منابع آزمون تیزهوشان نهم به دهم

0
زمان تقریبی مطالعه: ۶ دقیقه

دانش آموزانی که قصد دارند در مدارس تیزهوشان ( سمپاد ) ثبت نام کنند موظف هستند از طریق سایت ثبت نام آزمون تیزهوشان نهم به دهم در آزمون تیزهوشان (سمپاد) شرکت کنند و در صورت قبولی در این آزمون و دارا بودن شرایط و ضوابط قبولی مدارس استعدادهای درخشان، می‌توانند ثبت نام خود را تکمیل نموده و به مدارس تیزهوشان وارد شوند. بنابراین قبل از هرچیزی باید خود را برای آزمون آماده کنند تا بتوانند نتیجه‌ی مطلوبی بگیرند . دانش آموزان با قبولی در آزمون می‌توانند در پایه های ششم، هفتم و نهم وارد این مدارس شوند. در این مقاله ضمن معرفی عناوین دروس امتحانی و بررسی شرایط ثبت نام تیزهوشان نهم به دهم ، قصد داریم منابع آزمون تیزهوشان نهم به دهم و کتاب های آزمون تیزهوشان نهم به دهم را در اختیارتان قرار دهیم تا با در دست داشتن این منابع در آزمون به نتیجه مطلوب و دلخواه خود دستیابید. .

مرکز مشاوره باخه
جهت اطلاع از منابع آزمون تیزهوشان نهم
 

منابع آزمون تیزهوشان نهم به دهم

با توجه به این که آزمون تیزهوشان نهم به دهم ۹۹ از دو قسمت استعداد تحلیلی و استعداد تحصیلی تشکیل شده تمام دانش آموزان باید با تمرکز بر میزان اهمیت دو بخش و تعداد سوالات اقدام به تهیه منابع درسی مطالعاتی پایه نهم و برنامه ریزی برای مطالعه آزمون تیزهوشان نهم به دهم داشته باشند.

برای بخش سوالات استعداد تحلیلی کتاب هایی با عنوان استعداد تحلیلی پایه ششم از انتشارات های گاج، مبتکران، علامه حلی و گل واژه و … موجود است که هرکدام به نحوی برای استفاده دانش آموزان پیشنهاد می شود.

اما توصیه ما به تمام دانش آموزان پایه نهم که داوطلب آزمون تیزهوشان این است که بررسی کاملی برروی سوالات استعداد تحلیلی سال های گذشته داشته باشند تا بتوانند تجزیه و تحلیل خوبی نسبت به سوالات داشته باشند و مطالعه خود را مبنای این سوالات قرار دهند.

اما در خصوص بخش سوالات استعداد تحصیلی که مرتبط به کتاب‌های درسی است دانش آموزان باید علاوه بر اینکه کتاب‌های درسی خود را بصورت کامل و دقیق مطالعه می‌نمایند، که در ادامه به شرح هر یک از کتابهای کمک درسی و ویژگی‌های آنها برای دانش آموان در سه درس پر اهمیت ریاضی، علوم و فارسی خواهیم پرداخت.

منابع کمک درسی ریاضی آزمون تیزهوشان نهم

از جمله کتاب‌هایی که به شما برای موفقیت در آزمون تیزهوشان کمک می‌کند، ریاضی نهم تیزهوشان سوال+درسنامه، انتشارات خیلی سبز است، این کتاب در دو جلد سوال و پاسخنامه می‌تواند یکی از منابع معتبر و کمک کننده دانش آموزان نهمی باشد.

کتاب آی کیو ریاضی نهم گاج ، نکات کاربردی برای حل مسائل ریاضی را به سادگی بیان می‌کند و سوالات این کتاب در سه سطح آسان تا دشوار قالب بندی شده است، مفاهیم ریاضی مورد استفاده دانش آموزان را به صورت کاربردی و از پایین ترین سطح تشریح می‌نماید، همچنین سوالات آزمون‌های ورودی مدارس را مورد بررسی و تحلیل قرار می‌دهد.

کتاب آزمونستان ریاضی انتشارات علامه حلی در این کتاب نمونه سوالات استاندارد طراحی شده که در هر آزمون سوالات ساده تا دشوار و تکنیکی در کنار یکدیگر هستند، همچنین پاسخ سوالات نیز به صورت تشریحی در این کتاب آمده است.

کتاب آموزش پیشرفته ریاضی نهم-تیزهوشان انتشارات گل واژه  از دیگر کتابهای موجود در بازار برای درس ریاضی آزمون تیزهوشان نهم به دهم است که این کتاب با به همراه داشتن سنجش آغازین و پیش آزمون به همراه سوالات تستی با پاسخنامه‌ تشریحی و آزمون غنی سازی شده به همراه سوالات با سطح دشواری بالا از ویژگی های این کتاب به شمار می‌آید.

کتاب تیزهوشان ریاضی نهم انصاری نیز توام با مثال، ۱۲۰۰ سوال تستی و پاسخ‌های تشریحی است که به عنوان مکمل می‌تواند یکی از گزینه‌های مناسب برای دانش آموزان نهمی باشد.

منابع کمک درسی علوم آزمون تیزهوشان نهم

علاوه بر ریاضی یکی دیگر از دروسی که در آزمون استعداد تحصیلی نهم سوالات زیادی را شامل می‌شود، علوم است. از جمله کتابهایی که میتوان برای درس علوم آزمون تیزهوشان معرفی کرد:

کتاب آموزش پیشرفته علوم تجربی نهم-تیزهوشان انتشارات گل واژه است، در این کتاب سه بسته تمرینی به صورت سوالات تستی متناسب با نیاز هر دانش آموز برای کسب تسلط در یادگیری متناسب با آموزش داده شده در درسنامه، ارائه می شود. پس از آن در چند مرحله آزمون‌های معیاری و تجمیعی و … در این کتاب ارائه شده است تا دانش آموز با توجه به آنچه در دریافته است نقاط قوت و ضعف خود را بیابد.

کتاب آزمونستان علوم نهم انتشارات علامه حلی علاوه بر آزمون‌های طراحی شده توسط مولفین شامل آزمون‌های ورودی تیزهوشان، آزمون‌های المپیاد و آزمون های استاندارد موسسه علامه حلی است

کتاب علوم نهم سری iQ انتشارات گاج دیگر گزینه‌ مناسب برای دانش آموزان نهمی متقاضی آزمون تیزهوشان است این کتاب با ارائه درسنامه مفصل و ارائه نکات آموزشی و تست‌های طبقه بندی شده مدارس برتر و تیزهوشان به همراه پاسخ تشریحی می‌تواند مکمل آموزشی مناسبی باشد.

کتاب علوم نهم تیزهوشان انتشارات خیلی سبز نیز از دیگر گزینه‌های موجود منابع کمک آموزشی مدارس تیزهوشان است که به دلیل درسنامه کامل و پوشش نکات مهم برای آزمون‌های نمونه دولتی و تیزهوشان طرفداران به خصوصی دارد.

منابع کمک درسی فارسی آزمون تیزهوشان نهم

منابع مورد نیاز این درس نیز مانند دو درس ذکر شده از انتشارات نام برده است و هر یک به دلیل ویژگی‌های مناسبی که برای دانش آموزان دارند، مورد اقبال قرار گرفته‌اند، برخی از این منابع به شرح زیر است:

کتاب فارسی نهم سری iQ انتشارات گاج این کتاب به صورت گسترده کلیه مطالب کتاب درسی را پوشش می‌دهد و نکات مورد نیاز برای واژگان، دستور، آرایه‌های ادبی را بیان می‌کند علاوه بر این پرسش‌های چهار گزینه‌ای متنوع با پاسخنامه‌های تشریخی نیز در این کتاب موجود است.

فارسی نهم تیزهوشان انتشارات خیلی سبز این کتاب شامل درسنامه اختصاصی به همراه سوالات با پاسخ تشریحی است.

علاوه بر موارد ذکر شده کتاب‌های جامع آزمون تیزهوشان برای جمع بندی دروس یکی از گزینه‌های مناسب برای موفقیت در آزمون تیزهشان است، کتاب های جامع تیزهوشان با عناوین زیر قابل تهیه می‌باشد:
 • جامع تیزهوشان ۹ انتشارات خیلی سبز
 • کتاب جامع تیزهوشان نهم سری iQ انتشارات گاج
 • گل پلاس آزمون جامع نهم تیزهوشان گل واژه
 • تیزهوشان جامع نهم انتشارات مهر و ماه

دانش آموزان آزمون تیزهوشان نهم به دهم توجه داشته باشید، تمامی منابع فوق پیشنهادی است و هر دانش آموز بایستی براساس میزان توانایی و دانسته‌های خود و همچنین آگاهی از نیازهای آموزشی خود دست به انتخاب بزند و از میان منابع بالا آنچه برای او مفید است را تهیه نماید

ضمناً برای آگاهی از چگونگی انتخاب منابع مورد نیاز خود می‌توانید با شماره تماس ۷۰۷۰۷۰۱۲ در ارتباط باشید.

منابع آزمون تیزهوشان نهم به دهمپذیرش در مدارس تیزهوشان نهم به دهم

ثبت نام در مدارس تیزهوشان به دو صورت انجام می‌شود . پذیرش دانش آموزانی که متوسطه اول نیز در همین مدارس تحصیل نمودند با دیگر دانش آموزان متفاوت است . زیرا سایر دانش آموزان سال نهم برای ورود به این مدارس در پایه دهم ابتدا باید در آزمون تیزهوشان (استعدادهای درخشان) شرکت کنند اما دانش آموزانی که در دوره‌ی متوسطه اول نیز در مدارس سمپاد مشغول به تحصیل بودند نیازی به شرکت در آزمون ندارند. پس بنابراین افرادی که قصد ثبت نام آزمون تیزهوشان نهم به دهم دارند باید با منابع آزمون تیزهوشان نهم به دهم آشنا باشند.

شرایط ثبت نام بدون آزمون تیزهوشان نهم به دهم

همانطور که قبل تر ذکر کردیم و در دفترچه ثبت نام آزمون تیزهوشان نهم به دهم آمده است دانش آموزان پایۀ نهم مدارس استعدادهای درخشان سمپاد از شرکت در آزمون ورودی تیزهوشان نهم به دهم معاف هستند . پذیرش نهایی این دسته از دانش آموزان در پایه دهم، مربوط به سوالات آزمون تیزهوشان نهم به دهم نمی گردد زیرا این افراد آزمون ندارند بلکه منوط به احراز شرایط ادامۀ تحصیل در پایۀ نهم سال تحصیلی ۱۳۹۸-۱۳۹۹ مدارس استعدادهای درخشان مطابق ماده ۱۵ آیین نامه ارزشیابی تحصیلی و تربیتی دوره اول متوسطه مصوب جلسه ۱۶ کمیسیون معین شورای عالی آموزش و پرورش مورخ ۱۴/۱۷/۱۳۹۷ است.

شرایط ثبت نام آزمون تیزهوشان نهم به دهم

 1. داشتن تابعیت ایرانی
 2. داشتن حداقل معدل کل سالانه ۱۹ پایۀ هشتم در خرداد سال تحصیلی ۱۳۹۸-۱۳۹۹
 3. ثبت نام در مهلت مقرر در سامانه ثبت نام آزمون ورودی مدارس استعدادهای درخشان
 4. دارا بودن معدل قبولی خرداد در امتحانات پایه نهم

حوزه امتحانی داوطلبان آزمون تیزهوشان نهم به دهم، بر اساس منطقۀ آموزشی محل تحصیل آنان تعیین خواهد شد.

ظرفیت پذیرش مدارس دوره دوم متوسطه تیزهوشان در هر شهرستان با در نظر گرفتن مناطق تحت پوشش ، بر اساس پیشنهاد اداره کل آموزش و پرورش استان و با تأیید مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان  تعیین شده است که در هنگام ثبت نام الکترونیکی از طریق سامانۀ ثبت نام، به اطلاع داوطلبان میرسد.
 1. پس از تعیین ظرفیت و اعلام نتایج هیچگونه افزایش در تعداد مدارس دوره دوم استعدادهای درخشان یا افزایش در ظرفیت پذیرش آنها، مجاز نیست.
 2. – پذیرش نهایی دانش آموز در مدارس دوره دوم استعدادهای درخشان ، برای رشته های تحصیلی ( علوم تجربی، ریاضی فیزیک ، ادبیات علوم انسانی و شاخه فنی و حرفه ای ) منوط به کسب شرایط احراز رشته مطابق آیین نامه هدایت تحصیلی است.
 3. دانش آموزان پایۀ دهم مدارس استعدادهای درخشان در همان رشته ای که از طریق آزمون تیزهوشان نهم به دهم پذیرفته شده اند، مجاز به ادامه تحصیل می باشند.
 4. در صورت عدم احراز شرایط ثبت نام در رشتۀ تحصیلی مورد تقاضای دانش آموز مطابق ضوابط هدایت تحصیلی، قبولی داوطلب در آزمون لغو و بی اثر خواهد بود.

زمان برگزاری آزمون تیزهوشان نهم به دهم

هر ساله زمان ثبت نام آزمون تیزهوشان نهم به دهم در اواسط فروردین ماه انجام میشود و پس از تکمیل فرایند ثبت نام در بازه زمانی یک هفته ای قبل از آزمون اقدام به انتشار کارت ورود به جلسه میکند. همچنین در اواخر خرداد ماه هر سال داوطلبان در جلسه آزمون حاضر میشوند. پس بنابراین دانش آموزان باید هرچه زودتر با تهیه منابع آزمون تیزهوشان نهم به دهم آمادگی خود را کسب نمایند

جهت اطلاع از نحوه ویرایش ثبت نام آزمون تیزهوشان نهم به دهم می‌توانید مقاله مربوط به آن را مطالعه نمایید.

مرکز مشاوره باخه
جهت اطلاع از منابع آزمون تیزهوشان نهم
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس از خطوط ثابت کل کشور: ۷۰۷۰۷۰۱۲-۰۲۱

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱ شب حتی ایام تعطیل