معرفی پلتفرم تأمین مالی جمعی – جذب سرمایه حلال فاند

0
زمان تقریبی مطالعه: ۸ دقیقه

این روزها به دلیل شرایط تورمی کشور و کاهش ارزش ریال ، همه به دنبال پیدا کردن یک روش سرمایه‌گذاری مطمئن هستند . « سرمایه‌گذاری » را می‌توان هر فعالیت اقتصادی دانست که بابت آن افراد می‌توانند علاوه بر حفظ دارایی خود در برابر تورم و جهش قیمت‌ها ، به سود و منابع بیشتری دست پیدا کنند . روش‌های مختلفی برای سرمایه‌گذاری وجود دارد که استفاده از برخی از آن‌ها نیاز به دانش و تجربه کافی دارد و صحبت از آن‌ها به صورت تخصصی و بیان مزایا و معایب و ریسک‌های هر کدام ، از حوزه بحث این مقاله خارج است . در این مقاله به معرفی پلتفرم تأمین مالی جمعی ( حلال فاند ) می پردازیم .
بازارهای سنتی ملک و طلا و سپرده بانکی برای عموم مردم آشنا هستند و از دیرباز مورد استفاده قرار می‌گرفته‌اند . این روزها بازار ارز و برخی کالاهای مصرفی مانند خودرو ، لوازم خانگی و … نیز برای سرمایه‌گذاری مورد توجه قرار گرفته‌اند که به دلیل آسیب‌های اقتصادی که متوجه کشور می‌کند و ریسک‌های خاصی که دارد، مورد توصیه کارشناسان اقتصادی نمی‌باشد .
بازار بورس انتخاب دیگری برای سرمایه‌گذاری است که به دلیل رشد سال‌های اخیر و بازدهی مناسب ، این روزها مورد استقبال افراد بسیاری قرار گرفته است . سرمایه‌گذاری در این بازار مزایای فراوانی دارد اما به دلیل تخصصی بودن و ریسک‌های مختلفی که متوجه آن می‌شود ، ورود به آن را برای برخی سرمایه‌گذاران مشکل ساخته است .

شما چه روشی را برای پس‌انداز و سرمایه‌گذاری انتخاب کرده‌اید ؟

در این مقاله قصد داریم تا شما را با یک روش سرمایه‌گذاری شرعی و قانونی آشنا کنیم که در عین اینکه کاملاً بدون ‌ریسک است ، از جذابیت بالایی برخوردار بوده و علاوه بر اینکه شما را به طور مستقیم در فعالیت‌های مولد اقتصادی و رشد و رونق اقتصادی کشور شریک می‌کند ، سود قابل قبولی را عایدتان خواهد کرد . این سرمایه‌گذاری که می‌توان آن را از جهاتی شبیه سرمایه‌گذاری در بورس دانست ، برای افرادی که به دلایل مختلف مانند نیاز به آموزش و صرف وقت ، ریسک نسبتاً بالا ، عدم وجود شفافیت کافی ، عدم اطمینان به ساز و کارها و وجود رانت در برخی زمینه‌ها ، علاقه‌ای به فعالیت در بازار بورس کشور را ندارند ، گزینه بسیار مناسبی می‌باشد . « حلال ‌فاند » یکی از شرکت‌های فعال و معتبر در حوزه پلتفرم تأمین مالی جمعی می‌باشد . قبل از توضیح در مورد نحوه سرمایه‌گذاری در حلال ‌فاند لازم است تا با چند مفهوم مالی آشنا شوید .

تأمین مالی چیست ؟

زمانی که یک کسب و کار جدید راه‌اندازی می‌شود ، بایستی کارآفرین بتواند منابع مالی مورد نیاز آن را تأمین کند . گاهی نیز افراد برای توسعه و ارتقای کسب و کار خود نیاز به منابع مالی جدید پیدا می‌کنند . « تأمین مالی » به فرایند تأمین سرمایه مورد نیاز برای فعالیت‌های کسب و کار، خرید تجهیزات و سرمایه‌گذاری گفته می‌شود . تأمین مالی از طرق مختلفی انجام می‌گردد که عبارتند از: استفاده از پس‌انداز و سرمایه شخصی کارآفرین و تکیه بر منابع درآمد شرکت ، دوستان و خانواده ، سرمایه‌گذاری دولتی ، سرمایه‌گذاری فرشته‌ای ( افراد ثروتمند با پول نقد زیاد ) ، شرکت‌های سرمایه‌گذاری پر ریسک ، مؤسسات مالی و بانکی و تأمین مالی جمعی .

پلتفرم تأمین مالی جمعی چیست ؟

« تأمین مالی جمعی » ( Crowdfunding ) یا به عبارتی « سرمایه‌گذاری جمعی » ، یکی از شیوه‌های نوین به منظور جذب سرمایه برای کارآفرینان و استارت‌آپ‌ها است . دراین روش ، پروژه‌های نوپا ( طرح‌های مبتکرانه ) در یک پلتفرم اینترنتی در ملأ دید عموم قرار می‌گیرند و علاقه‌مندان بی‌شماری با انگیزه‌های مختلف و با سرمایه‌های اندک خود اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کنند. این نوع تأمین مالی ، درکشورهای توسعه یافته به یکی از محبوب‌ترین شیوه‌ها تبدیل گردیده و طرح‌های زیادی با این شیوه تأمین مالی می‌شوند ، درحالی که پلتفرم تأمین مالی جدید در ایران تاکنون جایگاه مناسبی پیدا نکرده است .
به منظور تأمین مالی ، شرکت‌ها اغلب مجبورند از تسهیلات بانکی با نرخ بالا استفاده کنند که این کار باعث افزایش اهرم مالی آن‌ها می‌شود و اغلب به دلیل عدم موفقیت در بازپرداخت در موعد مقرر ، علاوه بر عواقب قانونی ، دارایی آن‌ها نیز به تصرف بانک‌ها درمی‌آید . از سوی دیگر این شرکت‌ها سرمایه‌گذارانی جذب می‌کنند که خواستار سهم بالایی از شرکت می‌باشند و این کار موجب می‌شود که شرکت از دسترس بانیان آن خارج گردد .
این روش با جمع‌آوری سرمایه از طریق پلتفرم تأمین مالی جمعی از تعداد زیادی از مردم و با شرایط متنوع ، نه تنها ریسک زیادی برای شرکت‌های نوپا ، کوچک و متوسط ندارد ، بلکه برخی از انواع آن ، هیچ‌گونه تهدیدی را از لحاظ مالکیت ، متوجه صاحبان ایده و مؤسسان این شرکت‌ها نمی‌کند و درصورت موفقیت شرکت‌ها ، صاحبان آن‌ها ملزم به اجرای تعهدات خود نسبت به سرمایه‌گذاران هستند . این روش ریسک بسیار پایینی برای سرمایه‌گذاران در پی دارد ، زیرا سرمایه‌گذاران سرمایه‌ای اندک را در اختیار صاحبان ایده و مؤسسان قرار می‌دهند و در صورت شکست پروژه ، افراد دچار زیان قابل توجهی نمی‌شوند . همچنین قابل ذکر است که در صورت عدم استقبال مردم از یک پروژه یا ایده ، بازخوردی به صاحبان ایده صادر می‌گردد که خروجی پروژه موردنظر برای اکثریت مردم نیز جذابیت نخواهد داشت و به درآمد نخواهد رسید و درصورت اجرا ، این پروژه با شکست مواجه خواهد شد .

حلال ‌فاند

شیوه وام‌دهی « همتا به همتا » (peer to peer) چیست؟

باگسترش فناوری‌های جدید و به خصوص دسترسی تعداد زیادی از مردم در سراسر جهان به اینترنت ، شیوه‌های جدیدی از تأمین مالی در جهت ایجاد سهولت و صرفه اقتصادی ایجاد شده است که یکی از این شیوه‌ها ، وام‌دهی همتا به همتا( peer to peer )  است که آن را به اختصار P2P  می‌نامند.
در این روش از سرمایه افراد ، به طور مستقیم ، برای حمایت‌های مالی سایر افراد استفاده می‌شود . این مفهوم طی چند سال اخیر در کشورهای پیشرفته‌ای رواج یافته و میزان کاربرد آن به عنوان یک روش نوین در تأمین مالی درحال افزایش است .
بنا به اهمیت مسأله « تأمین مالی » به عنوان یکی از مهم‌ترین ضرورت‌ها و پیش نیازهای هر تصمیم اقتصادی در سطوح کشور و حتی بنگاه‌های اقتصادی ، نحوه استفاده از فناوری‌های نوین مانند پلتفرم تأمین مالی جمعی در حل این مسأله به شدت احساس می‌شود ؛ لذا لازم است تا در ایران نیز در جهت کسب شود ، حرکت با فناوری و رفع نیازهای اقتصادی جامعه ، شیوه مالی نوین P2P رواج یابد .
این روش منجر به رعایت انصاف و عدل بین وام‌دهندگان و وام‌گیرندگان شده و به دیدگاه و عقاید دین اسلام نیز نزدیک‌تر است . ضمن اینکه با افزایش حاشیه سود برای وام‌دهندگان و کاهش نرخ برای گیرندگان وام، منحنی عرضه و تقاضای وجوه به سمت مبادلات بیشتر انتقال پیداکرده و نهایتاً سبب رونق اقتصادی خواهد بود . از این منظر کاهش نرخ نکول وام‌ها ، افزایش نرخ کفایت سرمایه بانک‌ها ، کاهش رانت و …. نیز قابل حصول خواهد بود.

«حلال‌فاند» (Halalfund) یا پلتفرم تأمین مالی جمعی چیست ؟

شرکت حساب یاری امین ملل (حلال‌فاند) یک شرکت تأمین مالی است که در سال ۱۳۹۶ با تمرکز بر حمایت از تولیدات داخلی و کسب و کارهای بومی در جهت کمک به رونق تولید و رشد اقتصادی کشور تأسیس شده و بستری امن و مطمئن برای سرمایه‌گذاری در تولید و صادرات فراهم کرده است .
پلتفرم حلال‌فاند یک پلتفرم تأمین مالی جمعی دو طرفه بین سرمایه‌گذاران و سرمایه‌پذیران می‌باشد که شما می‌توانید در قالب هر یک از این دو گروه، از این پلتفرم استفاده کنید. در حلال‌فاند ، سرمایه‌گذاران به روش پلتفرم تأمین مالی جمعی ، سرمایه مورد نیاز برای توسعه یک کسب و کار « تولیدی » و یا « صادراتی » را تأمین کرده و به صورت تضمین شده ، قسط سود و در انتها اصل پول خود را دریافت می‌کنند . این پلتفرم متعلق به شرکت حساب‌یاری امین ملل با شماره ثبت ۱۵۹۴ است که شرکتی دانش بنیان و سهامی خاص بوده و دارای چهار سهام‌دار اصلی به شرح زیر است :
صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران
صندوق توسعه فناوری‌های نوین
صندوق توسعه همکاری‌های بین المللی فناورانه ایرانیان
تأمین اطمینان فناوران پردیس
قطعی و تضمینی بودن پرداخت سود و اصل سرمایه در حلال‌فاند باعث می‌شود تا حلال‌فاند یک بانک تلقی شود . بین حلال‌فاند و بانک‌ها شباهت‌هایی وجود دارد اما چهار ویژگی مهم حلال‌فاند را از بانک‌ها متمایز می‌کند :
۱- سرمایه‌گذاران به طور کاملا شفاف ، پروژه مورد نظر خود را انتخاب می‌کنند و از محل مصرف سرمایه‌ی خود آگاه هستند .
۲- در حلال‌فاند، تسهیلات تنها به پروژه‌های مولد (تولیدی و صادراتی) تعلق می‌گیرد و به هیچ عنوان به دلالان و سوداگران اعطا نمی‌شود .
۳- حلال‌فاند یک بنگاه اقتصادی نیست و اموال مردم را برای خود بلوکه نمی‌کند . سرمایه مستقیم از سرمایه‌گذاران به دست سرمایه‌پذیران می‌رسد و وارد چرخه اقتصاد می‌شود . به این روش پلتفرم تأمین مالی جمعی گفته می شود .
۴- تمامی پروژه‌ها در حلال‌فاند به صورت فروش اقساطی هستند ، در نتیجه سود قطعی است . همچنین سود قرارداد‌های یک‌ساله در حلال‌فاند ۱۰ تا ۱۲ درصد بالاتر از سود بانکی می‌باشد .

پلتفرم تأمین مالی جمعی

چگونه در «حلال‌فاند» سرمایه‌گذاری کنیم ؟

سرمایه‌گذاری در حلال‌فاند به صورت آنلاین صورت می‌گیرد . شما می‌توانید با مراجعه به سایت این شرکت ( www.halalfund.ir ) از میان پروژه‌های فعال معرفی شده ، پروژه مورد نظر خود را انتخاب و در آن سرمایه‌گذاری کنید . حداقل میزان سرمایه‌گذاری ۱ میلیون تومان می‌باشد . در صفحه هر پروژه می‌توانید اطلاعات مربوط به آن از قبیل شرح کامل پروژه ، عکس ضمانت‌نامه ، نام مدیر پروژه ، زمان شروع و زمان باقی‌مانده ، مبلغ مورد نیاز ، مبلغ تأمین شده تا کنون ، تعداد تأمین کننده‌ها و نوع پلن مالی را ببینید . پس از انتخاب پلن مورد نظر و وارد کردن مبلغ سرمایه‌گذاری در یک پروژه می‌توانید تقویم بازپرداخت را مشاهده نمایید . در صورت تأیید پس از پرداخت موفق ، نسخه دیجیتالی قرارداد را با سربرگ ، امضای مدیرعامل ، امضای عضو هیئت مدیره و مهر شرکت دریافت می‌کنید . همچنین پس از سه روز کاری با مراجعه حضوری امکان دریافت نسخه چاپی قرارداد وجود دارد .
تمامی پروژه‌ها در حلال‌فاند به صورت فروش اقساطی است که یک قرارداد شرعی و قانونی می‌باشد . پلن های سرمایه گذاری حداقل ۳ و حداکثر ۲۴ ماه هستند . سود سرمایه‌گذاری بین ۲۲ تا ۳۰ درصد ، وابسته به مدت زمان و پلن بازپرداخت سرمایه‌گذاری می‌باشد . سود سرمایه‌گذاری یک ساله با پرداخت سود ماهانه ، ۲۵ درصد است .
نکته قابل توجهی که سرمایه‌گذاری در حلال‌فاند را از بسیاری دیگر از راه‌های سرمایه‌گذاری‌ متمایز می‌کند این است که این سرمایه‌گذاری بدون ریسک می‌باشد و سود و اصل پول سرمایه‌گذاران توسط صندوق‌های پژوهش و فناوری ضمانت شده است . تمامی پروژه‌ها در حلال‌فاند توسط یک بانک یا یک صندوق معتبر ضمانت شده‌اند . در صورت بروز هر گونه مشکل احتمالی، طبق ضمانت‌نامه صادر شده ، اقساط سود و اصل پول سرمایه‌گذاران بدون تأخیر توسط ضمانت‌کننده پرداخت می‌گردد .
تاکنون بیش از ده‌ها پروژه با ارزشی بالغ بر ۴۹۰ میلیارد ریال توسط این شرکت تأمین مالی شده که برخی از آن‌ها عبارتند از: راه‌اندازی خط تولید نان صنعتی، خرید و فروش اقساط تجهیزات شبکه (IOT)، خرید مواد اولیه واحدهای تولید کاتد مس، تسهیلات جهت صادرات رب گوجه‌فرنگی، تأمین نهاده‌های کشاورزی، آشکارساز پرتوهای کیهانی و ….

قوانین و مقررات حلال‌فاند یا پلتفرم تأمین مالی جمعی

احراز هویت افراد و پروژه‌ها با حلال‌فاند است و برای سرمایه‌پذیر لازم است تا شرایط ، مدارک و ضمانت نامه‌های مورد نیاز شرکت را تهیه کرده و ارائه دهد .
حلال فاند تضمین می‌کند که پس از دریافت ضمانت‌های سرمایه‌پذیر، طی ۵ روز کاری مبلغ مورد نیاز را تأمین جمعی کند و به دست سرمایه‌پذیر برساند .
تمامی مبادلات مستقیماً بین خود سرمایه‌گذار و سرمایه‌پذیر خواهد بود و ضوابط و شرایط مبادله همتا به همتا (peer to peer) رعایت خواهد شد .
از مبالغ سرمایه ۲% را با عنوان کارمزد و یا حق العمل از سرمایه پذیردریافت می‌کند .
تمامی اطلاعات محرمانه ثبت شده در سایت از قبیل آدرس، شماره تلفن، طرح کسب و کار و … جزو اسناد حلال فاند بوده و در نزد آن محفوظ خواهد بود .
ضمانت‌های مشتریان و سرمایه‌گذاران از طریق نهاد ثالثی به نام صندوق‌های پژوهش و فناوری اعطا خواهد شد تا به لحاظ حقوقی و شرعی رعایت کامل ضوابط صورت بگیرد .
کلیه سرمایه‌ها در تضمین صندوق‌های پژوهش و فناوری خواهد بود؛ در صورت عدم پرداخت اقساط در بازه‌های زمانی مشخص توسط سرمایه‌پذیر ، ضمانت‌نامه‌ها توسط حلال‌فاند واخواست و پیگیری می‌شود تا سرمایه‌گذار با اطمینان خاطر به اصل و سود سرمایه خود برسد.
حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری در پروژه‌ها ۱ میلیون تومان می‌باشد .
تنها سرمایه‌پذیرانی که در حال انجام فعالیتی تولیدی مرتبط با بخش حقیقی اقتصاد هستند قابلیت اعطای وام خواهند داشت و حلال‌فاند با فعالیت‌های سوداگرانه هیچ‌گونه همکاری نخواهد داشت .
ضمانت‌نامه صندوق‌های پژوهش و فناوری ابزاری برای پوشش ریسک سرمایه‌گذاران است . اعتبار ضمانت‌نامه‌های این صندوق‌ها برابر سرمایه ثبتی می‌باشد .
پی‌نوشت: در تهیه این مقاله از اطلاعات سایت حلال‌فاند به نشانی www.halalfund.ir بعنوان پلتفرم تأمین مالی جمعی استفاده شده است.

مرکز مشاوره باخه
جهت مشاوره در زمینه تأمین مالی جمعی
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس از خطوط ثابت کل کشور: ۷۰۷۰۷۰۱۲-۰۲۱

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱ شب حتی ایام تعطیل