منابع ارشد فراگیر پیام نور الهیات و معارف اسلامی 99

0
زمان تقریبی مطالعه: 7 دقیقه

دانشگاه پیام‌‌نور همه ساله اقدام به جذب دانشجویان علاقه‌مند به ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد می‌نماید، افراد می‌توانند براساس علاقه‌مندی‌های خود نسبت به ثبت‌نام در رشته و گرایش مورد علاقه‌ی خود اقدام نمایند. هر ساله بسیاری از داوطلبان علاقه به تحصیل در دانشگاه فراگیر پیام نور دارند که دلایل مختلفی دارد یکی از اصلی ترین دلایل پایین بودن شهریه ارشد فراگیر پیام نور نسبت به دیگر دانشگاه‌ها می‌باشد. پذیرش در دانشگاه پیام‌نور ابتدا نیازی به آزمون نداشته اما افراد می‌بایست پس از ثبت‌نام در رشته‌ی مورد علاقه‌ی خود نسبت به مطالعه‌ی منابع و مباحث لازمه اقدام نموده و پس از مطالعه در آزمون دانش‌پذیری که لازم است افراد در این آزمون نمره‌ی قبولی لازم را کسب کنند، تا به عنوان دانشجوی رسمی حساب شوند و از خدمات آموزشی و .. دانشگاه بهره‌مند گردند. در این مقاله منابع ارشد فراگیر الهیات و معارف اسلامی در اختیار شما عزیزان گذاشته شده است.

داوطلبان برای آگاهی از رشته‌ها و گرایش‌های دانشگاه فراگیر میتوانند مقاله لیست رشته های ارشد فراگیر پیام نور را مطالعه کنند.

معرفی کارشناسی ارشد الهیات و معارف اسلامی فراگیر پیام نور

در ادامه به معرفی ارشد الهیات و معارف اسلامی بدون کنکور پیام نور و گرایش های آن خواهیم پرداخت. همچنین می‌توانید منابع مطالعاتی را که در قالب pdf در قسمت چارت دروس قرار دارد، دانلود کنید.

معرفت به معنی دستیابی به شناخت و آگاهی است. این شناخت و آگاهی‌ ابتدا از درون هر شخص شروع می‌شود، پس از شناخت خویشتن قدم در راه شناخت صفات خالق خویش می‌توان گذاشت. لازمه‌ی شناخت پرودگار، توجه، دقت،پژوهش و تحقیق در نشانه‌های جهان هستی است. یکی از راه‌های به دست آوردن اینگونه شناخت‌ها تحصیل در کارشناسی ارشد الهیات و معارف اسلامی بدون کنکور پیام نور است.

متقاضیان رشته الهیات و معارف اسلامی اغلب با هدف کسب آگاهی در زمینه علوم قرآنی، حدیث، احکام ، صرف و نحو عربی و.. … قدم در این راه می‌گذارند،رشته الهیات و معارف اسلامی مانند دیگر رشته‎ها برخی از داوطلبان گروه علوم انسانی ک علاقه‌مند به مباحث دینی و قرآنی و زبان عربی هستند، به خود جذب می‌کند، بسیاری از دروس این رشته به زبان عربی و برخی از دروس به زبان فارسی در دانشگاه‌ها تدریس می‎شود. همچنین برخی علاقه‎مندان به این رشته برحسب علاقه بیشتر دنبال کننده بسیاری از سلسه نشست‌ها ی علوم قرآنی و احکام در خارج از حیطه‌ی درسی هستند.

در صورتی که با کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور ، که بدون کنکور می‌باشد، آشنا نیستید. یا رشته‌های آن را نمیشناسید پیشنهاد می‌شود مقاله ثبت نام ارشد فراگیر پیام نور را مطالعه کنید.

منابع ارشد فراگیر الهیات و معارف اسلامی

گرایش‌های رشته الهیات و معارف اسلامی بدون کنکور پیام‌نور

  • ادیان و عرفان
  • علوم قرآن و حدیث
  • فقه و مبانی حقوق اسلامی
  •  تاريخ و تمدن ملل اسلامي
  • فلسفه و حکمت اسلامی

تذکر: داوطلبان باید توجه داشته باشند که در هنگام شرکت در آزمون دانش پذیری باید گرایش خود را اتنخاب نموده و سپس در آزمون مربوطه شرکت کنند. برخلاف مقطع کارشناسی ارشد با کنکور مجاز به انتخاب یک گروه یا چند رشته نیستند. 

منابع ارشد فراگیر الهیات و معارف اسلامی -گرایش ادیان وعرفان

نام درس/ تعداد واحد نام منابع درسي نام مولف/ مترجم/ ناشر ملاحظات
تاريخ تصوف از آغاز تا قرن هفتم/ 2 تاريخ تصوف 1 مهدي دهباشي و سيدعلي اصغر میر باقری فرد/ سمت ــــــــ
اديان ابتدايي و قديم/ 2 هفت نظريه در باب دين دانيل پالس/محمد عزيز بختياري/ موسسه آموزشي وپژوهشي امام خميني فصول 1 ،5 ،3 ،2 ، 7 و 8 مطالعه شود.
اديان ايران پيش از اسلام/ 2 طلوع و غروب زرتشتي گري رابرت چارلز زينر/تيمور قادري/اميركبير فصول 1،3،7 و 12 تا پايان 15 مطالعه شود.
تاريخ يهود/ 2 بررسي متني و سندي متون مقدس يهودي ـ یهودی عبدالرحيم سليماني اردستاني/ سمت مقدمه و بخش هاي 1 و3 و 4 مطالعه شود.

چارت درسی گرایش ادیان و عرفان

چارت ارشد الهیات گرایش ادیان و عرفان (PDF)

منابع ارشد فراگیر الهیات و معارف اسلامی -گرایش علوم قرآن و حدیث

نام درس/ تعداد واحد نام منابع درسي نام مولف/ ناشر ملاحظات
تاريخ حديث/ 2 تاريخ عمومي حديث مجيد معارف/ كوير بخش مقدماتي فصل 1، بخش اول فصل 4، بخش
دوم فصول 1تا پايان 5 مطالعه شود.
 تفسير قرآن/ 2 مجمع البيان (متن عربي) شيخ طبرسي/ يكي از چاپ هاي موجود سوره هاي قمر، الرحمن، واقعه و حديد مطالعه شود.
 علوم قرآني/ 2 التمهيد في علوم القرآن  جلد( 1) محمدهادي معرفت/ تمهيد از ابتداي علوم القرآن تا ابتداي اسباب النزول مطالعه شود.
روش هاي تفسيري/ 2 تفسير و مفسران محمدهادي معرفت/ تمهيد (قم) از جلد اول فصل 6 از صفحه 295 تا 418 و از جلددوم فصل 9 از صفحه 17 تا 138 مطالعه شود.
تاریخ قرآن/ 2 تاريخ قرآن محمود راميار/ اميركبير از ابتداي فصل 11 (يكي كردن مصاحف در زمان عثمان) صفحه 407 تا ابتداي (ملحقات) صفحه659 مطالعه شود.

چارت درسی گرایش علوم قرآن و حدیث

چارت ارشد الهیات گرایش علوم قرآن وحدیث (PDF)

منابع ارشد فراگیر الهیات و معارف اسلامی -گرایش فقه و مبانی حقوق اسلامی

نام درس نام منابع درسي نام مولف / ناشر ملاحظات
 قواعد فقه (1)/ 2 القواعد الفقهيه – جلد دوم ناصر مكارم شیرازی/ مدرسه الامام علي ابن ابیطالب (ع) – قم هفت قاعده: 1 – قاعده التسلط، 2- قاعده حجيه قول ذي اليد، 3 – قاعده الحيازه، 4- قاعده السبق،
5 – قاعده الاتلاف، 6 – قاعده ما يضمن و ما لايضمن و 7 – قاعده اليد مطالعه شود.
فقه استدلالي ( 1)/ 2 كتاب المكاسب (متن عربي) شيخ مرتضي انصاري/ دارالحكمه (علامه) يا يكي از چاپ هاي موجود از ابتداي كتاب البيع تا تنبيهات المعاملاه مطالعه شود.
زبان خارجي/ 2 Encyclopedia of Islam Essays on
Major Concepts
سعيد سبزيان، جمال نيكدست/ آدنا پنج عنوان از عناوين مقالات فقهي شامل:
1 – احكام (از ابتداي صفحه 9 تا پايان همان صفحه).  2- عقد (از ابتداي صفحه 28 تا پايان) 3 – بيع (از ابتداي صفحه 97 تا پايان صفحه 33) 4- فتوا (از ابتداي صفحه 178 تا صفحه 102)
5- فقه (از ابتداي صفحه 184 پايان صفحه 183، تا پايان صفحه 201 مطالعه شود.)
آيات الاحكام/ 2 كنزالعرفان في فقه القرآن فاضل المقداد ابن عبدالله السیوری/ موسسه النشرالاسلامي
قم – يا يكي از چاپ هاي
موجود
مبحث( کتاب المكاسب ) از ابتدا تا پايان مبحث (دین) يعني تا ابتداي بحث انواع توابع دين و مبحث (کتاب النکاح) از ابتدا تا پایان به استثنا (مباحث فی اباحه المتعه  و نکاه الاماء) مطالعه شود .

چارت درسی گرایش فقه و مبانی حقوق اسلامی

چارت ارشد الهیات گرایش فقه و مبانی حقوق (PDF)

منابع ارشد فراگیر الهیات و معارف اسلامی -گرایش تاریخ و تمدن ملل اسلامی

نام درس/ تعداد واحد نام منابع درسي نام مولف/ مترجم/ ناشر  ملاحظات
تاريخ تحليلي اسلام از ظهور اسلام تا سقوط امویان/ 2 تاريخ تحليلي اسلام از بعثت تا غيبت غلامحسين زرگري نژاد/سمت ـــــــ
تاريخ علوم در تمدن اسلامي 1/ 2 جزوه تاريخ علوم در تمدن اسلامي مهدی عبادی و مجتبی سلطانی احمدی/ دانشگاه پیام نور از صفحه 32 تا آخر جزوه مطالعه شود.
جغرافياي تاريخي جهان اسلام/ 2 جزوه جغرافيا نگاري در جهان اسلام زينب فضلي/ دانشگاه پیام نور ـــــــ
تاريخ تعليم و تربيت در اسلام / 2 سير آراي تربيتي در تمدن اسلامي ماجد عرسان كيلاني / بهروز رفیعی/ مركز مطالعات فرهنگي شهر تهران سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران ـــــــ

چارت درسی گرایش تاریخ و تمدن ملل اسلامی

چارت ارشد الهیات گرایش تاریخ و تمدن ملل اسلامی (PDF)

منابع ارشد فراگیر الهیات و معارف اسلامی -گرایش فلسفه و حکمت اسلامی

نام درس/ تعداد واحد  نام منابع درسي نام مولف/ مترجم/ ناشر  ملاحظات
حکمت مشاء (1)/ 2  شرح الاشارات و التنبيهات خواجه نصیرالدین طوسی/ یکی از چاپهای موجود نمط 4 مطالعه شود.
حكمت متعاليه (1)/ 2 الشواهد الربوبيه فيالمناهج
السلوكيه
ملاصدرا/ یکی از چاپهای موجود مشهد اول- شاهد 1و 2 ، شاهد 4
از ابتداي اشراق 4 تا اول اشراق 7
مطالعه شود.
حكمت اشراق (1)/ 2 حكمه الاشراق  شهاب الدین سهروردي/ یکی از چاپهای موجود القسم الثاني: مقاله اول و دوم
مطالعه شود.
تاریخ فلسفه غرب (1)/ 2 فلسفه غرب جلد اول مهدی بنایی/ مركز بين المللي
ترجمه و نشر
المصطفي
از ابتداي فصل 2(دوره سقراطي) تا
آخر فصل 4 (ارسطو، مكاتب فلسفي
بعد از ارسطو) مطالعه شود.

چارت درسی گرایش فلسفه و حکمت اسلامی

چارت ارشد فلسفه و حکمت اسلامی(pdf)

ثبت نام کارشناسی ارشد الهیات و معارف اسلامی فراگیر پیام نور

زمان ثبت نام ارشد فراگیر پیام نور فقط یک بار در سال برگزار می‌شود، بازه ثبت نام كارشناسي ارشد فراگير پیام نور سال 1399 (نوبت بيست و يکم) از روز چهارشنبه 99/09/05 و تا روز چهارشنبه 99/09/12 میباشد.

منابع ارشد فراگیر الهیات و معارف اسلامی

زمان آزمون دانش پذیری کارشناسی ارشد الهیات و معارف اسلامی فراگیر پیام نور

براساس برنامه زماني پيش‌بيني شده، آزمون كارشناسي‌ارشد فراگير دانشگاه پيام نور بهمن ماه سال 1399 (نوبت بيست و يکم) در روز جمعه مورخ 99/11/17 برگزار خواهد شد. همچنین می‌توانید از طریق صفحات مجازی مرکز مشاوره باخه از زمان دقیق آزمون آگاه شوید.

نحوه‌ی ثبت نام آزمون دانش پذیری

پس از اینکه منابع ارشد فراگیر الهیات و معارف اسلامی را مطالعه نمودید به منظور ثبت نام در این آزمون باید مراحل زیر را طی کنید.

  1. مراجعه به پايگاه اينترنتی سازمان سنجش آموزش كشور به نشانی sanjesh.org
  2. دريافت دفترچه ارشد فراگیر پیام نور از پايگاه اينترنتی سازمان مذكور
  3. مطالعه شرایط و مدارک ثبت نام ارشد فراگیر پیام نور درج شده در دفترچه ثت نامی
  4. با توجه به اينكه پرداخت  هزینه ثبت نام  منحصراً بصورت اينترنتی انجام ميگيرد، داوطلبان لازم است به وسيله كارت‌های بـانكی عضو شبكه شتاب هر يك از بانك‌های جمهوری اسلامی ايران در داخل يا خارج از كشور كه پرداخت الكترونيكی آن‌ها فعال ميباشد با مراجعـه به سايت سازمان و پرداخت مبلغ  950،000ريال به عنوان وجه ثبت نام شركت در آزمون، نسبت به ثبت نام اقدام نمايند. برای اطلاعات دقیق‌‌تر از شهریه دانشگاه پیام نور در مقطع کارشناسی ارشد مقاله ما را در این زمینه مطالعه کنید.

پیشنهاد می‌شود داوطلبانی که می‌توانند از سهمیه استفاده کنند مقاله سهمیه ارشد فراگیر پیام نور را مطالعه کنند.

کارت ورود به جلسه

متقاضیان برای دریافت کارت ورود به جلسه فراگیر پیام نور می‌توانند از روز سه‌شنبه مورخ 99/11/14 لغايت روز پنجشنبه مورخ 99/11/16 وارد سایت سازمان سنجش شده و پس وارد کردن شماره‌ی پرونده و کد رهگیری اقدام به دریافت کارت نمایید. باید توجه داشت که اطلاعات درج شده در کارت ورود به جلسه با اطلاعات شناسنامه‌ای و ثبت نامی داوطلب همخوانی داشته باشد. در صورت مغایرت می بایست داوطلب به باجه های رفع نقص که قبل از آزمون توسط سازمان سنجش معین می‌گردد، مراجعه کند. همچنین در نظر داشته باشید که عکس داوطلب در پرینت کارت ورود به جلسه قابل مشاهده می‌باشد.

اشخاصی که اطلاعاتی همچون سهمیه، معدل مقطع کارشناسی و یا اینگونه اطلاعات را در زمان ثبت نام اشتباه وارد کرده‌اند میتوانند با مطالعه مقاله ویرایش اطلاعات ثبت نام ارشد فراگیر پیام نور را مطالعه کرده تا با نحوه ویرایش آشنا شوند.

اعلام نتایج آزمون

کلیه داوطلبانی که در زمان برگزاری کنکور ارشد فراگیر پیام نور 99 در جلسه آزمون حضور داشته و با یک دیگر به رقابت پرداختند، می‌توانند در زمان اعلام نتایج ارشد فراگیر پیام نور با مراجعه به سایت سازمان سنجش مشاهده نمایند . پیرو اعلام نتایج کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور محل قبولی داوطلبان مشخص شده و پذیرفته شدگان می توانند از نیمسال دوم یعنی بهمن ماه در کلاس های درس حاضر شوند.

شما می‌توانید جهت اطلاعات بیشتر با مشاوران مرکز مشاوره باخه در ارتباط باشید و از مزایای مشاوره تلفنی باخه استفاده نمایید.

سوالات متداول

1- آیا منابع ذکر شده در مقاله، برای شرکت در آزمون فراگیر الهیات و معارف اسلامی کافی است ؟

 

بله، این منابع توسط سازمان سنجش آموزش کشور برای آزمون فراگیر الهیات و معارف اسلامی مشخص شده است .

2- آیا مطالعه منابع کنکور کارشناسی ارشد الهیات و معارف اسلامی برای قبولی کفایت نمی‌کند ؟

 

خیر، منابع مطالعاتی کنکور کارشناسی ارشد و آزمون دانش پذیری فراگیر کاملا متفاوت است .

3- به جز منابع اصلی اعلام شده سالهای گذشته چه پیشنهادی دارید ؟

 

بهترین مکمل برای منابع اصلی فراگیر الهیات و معارف اسلامی حل آزمون‌های سال‌های گذشته می‌باشد .

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.