شرایط معافیت تحصیلی سال 99 | سنوات تحصیلی مجاز مقاطع مختلف

2
زمان تقریبی مطالعه: 7 دقیقه

معافیت های خدمت سربازی یکی از مهم ترین مزایایی است که از سوی سازمان نظام وظیفه عمومی به مشمولان خدمت سربازی تعلق می‌گیرد. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که معافیت های نظام وظیفه به تمامی مشمولان داده نمی‌شود به عنوان مثال فردی که قصد دارد از طریق کفالت پدر یا خواهر خود از خدمت سربازی معاف شود باید  شرایط معافیت کفالت پدر و یا شرایط معافیت کفالت خواهر را که توسط سازمان نظام وظیفه عمومی تأیید شده را دارا باشند تا بتوانند از این نوع معافیت استفاده کنند ، پس این تسهیلات فقط شامل حال افرادی می‌شود که که دارای شرایط معافیت های مختلف بوده و سازمان نظام وظیفه آن‌ها را تأیید کند. از آنجایی که اکثر افرادی که به سن مشمولیت میرسند قصد ادامه تحصیل و ورود به دانشگاه را دارند و به دلیل این که امکان ادامه تحصیل در هنگام خدمت وجود ندارد مشمولان باید از معافیت تحصیلی استفاده کنند ، اما اکثر افراد به دلیل نداشتن اطلاعات کافی هنگام دریافت معافیت تحصیلی با مشکل مواجه می‌شوند از این رو قصد داریم در این مقاله شرایط معافیت تحصیلی سال 99 و همچنین مدت زمان معافیت تحصیلی در مقاطع مختلف را به طور کامل شرح دهیم پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

مرکز مشاوره باخه
جهت آگاهی از شریاط دریافت معافیت تحصیلی
 

یکی از سوالاتی که ذهن اکثر متقاضیان را به خود درگیر می‌کنند این است که معافیت تحصیلی شامل حال چه افرادی می‌شود؟

در پاسخ به این سوال می‌توان گفت کلیه افراد زیر تا زمانی که در حال تحصیل باشند و به تحصیلات خود می پردازند مشمول تمدید معافیت تحصیلی شده و از اعزام به خدمت سربازی معاف می شوند :

 1. دانش آموز های مدارس کشور و مرکز های آموزش عالی کشور که فعالیت آن های زیر نظر وزارت آموزش و پرورش است
 2. دانشجو های مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد ، دکتری و مقاطع بالاتر دانشگاه های ملی (دولتی) و غیر دولتی که شامل دانشگاه های پیام نور ، دانشگاه های آزاد ، دانشگاه های پردیس ، دانشگاه های غیر انتفاعی و . . . که فعالیت کلیه این دانشگاه ها زیر نظر وزارت علوم است.
 3. طلاب و طلبه هایی که در حوزه های علمیه مشغول تحصیلات خود هستند.

شرایط معافیت تحصیلی دانش آموزان سال 99

دانش آموزان پسر پس از وارد شدن به سن 18 سالگی تمام در صورتی که قصد ادامه تحصیل دانشگاهی داشته باشند ، باید جهت دریافت برگه معافیت تحصیلی اقدام نمایند. حداکثر زمان معافیت تحصیلی برای دانش آموزان تا سن 20 سال تمام است و فارغ التحصیلان مقطع دیپلم لازم است حداکثر یکسال پس از فارغ التحصیلی در یکی از دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم ثبت نام نمایند و تا زمانی که مشغول به تحصیل باشند به شرط اینکه دارای غیبت غیرموجه نباشند می توانند از معافیت تحصیلی بهره مند شوند. لازم به ذکر است معافیت تحصیلی برای هر مقطع فقط یک بار داده می شود.

جهت آشنایی و استفاده از خدمات مشاوره ای مقاله مشاوره تلفنی نظام وظیفه را مطالعه کنید.

نحوه دریافت معافیت تحصیلی دانش آموزان

پذیرفته شدگان دانشگاه ها و دانش آموزان مشمول خدمت سربازی باید پس از ثبت نام حضوری در واحد دانشگاهی پذیرفته شده ، به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس +10) مستقر در شهرستان محل تحصیل خود مراجعه کنند تا نسبت به صدور معافیت تحصیلی آن ها اقدامات لازم انجام شود.

پذیرفته شدگانی که بدون اخذ مجوز تحصیلی در دانشگاه ها ثبت نام انجام دهند ، از نظر سازمان وظیفه عمومی غایب محسوب می شوند و برای ادامه تحصیل در همین مقطع یا مقاطع بعدی دچار مشکل خواهند شد.

مدارک لازم برای دریافت معافیت های تحصیلی دانش آموزی

 • عکس دار کردن شناسنامه ی دانش آموز متقاضی دریافت معافیت
 • کپی شناسنامه و کارت ملی مشمولین
 • عکس ۳*۴ رنگی با زمینه سفید به صورت تمام رخ از چهره ی مشمولین متقاضی
 • برگه ی گواهی اشتغال به تحصیل به همراه مهر و امضای مدیر مدرسه ی دانش آموز

شرایط معافیت تحصیلی دانشجویان سال 99

دانشجویان دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری تا زمانی که تحصیلات خود را ادامه دهند از اعزام به خدمت و انجام سربازی معاف خواهند بود. دریافت برگه معافیت تحصیلی مشروط به ارائه گواهی اشتغال به تحصیل می باشد و حداکثر زمان مجاز برای ادامه تحصیل در هر یک از مقاطع دانشگاهی با یک دیگر متفاوت می‌باشد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

یکی دیگر از راه های دیگر جهت معافیت از خدمت سربازی که در زمان تحصیل هم امکان پذیر می‌باشد معافیت از طریق کفالت می‌باشد از این رو پیشنهاد می‌شود مقاله شرایط معافیت کفالت را مطالعه کنید.

زمان معافیت تحصیلی دانشجویان در مقاطع مختلف تحصیلی

مقطع تحصیلی  حداکثر زمان مجاز برای ادامه تحصیل
کاردانی 2/5 سال
کارشناسی پیوسته 5 سال
کارشناسی ناپیوسته 3 سال
کارشناسی ارشد پیوسته 6 سال
کارشناسی ارشد ناپیوسته 3 سال
دکتری پزشکی پیوسته 8 سال
دکتری تخصصی ناپیوسته 6 سال

نکات مهم در دریافت معافیت تحصیلی دانشجویان

مشمولانی که قصد ادامه تحصیل در یکی از دانشگاه مورد تأیید وزارت علوم را دارند جهت اخذ معافیت تحصیلی دانشجویی باید به نکات زیر توجه داشه باشند:

 • به تشخیص و اعلام کمیسیون موارد خاص و در صورت ضرورت یکسال به مدت فوق افزوده می شود.
 • دانشجویان هر یک از مقاطع فوق موظف هستند که در صورت ترک تحصیل ، اخراج ، انصراف یا فارغ التحصیلی ، خود را برای انجام خدمت سربازی معرفی کنند.
 • مهلت معرفی برای اعزام به خدمت سربازی برای هر یک از مقاطع فوق حداکثر یکسال پس از فارغ التحصیلی ، انصراف یا اخراج از تحصیل می باشد.
 • ترخیص کارکنان وظیفه ای که در حین انجام خدمت می باشند برای ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی و بالاتر بلامانع می باشد (به جز زمان های اضطراری و جنگ)
 • سربازانی که به خدمت اشتغال دارند در صورت قبولی در مقطع کارشناسی و بالاتر و نداشتن غیبت اولیه ، ترخیص از خدمت برای آن ها صادر می شود و می توانند باقی خدمت خود را پس از فارغ التحصیلی سپری کنند. لازم به ذکر است که ترخیص از خدمت برای ادامه تحصیل در مقطع کاردانی مجاز نمی باشد.
 • به همه دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم که به صورت بدون آزمون یا با آزمون دانشجو جذب می کنند ، معافیت تحصیلی تعلق می گیرد.
 • دانشجویانی که حتی در سنوات تحصیلی ارفاقی نیز فارغ التحصیل نشوند ، در صورت داشتن پیشرفت تحصیلی در سنوات ارفاقی می توانند درخواست خود را از طریق دانشگاه و دفاتر خدمات الکترونیک نظامی (پلیس +10) به ثبت برسانند. در صورت احراز شرایط ، مجوز ادامه تحصیل بدون لحاظ نمودن غیبت برای این دسته از دانشجویان فراهم خواهد شد.
 • مشمولانی که به دلایل قانونی مانند معافیت موقت ، تاریخ اعزام به خدمت سربازی خود را به تعویق می اندازند ، چنانچه پس از پایان مدت یکسال در نظر گرفته شده برای تعویق در دانشگاه پذیرفته شوند ، صدور معافیت تحصیلی برای آن ها بلامانع خواهد بود.
 • دانشجویان اخراجی و دانشجویانی که با انصراف از تحصیل مدرک معادل در مقطع پایین تر را دریافت نموده اند ، تا پایان خدمت سربازی مجاز به ادامه تحصیل نخواهند بود.

شرایط معافیت تحصیلی سال 99مدارک لازم برای معافیت تحصیل دانشجویی

 • دو عدد عکس ۳*۴ به صورت تمام رخ و رنگی با زمینه ی سفید
 • اصل شناسنامه ی مشمولین متقاضی
 • کپی صفحات شناسنامه مشمول به طور کامل
 • اصل کارت ملی هوشمند مشمولین
 • کپی کارت ملی مشمولین
 • فرم درخواست معافیت مشمولین که باید از بخش آموزش دانشگاه دریافت شود.

مشمولین پس از تهیه این مدارک میتوانند مراحل دریافت معافیت را آغاز کنند. پس از آن نیز معافیت های تحصیلی را دریافت کرده و به راحتی میتوانند در مقاطع مختلف تحصیلی از کاردانی تا دکتری تخصصی و دیگر مقاطع ادامه تحصیل دهند.

سنوات ارفاقی

دانشجویانی که پس از اتمام زمان سنوات اولیه ، موفق به فارغ التحصیلی نشوند موظف هستند حداکثر 3 ماه پس از اتمام زمان سنوات اولیه با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس + 10) درخواستی مبنی بر اخذ سنوات ارفاقی به ثبت برسانند. در صورتی که دانشجو در ترم اول سنوات ارفاقی ، نتواند تمام دروس خود را بگذراند ، با ادامه تحصیل او در ترم دوم به شرطی موافقت می شود که حداقل تعداد واحد های درسی مشخصی را در ترم اول با شرط معدل معینی سپری کرده باشد که تعداد این واحد های پاس شده در مقاطع مختلف متفاوت می باشد.

شرایط معافیت تحصیلی طلاب حوزه های علمیه سال 99

طلاب جهت دریافت معافیت تحصیلی در سال 99 باید به قوانین زیر توجه داشته باشند :

 • دانش آموزان دارای مدرک تحصیلی زیر دیپلم در صورتی مجاز به ادامه تحصیل در حوزه های علمیه می باشند که قبل از سن مشمولیت برای تحصیل در این حوزه ها اقدام کرده باشند.
 • دانشجویانی که از دانشگاه محل تحصیل خود انصراف داده اند ، در صورت نداشتن غیبت اولیه حداکثر یک سال پس از انصراف از تحصیل مجاز هستند در حوزه های علمیه ثبت نام کنند.
 • دانش آموزان دارای مدرک تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی در صورتی که غیبت نداشته باشد ، می توانند برای شروع تحصیل در حوزه های علمیه اقدام کنند.
 • دانش آموختگان تمام مقاطع دانشگاهی دیپلم تا دکتری در صورتی که مشمول انجام خدمت سربازی باشند ولی هنوز وارد غیبت نشده باشند می توانند ضمن برخورداری از معافیت تحصیلی به صورت تمام وقت در حوزه های علمیه به تحصیل بپردازند. شرط سنی این قانون به شرح جدول زیر است:
مقطع تحصیلی حداکثر سن
کاردانی 22 سال تمام
کارشناسی 24 سال تمام
کارشناسی ارشد 28 سال تمام
دکتری 30 سال تمام

سنوات تحصیلی مجاز برای طلاب حوزه های علمیه تشیع

سطح تحصیلی حداکثر زمان مجاز برای ادامه تحصیل
سطح یک

(از پایه 1 تا 6)

6 سال و حداکثر 9 سال

(معادل مدرک کاردانی)

سطح دو

(از پایه 7 تا 9)

3 سال و حداکثر 6 سال

(معادل مدرک کارشناسی)

سطح سه

(پایه 10 و دو سال کلاس های خارج از فقه)

حداکثر 3 سال

(معادل مدرک کارشناسی ارشد)

سطح چهار

(تحصیل در دروس خارج فقه)

حداکثر 12 سال

(معادل مدرک دکتری)

سنوات تحصیلی مجاز برای طلاب مدارس علوم دینی اهل سنت

سطح تحصیلی حداکثر زمان مجاز برای ادامه تحصیل
سطح مقدمات حداکثر تا 20 سالگی تمام

(معادل مدرک دیپلم)

سطح یک حداکثر 4 سال

(معادل مدرک کاردانی)

سطح دو حداکثر 4 سال

(معادل مدرک کارشناسی)

نکات مهم در اخذ معافیت تحصیلی طلاب

 • مشمولان مقاطع فوق دیپلم تا دکتری باید سطح یک حوزه های علمیه تشیع را در مدت 9 سال به پایان برسانند در غیر این صورت نمی توانند در مقاطع تحصیلی بالاتر ادامه تحصیل دهند.
 • در صورتی که طلاب در حال تحصیل در سطح 2 و 3 در حوزه های علمیه تشیع طرح هجرت روحانیون شرکت نمایند و یا به عنوان امام جمعه و جماعت قضاوت ، تدریس و تبلیغ مشمول خدمت شده اند ، مدت خدمت ، به مدت زمان تحصیلی آن ها افزوده می شود.
 • افرادی که به سن مشمولیت رسیده اند و در زمان مشمولیت از مدرسه یا دانشگاه خود اخراج شده اند ، تا پایان خدمت مجاز به تحصیل در حوزه های علمیه نیستند و در صورتی که ترک تحصیل یا اخراج ، قبل از ورود به سن مشمولیت باشد هیچ منعی برای شروع تحصیل در حوزه های علمیه نخواهند داشت.
 • دانش آموزان و دانشجویان و طلبه های علوم دینی مشمول در صورت انصراف ، اخراج یا فارغ التحصیلی بایستی برای انجام خدمت سربازی اقدام کنند و مهلت معرفی حداکثر یک سال پس از انصراف ، اخراج یا فارغ التحصیلی می باشد.

سوالات متداول

1- حداکثر زمان معرفی مشمولانی که قبل از سن مشولیت فارق التحصیل ، ترک تحصیل یا اخراج می‌شوند چقدر است ؟

 

تا 6 ماه پس از رسیدن به 18 سالگی تمام .

2- آیا دانشجویان و یا طلاب اخراجی مجاز به ادامه تحصیل هستند ؟

 

خیر ، دانشجویان و طلاب اخراجی تا پایان خدمت و یا اخذ معافیت دائم مجاز به ادامه تحصیل نمی‌باشند .

3- آیا تحصیل همزمان با خدمت امکان پذیر است ؟

 

خیر ، حتی در صورت تأیید دانشگاه برای این دسته از دانشجویان معافیت تحصیلی صادر نمی‌گردد .

 

مرکز مشاوره باخه
جهت آگاهی از شریاط دریافت معافیت تحصیلی
 
2 نظرات
 1. ایمان می گوید

  سلام
  من سال 96 وارد دانشگاه پیام نور پردیس شدم و سال 97 انصراف دادم و پیام نور تهران ثبت نام کردم و تا الان مشغول به تحصیل هستم. چون یکبار انصراف دادم قاعدتا نمیتونم دوباره انصراف بدم و گواهی برام صادر بشه. الان من اگر در کنکور کارشناسی 1400 شرکت کنم و قبول بشم معافیت تحصیلی برای من صادر میشه؟ اگر صادر نشه و من همینطوری 6 سال تا آخر ارشدم غیبت بخورم چه مشکلی برام پیش میاد؟ البته فکر کنم قانونی هست که اگر 8 سال غیبت بخوریم امکان خرید سربازی هست.

  1. ADMIN می گوید

   سلام شخصی که یکبار انصراف داده مجدد نمیتونه انصراف بده و معافیت تحصیلی فقط در مقطع بالاتر صادر میشود / خرید خدمت قانونش معلق شده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.