مدارس تیزهوشان

0
زمان تقریبی مطالعه: ۴ دقیقه

هدف از تهیه این مقاله آشنایی با مدارس تیزهوشان و سمپاد ، ضوابط و شرایط پذیرش دانش آموز در مقاطع مختلف تحصیلی ، شرایط و ضوابط نقل و انتقال در این نوع مدارس و همچنین آزمون تیزهوشان ششم به هفتم و آزمون تیزهوشان نهم به دهم در این نوع مدارس است. در این مقاله قصد داریم تمام موضوعات مربوط به آزمون ورودی  ، شرایط ثبت نام ، شهریه مدارس تیزهوشان و نحوه نقل و انتقال مدارس تیزهوشان را مورد بررسی قرار دهیم.

مرکز مشاوره باخه
جهت آشنایی و ثبت نام مدارس تیزهوشان
 

مدارس تیزهوشان یا سمپاد

مدارس سمپاد جزو مدارس برتر در کشور هستند. این مدارس در دوره متوسطه اول به صورت با آزمون و در دوره متوسطه دوم به دو صورت با آزمون و بدون آزمون اقدام به جذب دانش آموز میکند . این نوع مدارس نوعی مدارس المپیادی نیز محسوب میشود.

در مدارس استعدادهای درخشان معمولاً سطح آموزش بالاتر از سطح آموزش و پرورش می‌باشد ، به همین دلیل خیلی روی کتاب های آموزش و پرورش مانور نمی‌دهند و بیشتر تمرکز خود را روی بالاترین سطح کتاب های کمک آموزشی می گذارند.

مدارس تیزهوشان یا استعداد درخشان در مقطع دبستان پذیرش ندارند.

شرایط ثبت نام در مدارس تیزهوشان متوسطه اول

 1. داشتن تابعیت ایرانی
 2. کسب مقیاس ( خیلی خوب ) در تمامی دروس نوبت دوم پایه پنجم ابتدایی و کسب مقیاس ( خیلی خوب ) در تمامی دروس در نوبت اول پایه ششم

نکته:

 • چنانچه داوطلبی در مجموع دو سال تحصیلی پایه های پنجم و ششم ابتدایی حداکثر در یک عنوان درسی مقیاس ( خوب ) را کسب نموده باشد ثبت نام وی بلامانع است .
 • شایستگی های عمومی دانش‌آموز نیز همانند مواد درسی محسوب می شود .
 • با توجه به این که مراحل ثبت نام به صورت اینترنتی انجام می شود ، مسئولیت صحت مندرجات در تقاضانامه ثبت نام به طور کامل بر عهده داوطلب است و در صورت مغایرت ، قبولی دانش آموز لغو و بی اثر خواهد شد

شرایط ثبت نام در مدارس تیزهوشان متوسطه دوم

 1. داشتن تابعیت ایرانی
 2. ضوابط و شرایط ثبت نام داوطلبان مدارس استعدادهای درخشان:
  • داشتن حداقل معدل کل سالانه  ۱۹ پایه هشتم در خرداد

  توجه : دانش آموزان پایه نهم مدارس استعدادهای درخشان که معدل سالانه آن‌ها که  از ۱۸ بالاتر میباشد از شرکت در آزمون ورودی معاف میباشند.

ثبت نام و اعلام نتایج پذیرفته شدگان متوسطه اول

سامانه ثبت نام و اسامی پذیرفته‌شدگان دبیرستان های دوره اول استعدادهای درخشان ، از طریق سامانه ( hoosh.medu.ir ) و دبیرستان های متوسطه دوم از طریق سامانه ( azmoon.medu.ir ) اعلام میشود .

توجه :پذیرش در پایۀ هفتم دبیرستان های دوره اول استعدادهای درخشان لزوما به منزله ورود بدون سنجش مجدد به دبیرستان های دورە دوم متوسطه سمپاد نیست و تحصیل این دانش آمورزان در دوره دوم متوسطه مدارس سمپاد، تابع ضوابطی می باشد که توسط مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان اعلام می گردد .

تمام مدارس تیزهوشان سطح کشور به دلیل برگزاری کلاس های فوق برنامه مثل : ( مکانیک ، نجوم ، برنامه نویسی کامپیوتر و …) دارای شهریه می باشند . 

نحوه نقل و انتقال مدارس تیزهوشان

نحوه سوالات آزمون های ورودی مدارس تیزهوشان

آزمون پذیرش در متوسطه اول تماماً به صورت استعداد تحلیلی انجام می شود . آزمون پذیرش دوره دوم متوسطه ۵۰ درصد به صورت تحصیلی و ۵۰ درصد به صورت استعداد تحصیلی میباشد .

مواد امتحانی آزمون های ورودی مدارس تیزهوشان متوسطه دوم

سوالات استعداد تحلیلی تعداد سؤال مدت پاسخگویی ( دقیقه )
استعداد تحلیلی ۵۰ ۵۰
نمره کل استعداد تحلیلی ۴۵

 

نام درس تعداد سوأل ضریب ریاضی فیزیک ضریب تجربی ضریب علوم انسانی ضریب سمپاد مهارتی
قرآن و معارف اسالمی (قرآن و پیام های آسمان) ۸ ۱ ۱ ۱ ۱
زبان و ادبیات فارسی ۱۵ ۲ ۲ ۴ ۲
مطالعات اجتماعی (تاریخ، جغرافیا، اجتماعی) ۱۵ ۱ ۱ ۱ ۱
علوم تجربی ۱۷ ۲ ۴ ۲ ۳
ریاضیات ۲۰ ۴ ۲ ۲ ۳

نحوه نقل و انتقال مدارس تیزهوشان

 1. -داوطلبانی که پس از زمان ثبت نام یا بعد از پذیرش، به هر دلیلی تصمیم می گیرند  درشهرستانی غیر از شهرستان محل سکونت فعلی اقامت کنند تنها در صوررت پذیرش در یکی از مدارس انتخاب شدە خود در شهرستان مبدأ و دارا بودن امتیاز پذیرش مدرسه شهرستان مقصد و درصوررت داشتن ظرفیت با کسب موافقت ادارە کل آموزش و پرورش استان های مبدأ و مقصد مجاز به انتقال و ثبت نام در سایر مدارس استعدادهای درخشان (در شهرستان یا استان دیگر) خواهند بود.
 2. در سال اول پذیرش، انتقال دانش آموز بین مدارس استعدادهای درخشان در داخل یک شهرستان در دورهاول متوسط (حتی در صررت دارا بودن امتیاز پذیرش مدرسه مقصد) ممنرع است . لازم است داوطلبان گرامی ضمن دقت کافی به این موضوع، نسبت به انتخاب دبیرستان های مورد نظر اقدام نمایند.
 3. -انتقال دانش آمرزان پذیرفته شده دورە اول  در سنوات و پایه های بالاتر (تا پایان دوره اول متوسطه) نیز تنها در صررت دارا بودن امتیاز پذیرش مدرسە مقصد و موافقت اداره کل استان های مبدأ و مقصد امکان پذیر خواهدبود.

سهمیه

سهمیه دوقلو‌ها در مدارس تیزهوشان :

در صورت شرکت همزمان دانش آموزان همزاد ( دوقلو یا بیشتر ، همجنس یا غیرهم‌جنس ) در سنجش ورودی مدارس استعدادهای درخشان و پذیرش یکی از آنان دیگری فقط بع شرط کسب حداقل ۸۰ درصد  امتیاز پذیرش آخرین فرد پذیرفت شده در مدرسه مورد تقاضا مینواند بر اساس اولویت های انتخابب خود مازاد بر ظرفیت پیش بینی شده ثبت نام نماید.

نکات :

 1. اولویت ها و نوع مدرسه انتخابی دانش آموزان همجنس موضوع این بند می بایست مشابه یکدیگر باشند .
 2. اگر یکی از همزادان در ردیف پذیرفت شدگان آزمون قرار گیرد امکان قبولی سایر همزادان در اولویت های انتخاب خود و یا بهبود اولویت های انتخابی وی ب شرطی فراهم می شود ک امتیاز کف مدرسه قبولی جدید همزاد دیگر بالاتر از امتیاز کف مدرسە محل قبولی همزاد اول نباشد .
 3. به منظور برسی و اعمال تسهیلات پذیرش دانش آموزان همزاد ( در صورت خود اظهاری )  پیش از اعلام نتیجە امتیاز دانش آموزان همزاد بررسی شده و در صورت دارا بودن حداقل امتیاز لازم، نام ایشان نیز مازاد بر ظرفیت پیش بینی شده در فهرست پذیرفته شدگان اعلام میشود .

شهریه مدارس تیزهوشان

باتوجه به دستور اداره کل آموزش پرورش میزان شهریه مدارس تیزهوشان حداکثر تا ۵۰% شهریه مدارس غیردولتی مصوب اداره آموزش و پرورش در استان و شهر مربوطه است.

مرکز مشاوره باخه
جهت آشنایی و ثبت نام مدارس تیزهوشان
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.