آموزانی که قبل از سن مشمولیت ( قبل از ۱۸ سالگی تمام ) موفق به دریافت مدرک پیش دانشگاهی شده باشند، به شرط نداشتن غیبت.

افرادی که تاریخ اعزام به خدمت آنان قبل از اعلام قبولی یا پذیرش در دانشگاه است، لازم است برابر ضوابط مربوط نسبت به تمدید موعد اعزام خود اقدام نمایند. در غیر این صورت به دلیل ورود به غیبت، شرایط ادامه تحصیل را از دست خواهند داد. در ضمن افرادی که در موعد اعزام ( مندرج در برگ آماده به خدمت ) به خدمت اعزام می‌شوند در صورت پذیرش در مقطع کارشناسی و بالاتر، جهت ادامه تحصیل از خدمت ترخیص خواهند شد.

کد ۸

کارکنان وظیفه ( سربازان در حال خدمت ) بدون غیبت اولیه دارای مدرک پیش دانشگاهی حضوری و پیوسته ( دانش آموز رسمی ) به شرطی که در مقطع کارشناسی و بالاتر پذیرفته شوند.

کد ۹

کارکنان وظیفه‌ای که خدمت دوره ضرورت آنان تا تاریخ ۳۱ / ۶/ ۱۳۹۸ به پایان می‌رسد ( این دسته از افراد باید به هنگام ثبت نام در دانشگاه، گواهی یا کارت پایان خدمت ارائه نمایند ).

کد ۱۰

طلاب علوم دینی دارنده مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی دارای معافیت تحصیلی حوزه؛ به شرطی که مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه یا مرکز مدیریت حوزه علمیه خراسان یا اصفهان تأیید نمایند که طلبه قادر است ضمن اشتغال به تحصیل در حوزه به موازات آن در دانشگاه نیز تحصیل کند، با همان معافیت تحصیلیحوزه، اشتغال به تحصل وی در دانشگاه بلامانع است. بدیهی است هر موقع که حوزه علمیه معافیت تحصیلی طلب‌های را خاتمه یافته اعلام نماید، ادامه تحصیل وی در دانشگاه منوط به اجازه سازمان وظیفه عمومی و صدور معافیت تحصیلی دانشگاهی است. این گونه دانشجویان برای ثبت نام در هر ترم تحصیلی باید موافقت نامه حوزه علمیه مربوط را ارائه نمایند.

کد ۱۱

کارکنان پایور شاغل در نیروهای مسلح با ارائه گواهی اشتغال به خدمت و موافقت از سازمان مربوط برای ادامه تحصیل.

کد ۱۲

دانشجویان انصرافی درصورتی که در سقف سنوات تحصیلی اولیه، انصراف داده و همچنین از تاریخ انصراف آنان در دانشگاه و رشته قبلی تا زمان پذیرش در دانشگاه و رشته جدید بیش از یک سال سپری نشده باشد. مضافا مشروط به اینکه قبلاً ( از تاریخ ۲۲ / ۸/ ۱۳۹۰ به بعد ) ازامتیاز یک بار انصراف استفاده نکرده باشند.

همچنین میتوانید برای دریافت کد نظام وظیفه ، کدهای مراکز آموزش نظامی نکات ذکر شده در پورتال سازمان سنجش به نشانی( sanjesh.org ) قرار دارد.

 افرادی که بدلایلی دچار محرومیت از کنکور سراسری ۹۹ می‌باشند نمی‌توانند در کنکور سراسری شرکت نمایند.

نکات مهم مربوط به نظام وظیفه

نکته اول

مشمولان غایب مجاز به ادامه تحصیل کنکور سراسری نمی‌باشند و در صورت شرکت در آزمون سراسری  و قبولی در آن، معافیت تحصیلی برای آنان صادر نگردیده و دانشگاه‌ها مجاز به ثبت نام نهائی از آن‌ها نمی‌باشند.

دوم

دانشجویان اخراجی دانشگاه‌ها تا پایان خدمت دوره ضرورت یا دریافت معافیت دائم، مجاز به ادامه تحصیل نمی‌باشند (به جز افرادی که قبل از ورود به سن مشمولیت اخراج شده‌اند).

سوم

مشمولانی که در مقطع کاردانی فارغ التحصیل شده‌اند، مجاز به شرکت در آزمون سراسری نمی‌باشند. این افراد فقط می‌توانند در مقطع کارشناسی ناپیوسته ( کاردانی به کارشناسی ناپیوسته ) تحصیل خود را ادامه دهند.

چهارم

معافیت تحصیلی برای هر مقطع فقط یک بار صادر می‌شود. بنابراین فارغ التحصیلان هر مقطع مجازبه تحصیل مجدد در همان مقطع نمی‌باشند. ضمناً تأکید می‌گردد فارغ‌التحصیلان مقطع کاردانی مجاز به شروع به تحصیل در مقاطع کارشناسی پیوسته، کارشناسی ارشد پیوسته و دکتری پیوسته می‌باشند و نیزفارغ التحصیلان مقطع کارشناسی مجاز به شروع به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد پیوسته و دکتری پیوسته پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی هستند.

پنجم

ترخیص سربازان حین خدمت صرفا جهت ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی و بالاتر مجاز بوده و ترخیص آنان جهت تحصیل در مقطع کاردانی مجاز نیست.

ششم

دانشجویانی که تمایل به انصراف و شروع به تحصیل مجدد دارند، در طول تحصیلات دانشگاهی ( ازدیپلم تا دکتری ) فقط یک بار مجاز به انصراف می‌باشند، مشروط به اینکه در سنوات اولیه تحصیلی انصراف داده و از زمان انصراف تا شروع به تحصیل مجدد بیش از یک سال سپری نشده باشد.

هفتم

دانشجویان مقاطع کارشناسی و بالاتر پیوسته که با دریافت مدرک مقطع پایین‌تر از ادامه تحصیل انصراف داده و یا اخراج می‌گردند، تا پایان خدمت دوره ضرورت یا دریافت معافیت دائم، مجاز به ادامه تحصیل نمی‌باشند. مگر با معافیت تحصیلی مشروط به رعایت سقف مجاز سنوات تحصیلی اولیه مقطع فارغ التحصیل شده، مجاز به ادامه تحصیل در مقطع بالاتر شناخته شوند ( یعنی مقطع معادل کاردانی را حداکثر در ۵/ ۲ سال فارغ التحصیل شده باشند ).

هشتم

کارکنان وظیفه ( سربازان حین خدمت ) مجاز به تحصیل هم زمان با انجام خدمت نیستند. این افراد درصورت قبولی در دانشگاه و داشتن شرایط ادامه تحصیل، از خدمت ترخیص خواهند شد.

نهم

دانش‌آموزانی که در سقف مجاز سنوات تحصیلی، پس از ورود به سال مشمولیت در ماه‌های خرداد یاشهریور هرسال به عنوان دانش‌آموز رسمی فارغ التحصیل می‌شوند، چنانچه تا پایان شهریور سال آینده در دانشگاه پذیرفته شوند، فاقد غیبت بوده و از معافیت تحصیلی استفاده خواهند کرد.

دهم

تمامی پذیرفته شدگان آزمون سراسری سال ۱۳۹۸ ملزم هستند جهت دریافت مجوز ثبت نام در دانشگاه، از طریق دفاتر پلیس+ ۱۰ شهرستان محل قبولی دانشگاه، نسبت به اخذ معافیت تحصیلی اقدام نمایند. در غیر این صورت از ادامه تحصیل آنان ممانعت به عمل خواهد آمد.

یازدهم

سنوات مجاز تحصیل در مقاطع: کاردانی ۵/ ۲ سال، کارشناسی پیوسته ۵ سال، کارشناسی ارشد پیوسته ۶ سال و دکترای پیوسته ۸ سال است.

مرکز مشاوره باخه
جهت دریافت کد نظام وظیفه کنکور سراسری
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.