شهریه کارشناسی ارشد 1400

0
زمان تقریبی مطالعه: 18 دقیقه

با توجه به تعدد دانشگاه‌ها و تفاوت شرایط آنها از لحاظ شهریه‌ای در ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 1400 و یا در زمان ثبت نام مجدد کارشناسی ارشد یکی از دغدغه‌های دواطلبین اطلاع از شهریه در دوره‌های مختلف است. میزان شهریه یکی از فاکتورهایی است که در یک انتخاب خوب تأثیرگزار است و میزان این شهریه در دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 1400 به طور کامل شرح داده شده است. داوطلبان در ابتدا همیشه هدف خود را برای قبولی در دانشگاه‌های روزانه قرار می‌دهند اما متأسفانه بدلیل ظرفیت محدود پذیرش این دانشگاه‌ها طبیعتاً تعداد زیادی از داوطلبان مجبور به ورود به دانشگاه‌های شهریه پرداز خواهند شد. در این مقاله شهریه ارشد را برای شما شرح خواهیم داد.

شهریه کارشناسی ارشد شبانه

این دوره که به تازگی در دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد از عنوان شبانه به نوبت دوم تغییر نام داده است نیز در دانشگاه‌های زیر نظر وزارت علوم تحقيقات و فن آوری، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی يا ساير نهادهای رسمی کشور تعریف می‌شود. دانشجویان این دوره از تمامی شرایط و امکانات تحصیلی فراهم شده در دوره روزانه برخوردار ند. به بیان دیگر کیفیت ارائه دروس، چگونگی ارزیابی دانشجو، محیط آموزشی و اساتید، فلوچارت واحدهای درسی رشته تحصیلی، آیین نامه‌های اصلی، تسهیلات و وام دانشجویی یکسان است. تنها تفاوت در پرداخت شهریه ارشد شبانه است که بسته به مقررات دانشگاه و مقطع تحصیلی متفاوت است. بر خلاف تصورات عمومی کلاس‌های نوبت دوم نیز همانند دوره روزانه در طول روز برگزار می‌شود و دانشجویان از همان کلاس‌های دانشجویان دوره روزانه بهره‌مند می‌شوند.

به منظور اطلاع از شهریه کارشناسی ارشد دانشگاه شبانه می‌توانید مقاله مربوطه را مطالعه نمایید.

شهریه کارشناسی ارشد شبانه گروه علوم انسانی

علوم انسانی شهریه (تومان)
شهریه ثابت برای هر نیمسال 980/000
شهریه متغیر نظری (برای هر واحد درسی) 175/000
شهریه متغیر عملی (برای هر واحد درسی) 260/000
شهریه پایان نامه (برای هر واحد درسی) 650/000

شهریه کارشناسی ارشد شبانه گروه فنی مهندسی

فنی مهندسی شهریه (تومان)
شهریه ثابت برای هر نیمسال 1/100/000
شهریه متغیر نظری (برای هر واحد درسی) 260/000
شهریه متغیر عملی (برای هر واحد درسی) 390/000
شهریه پایان نامه (برای هر واحد درسی) 650/000

شهریه کارشناسی ارشد شبانه گروه علوم پایه و کشاورزی

علوم پایه و کشاورزی  شهریه (تومان)
شهریه ثابت برای هر نیمسال 1/100/000
شهریه متغیر نظری (برای هر واحد درسی) 260/000
شهریه متغیر عملی (برای هر واحد درسی) 390/000
شهریه پایان نامه (برای هر واحد درسی) 650/000

شهریه ارشد

شهریه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

دانشگاه آزاد یکی از مراکز بزرگ جذب دانشجو در ایران است که هر ساله متقاضیان بسیاری ، خود را برای تحصیل در این دانشگاه آماده می کنند . کلیه متقاضیان تحصیل در دانشگاه آزاد اعم از داوطلبانی که متقاضی رشته های با کنکور و یا رشته های بدون کنکور  هستند ، برای تحصیل در این دانشگاه ملزم به پرداخت شهریه هستند. در این مقاله قصد داریم شهریه ارشد دانشگاه آزاد را در گروه های علوم انسانی، فنی مهندسی، علوم پایه و کشاورزی را در اختیارتان قرار دهیم.

به منظور اطلاع از شهریه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد می‌توانید مقاله مربوطه را مطالعه نمایید.

شهریه ارشد دانشگاه آزاد گروه علوم انسانی

علوم انسانی شهریه (تومان)
شهریه ثابت برای هر نیمسال 1/870/000
شهریه متغیر (برای هر واحد درسی) 145/000
خدمات آموزشی 2/500الی 12/500
بیمه 115/000الی 145/000

حداقل و حداکثر شهریه رشته های علوم انسانی در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد برای یک ترم تحصیلی حدود 2/500/000 الی 3/500/000 تومان می باشد.

شهریه ارشد دانشگاه آزاد گروه فنی مهندسی

گروه فنی مهندسی شهریه (تومان)
شهریه ثابت برای هر نیمسال 2/060/000
شهریه متغیر (برای هر واحد درسی) 145/000
خدمات آموزشی 2/500الی 12/500
بیمه 115/000الی 145/000

حداقل و حداکثر شهریه رشته های علوم پایه ، فنی مهندسی و کشاورزی در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد برای یک ترم تحصیلی حدود 3/000/000 الی 3/700/000 تومان می باشد.

شهریه ارشد دانشگاه آزاد گروه علوم پایه

گروه علوم پایه شهریه (تومان)
شهریه ثابت برای هر نیمسال 2/060/000
شهریه متغیر (برای هر واحد درسی) 145/000
خدمات آموزشی 2/500 الی 12/500
بیمه 115/000 الی 145/000

حداقل و حداکثر شهریه رشته های علوم پایه ، فنی مهندسی و کشاورزی در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد برای یک ترم تحصیلی حدود 3/000/000 الی 3/700/000 تومان می باشد.

شهریه گروه کشاورزی

گروه کشاورزی شهریه (تومان)
شهریه ثابت برای هر نیمسال 2/060/000
شهریه متغیر (برای هر واحد درسی) 145/000
خدمات آموزشی 2/500الی 12/500
بیمه 115/000الی 145/000

حداقل و حداکثر شهریه رشته های علوم پایه ، فنی مهندسی و کشاورزی در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد برای یک ترم تحصیلی حدود 3/000/000 الی 3/700/000 تومان می باشد.

ارشد مدیریت کسب و کار و امور شهریتخفیف شهریه کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی

به منظور ارتقای سطح علمی کارکنان دانشگاه، افزایش انگیزه  و توانمندسازی آنان و ارتقای سطح کیفی خدمات در دانشگاه ها و در راستای ادامه تحصیل آنان با تاکید بر اصل همسویی با نظام آموزشی برای ادامه تحصیل کارمندان در دانشگاه آزاد اسلامی که به احراز شرایط علمی، عمومی و رعایت مقررات کلیه آیین نامه های آموزشی، پژوهشی و مادی در یکی از مقاطع تحصیلی پذیرفته شده و ادامه تحصیل می‌دهند با توجه به شرایط زیر ۳۰ درصد تخفیف در شهریه تحصیلی دانشجویان مقاطع کاردانی و کارشناسی ۲۵ درصد تخفیف در مقطع کارشناسی ارشد و ۱۵ درصد تخفیف در برای مقاطع دکتری حرفه ای و تخصصی در نظر گرفته می شود.

شرایط اعطای تخفیف

 1. رشته تحصیلی با شغل انطباق داشته باشد.
 2. کارمند رسمی ( قطعی یا آموزشی ) باشد.
 3. محل تحصیل و محل کار متفاوت باشد.
 4. حداکثر به میزان 10 درصد کل کارکنان واحد را در بر گیرد.

تبصره 1: در صورت افزایش تعداد کارکنان مشمول این ماده از میزان 10 درصد کل کارکنان واحد در هر مقطع زمانی، اعطای تخفیف به کارکنان جدیدری که مشمول این ماده می‌شوند منوط به اخذ مجوز از کمیته تخفیفات شهریه استان می‌باشد.

تبصره 2: اعطای تخفیف مذکور در هر نیمسال با تأیید رئیس واحد و با مرکز آموزشی صورت می‌پذیرد.

تبصره 3:تخفیف ذکر شده مشمول دانشجویان واحدهای بین‌المللی، واحدهای برون مرزی و واحدهای الکترونیکی دانشگاه آزاد اسلامی نمی‌‌شود.

تبصره 4: حداکثر میزان اعطای تخفیف در طول تحصیل برای دوره‌های کاردانی (پیوسته و ناپیوسته) و کارشناسی ناپیوسته و کارشناسی ارشد 4 نیمسال، کارشناسی پیوسته 8 نیمسال و دکتری حرفه‌ای 12 نیمسال و دکتری تخصصی 6 نیمسال می‌باشد.

سایر شرایط اعطای تخفیف

تبصره 5:اعطای تخفیف برای دانشجویان مقاطع دکتری حرفه‌ای و تخصصی منوط به ارسال مدارک و موافقت رئیس واحد و تأیید کمیته تخفیفات شهریه دانشجویی استان می‌باشد بدیهی است ابلاغ تخفیف از سوی رئیس کمیته تخفیفات شهریه دانشجویی استان صادر می‌گردد.

تبصره 6:چنانچه دانشجو مشروط شود در نیمسال بعد مشمول تخفیف نمی‌شود.

تبصره 7:اعطای تخفیف مذکور، مشروط به رعایت حداقل واحد اخذ شده در نیمسال مربوط  براساس آیین‌نامه آموزشی می‌باشد و در مواردی که دانشجو خارج از اراده خود نتواند تا سقف مجاز انتخاب واحد کند مشمول تخفیف می‌شود.

تبصره 8:اعطای تخفیف در هر نیمسال تنها با ارائه گواهی اشتغال به کار توسط اداره کل امور کارکنان سازمان مرکزی و یا با امضای بالاترین مقام مسئول واحد دانشگاهی و در مقاطع دکتری حرفه‌ای و تخصصی با ارائه مجوز کمیته تخفیفات دانشجویی استان میسر است. در صورت ارائه معرفی نامه مذکور، تخفیف توسط واحدی که دانشجو در آن مشغول به تحصیل بوده و صادر و معادل تخفیف اعطای، در حساب فی مابین (کد 1131) واحد صادر کننده معرفی نامه را بدهکارنموده و یک نسخه از رونوشت سند را طی نامه رسمی به واحد ذی ربط ارسال نماید.

تخفیف شهریه به خانواده کارکنان و اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی

همسر و فرزندان تحت تکفل کلیه کارکنان رسمی قطعی، رسمی آزمایشی و همچنین اعضای هیات علمی رسمی آزمایشی و رسمی قطعی دانشگاه اعم از شاغل و یا بازنشسته که در یکی از واحد ها و یا مراکز آموزشی دانشجو می‌باشند بر حسب مقطع تحصیلی مشمول تخفیف در شهریه به شرح زیر می‌شوند:

مقطع تحصیلی میزان تخفیف همسر و فرزندان تحت تکفل کارکنان دانشگاه میزان تخفیف همسر و فرزندان تحت تکفل اعضاء هیات علمی دانشگاه
کاردانی و کارشناسی ( پیوسته و ناپیوسته ) 20 درصد 20 درصد
کارشناسی ارشد 15 درصد 15 درصد
 دکتری حرفه ای 10 درصد 10 درصد
دکتری تخصصی 10 درصد 10 درصد

تخفیف شهریه دانشجویان ممتاز علمی

به منظور تشویق و ایجاد انگیزه در دانشجویان و پیشرفت در امور تحصیلی دانشجویان اول تا سوم ورودی هر رشته مقطع و در هر سال تحصیلی که از نظر اخلاق، رفتار و رعایت شئون دانشجویی مورد تأیید رئیس واحد مربوطه باشد تخفیف هایی به شرح جدول زیر تخصیص می‌یابد:

مقطع تحصیلی حداقل تعداد واحد های درسی اخذ شده در نیم سال مربوط میزان نمره و میانگین در نیمسال مربوط ملاحظات
کاردانی و کارشناسی ( پیوسته و ناپیوسته ) 18 واحد و بالا تر در هیچ درسی نمره کمتر از 12 نداشته و میانگین نمرات در رشته های فنی مهندسی و علوم پزشکی 17، علوم پایه و کشاورزی 18، علوم انسانی، هنر و پزشکی 18 کمتر نباشد. بدون احتساب دروس پیش نیاز، جبرانی
کارشناسی ارشد 8 واحد بالاتر در هیچ درسی نمره کمتر از 14 نداشته و میانگین نمرات در رشته های فنی مهندسی و علوم پزشکی 16، علوم پایه و کشاورزی 17، علوم انسانی، هنر و پزشکی 18 کمتر نباشد.
دکتری حرفه ای 15 واحد بالاتر در هیچ درسی نمره کمتر از 14 نداشته و میانگین نمرات کمتر از 16 نباشد.

 

تبصره 1:در صورتی که براساس سرفصل رشته مقطع مربوطه، امکان اخذ درس تا سقف تعیین شده وحود نداشته باشد و در نتیجه تعداد واحدهای درسی کمتر از تعداد یاد شده جدول فوق باشد دانشجویان ممتاز مشمول دریافت تخفیف شهریه می‌گردند.

تبصره 2: تخفیف دانشجویان رتبه اول تا سوم، مشمول دوره دکتری تخصصی نمی‌شود.

تبصره 3: در خصوص مقطع دکتری حرفه‌ای تخفیف پس از تأیید کمیته تخفیفات شهریه دانشجویی استان اعطا‌ء می‌گردد.

 به دانشجویان رتبه اول در هر رشته ورودی هر سال در مقاطع ذکر شده در جدول، معادل پانزده درصد (15%) و برای رتبه‌های دوم و سوم معادل ده درصد (10%) در نیمسال بعد تخفیف شهریه تعلق می‌گیرد.

سایر شرایط تخفیف شهریه دانشجویان ممتاز علمی

تبصره1: برای احراز رتبه اول تا سوم هر رشته ورودی لازم است نمرات دانشجویان ثبت و میانگین نیمسال مربوط برای تمام دانشجویان مشخص شود. لذا در مواردی که به دلیل تأخیر در اعلام نمرات امتحانی برخی از دروس، گزینش دانشجوی ممتاز هر رشته در هر سال تا قبل از ثبت‌نام نیمسال بعد میسر نشود. در این صورت تخفیف شهریه دانشجویان ذینفع به حساب طلب وی منظور خواهد شد.

تبصره2: تخفیف شهریه شامل نیمسال تابستانی نمی‌شود.

تبصره3: نظر به سقف تعداد واحدهای درسی در نیمسال تابستانی، تعیین دانشجویان رتبه اول تا سوم تنها برای نیمسال‌های اول و دوم هرسال تحصیلی انجام می‌پذیرد و رتبه اخذ شده در نیمسال تابستانی ملاک تعیین رتبه نخواهد بود.

تبصره4: دانشجویان ممتاز برای مقاطع کاردانی، کارشناسی ناپیوسته و کارشناسی ارشد، از سال ورود، حداکثر 3 نیمسال، کارشناسی پیوسته 7 نیمسال و دکتری حرفه‌ای 10 نیمسال می‌توانند از مفاد این ماده استفاده نمایند.

تخفیف شهریه ارشد دانشگاه آزاد نفرات برتر آزمون سراسری

به منظور جذب نخبگان علمی و تشویق پذیرفته شدگان ممتاز آزمون سراسری برای ثبت نام در دانشگاه آزاد اسلامی تخفیف هایی به شرح جدول های زیر در طول تحصیل در نظر گرفته شده است:

تخفیف شهریه نفرات برتر آزمون کارشناسی و دکتری حرفه ای

گروه مقطع پذیرش 25 در تخفیف در طول تحصیل 15 درصد تخفیف در طول تحصیل
فنی مهندسی کارشناسی نفرات اول تا پانزدهم نفرات شانزدهم تا سی ام
علوم تجربی و کشاورزی کارشناسی و دکتری حرفه ای نفرات اول تا پانزدهم نفرات شانزدهم تا سی ام
علوم انسانی کارشناسی نفرات اول تا دهم نفرات یازدهم تا بیستم
زبان های خارجی کارشناسی نفرات اول تا دهم نفرات یازدهم تا بیستم
هنر کارشناسی نفرات اول تا دهم نفرات یازدهم تا بیستم
پزشکی دکتری حرفه ای نفرات اول تا پنجم نفرات ششم تا دهم

تخفیف شهریه نفرات برتر آزمون کارشناسی ارشد 

تعداد شرکت کنندگان حاضر در آزمون نفر اول نفر دوم نفر سوم
100-500 نفر 10 درصد 8 درصد 5 درصد
500-1000 نفر 15 درصد 10 درصد 10 درصد
بیشتر از 1000 نفر 25 درصد 15 درصد  10 درصد

تبصره 1: واجدین شرایط توسط مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامی به واحد های دانشگاهی معرفی می‌شوند.

تبصره 2: این ماده شامل پذیرفته شدگان مقطع دکتری تخصصی نمی‌شود.

تبصره 3: سقف مجاز اعطای تخفیف برای واجدین شرایط این ماده در مقاطع کارشناسی پیوسته 8 نیمسال و کارشناسی ارشد 4 نیمسال و برای دکتری حرفه ای 10 نیمسال می‌باشد.

تبصره 4: در صورتیکه دانشجویان مشمول این ماده در هر نیمسال از دوره تحصیلی خود مشروط شوند از نیمسال بعد مشمول اعطای نخفیف نخواهند بود.

تخفیف شهریه ارشد دانشگاه آزاد دانشجویان ممتاز ورزشی

جهت تشویق دانشجویانی که طول مدت تحصیل در مسابقات ورزشی منطقه ای و سراسری دانشگاه آزاد اسلامی، مسابقات کشوری، تورنمنت های بین المللی به مدال دست می‌یابند به تناسب عناوین قهرمانی، تخفیف شهریه به شرح جدول زیر تعلق می‌گیرد:

سطح قهرمانی مرتبه قهرمانی
اول دوم سوم
قهرمانی استانی دانشگاه آزاد اسلامی 15 درصد 10 درصد 5 درصد
قهرمانی کشوری 25 درصد 20 درصد 15 درصد
مسابقات سراسری دانشگاه آزاد اسلامی، المپیاد دانشجویی 30 درصد 25 درصد 20 درصد
مسابقات بین المللی 35 درصد 30 درصد 25 درصد
مسابقات جهانی بزرگسالان 55 درصد 50 درصد 45 درصد
پارآسیایی 80 درصد 70 درصد 60 درصد
المپیک و پاراالمپیک 100 درصد 90 درصد 80 درصد

تخفیف شهریه نفرات برتر مسابقات فرهنگی، هنری

دانشجویانی که در مسابقات فرهنگی، هنری دانشگاه شرکت کرده و مقام کسب نمایند بر حسب جدول زیر یک نیمسال تحصیلی از از تخفیف شهریه از محل بودجه فرهنگی برخوردار می‌شوند:

سطوح مسابقات میزان تخفیف بر اساس مقام کسب شده تایید کننده امتیاز تأمین کننده تخفیفات
اول دوم سوم
استان 15 10 5 دبیر هیات امنای استانی واحد دانشگاهی
کشوری 20 15 10 معاونت فرهنگی سازمان مرکزی 50 درصد واحد دانشگاهی

50 درصد سازمان مرکزی

رشته ها و حداقل امتیاز برای احراز رتبه های اول تا سوم در هر دوره به پیشنهاد معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه و تأیید رئیس دانشگاه تعیین و به واحد های دانشگاهی ابلاغ شود.

تخفیف شهریه دانشجویان دارای عناوین علمی

به منظور حمایت از نخبگان علمی که در مسابقات آسیایی و جهانی رتبه های اول تا سوم را با تایید معاونت پژوهشی دانشگاه کسب کنند. تخفیف هایی به رح زیر در مدا زمان تحصیل دریافت میکنند:

عنوان رتبه اول دوم سوم
آسیایی 30 درصد 25 درصد 20 درصد
جهانی 35 درصد 30 درصد 25 درصد

تخفیف های این بند از محل بودجه پژوهشی تأمین می‌شود.

خانواده های كه بيش از يك دانشجو در دانشگاه آزاد دارند

جهت كمك و رفاه خانواده های كه هم زمان بيش از يك دانشجو شاغل به تحصيل در دانشگاه آزاد اسلامی دارند و توان پرداخت شهريه رابه صورت كامل ندارند، علاوه برحق استفاده از مزايای صندوق رفاه دانشجويان ، پس از تاييد كميته تخفيفات شهريه دانشجويی واحد تا مقاطع كارشناسي ارشد وتاييد تخفيفات شهريه دانشجويي استان براي مقاطع دكتري حرفه اي وتخصصي درصورتي كه درنيمسال قبل مشروط نباشد تخفيف درنظر گرفته مي شود.

تعداد اعضای خانواده کارشناسی ارشد
2 نفر 10 درصد
3 نفر 15 درصد
بیش از 3 نفر 20 درصد

تبصره 1: در نیمسال اول تحصیلی شرط معدل منظور نمی‌شود.

تبصره 2: منظور از دانشجوی شاغل به تحصیل همسر دانشجو، پدر، مادر و فرزندان تحت تکلف است که در صورت تداوم با رعایت سایر ضوابط برای کلیه ترم های تحصیلی قابل اعمال است.

تبصره 3: جهت رعایت سقف 75\0 درصد از کل شهریه در واحد دانشگاهی، میزان تخفیف جدول فوق بنا بر نظر کمیته تخفیفات شهریه دانشجویی قابل تعدیل است.

تخفیف به بیماران خاص

دانشجویانی که دارای بیماری های خاص ( دیابت نوع اول، سرطان و … ) هستند بر حسب مقطع با ارائه مدارک و گواهی معتبر از سازمان ها و انجمن ها از تخفیف برخوردار می‌شوند.

مقطع تحصیلی میزان تخفیف
کاردانی و کارشناسی 25 درصد
کارشناسی ارشد 15 درصد
دکتری حرفه ای و تخصصی 10 درصد

درخواست افزایش میزان تخفیف

در صورتی که کمیته تخفیفات شهریه و یا استان تشخیص دهند که دانشجو مستحق دریافت تخفیفی بیش از حد اختیارات خود است طی یک نامه با ذکر علت و مستندات آن پیشنهاد خود را برای اختصاص تخفیف بیشتر به کمیته تخفیفات شهریه دانشجویی دانشگاه اعلام نماید.

انواع تسهیلاتی که دانشجویان مشمول به دریافت آن می‌باشند

 • وام تحصیلی
 • وام مسکن
 • وام ضروری
 • وام ضروری مبتکر
 • وام ضروری حوادث غیر مترقبه
 • وام ضروری قهرمان ورزشی
 • وام استعداد درخشان
 • وام ودیه مسکن متأهلی
 • وام تغذیه
 • وام حج عمره و زیارت عتبات عالیات
 • وام موارد خاص
 • وام دانش هسته ای
 • وام ودیعه مسکن نخبگان
 • وام ودیعه مسکن دانشجویان متاهل غیر ایرانی

شرایط عمومی وام گیرندگان

 1. دارا بودن اولویت نیاز مالی به تشخیص معاونت دانشجویی
 2. دارا بودن صلاحیت اخلاقی و رعایت شئون دانشجویی
 3. عدم استفاده از بورس تحصیلی، کمک و یا وام موسسات دیگر
 4. عدم اشتغال به کاری که مستلزم دریافت اجرت می‌باشد (به استثنای کار دانشجویی)

شرایط آموزشی وام گیرندگان

 1. تحصیل تمام وقت دانشجو
 2. مشروط نبودن دانشجو در دو نیم سال قبل

مراحل دریافت وام برای شهریه ارشد دانشگاه آزاد

 1. ثبت نام، تشکیل پرونده و ثبت تقاضای پورتال دانشویی در سامانه صندوق رفاه انجام می‌شود
 2. مراجعه به اداره رفاه دانشگاه محل تحصیل و تکمیل فرم تقاضای هر یک از وام ها
 3. ارائه مدارک ذیل در صورت پذیرفته شدن تقاضا ضروری است
 • اصل و کپی کارت ملی
 • اصل و کپی کارت دانشجویی
 • سند تعهد محضری با ضامن معتبر

شرایط و ضوابط باز پرداخت وام

 1. دانشجویانی که موفق به پایان دوره تحصیلی خود شده اند، پس از فراغت از تحصیل نسبت به پرداخت کل بدهی به حساب صندوق رفاه و یا اخذ دفترچه اقساط اقدام کند. زمان تعیین تکلیف بدهی برای کلیه دانشجویان (مشمول و غیر مشمول) حداکثر 9 ماه پس از مراغت از تحصیل می‌باشد. در صورتی که پس از 9 ماه برای گرفتن دفترچه قسط مراجعه نماید، دیگر بدیهی قابل تقسیط نبوده و دانشجو می‌یایست کل بدهی را یکجا پرداخت کند.
 2. تعداد و مبلغ اقساط بهره مندان از تهسیلات وام توسط صندوق رفاه دانشجویان تعیین خواهد شد
 3. طول مدت باز پرداخت با توجه به میزان بدهی حداکثر 5 سال می‌باشد
 4. دانشجویان انصرافی، ترک تحصیل و اخراجی ملزم به باز پرداخت کامل و یکجای کل وام های دریافتی و هزینه های مربوط به خوابگاه دانشجویی می‌باشند
 5. انتقال بدهی دانشجو  در یک دوره آموزشی در دانشگاه های یکسان همان رشته و همان مقطع به همان دوره آموزشی بلامانع است. در غیر این صورت دانشجوی انصرافی محسوب می‌شود و طبق مقررات می‌بایست کل بدهی خود را پرداخت کند.

  به منظور اطلاع از شهریه کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور می‌توانید مقاله مربوطه را مطالعه نمایید.

شهریه ارشد

شهریه کارشناسی ارشد پیام نور

دانشگاه پیام نور از جمله دانشگاه های ایران است که با هدف آموزش با کیفیت عالی و به صورت نیمه حضوری (مجازی) به وجود آمد؛در حال حاضر دارای واحد های بسیار زیاد در سراسر ایران است و هرساله عده ی قابل توجهی از داوطلبان وارد این دانشگاه ها می شوند. یکی از نکات مثبت و قابل توجه دانشگاه پیام نور این است که در هر سه مقطع کارشناسی،کارشناسی ارشد و دکترا به دو صورت با آزمون و بدون آزمون  پذیرای داوطلبین می باشد. دانشگاه پیام نور زیر مجموعه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بوده و از جمله دانشگاه هایی است که برای ادامه تحصیل در خارج از کشور نیز مناسب می باشد. در این مقاله قصد داریم شهریه ارشد دانشگاه پیام نور را در تمام گروه ها شرح دهیم.

شهریه گروه علوم انسانی

علوم انسانی شهریه (تومان)
شهریه ثابت برای هر نیمسال تحصیلی 1/170/000
شهریه دروس نظری 116/000
شهریه دروس عملی کم هزینه 350/000
شهریه دروس عملی پرهزینه 350/000
شهریه پایان نامه 350/000

یزان شهریه کارشناسی ارشد رشته های علوم انسانی دانشگاه پیام نور برای یک ترم تحصیلی حدود 2/000/000 الی 3/000/000 میلیون تومان می باشد.

شهریه گروه فنی مهندسی

علوم انسانی شهریه (تومان)
شهریه ثابت برای هر نیمسال تحصیلی 1/170/000
شهریه دروس نظری 116/000
شهریه دروس عملی کم هزینه 350/000
شهریه دروس عملی پرهزینه 560/000
شهریه پایان نامه 560/000

میزان شهریه کارشناسی ارشد رشته های فنی مهندسی دانشگاه پیام نور برای یک ترم تحصیلی حدود 2/400/000 الی 3/500/000 تومان می باشد.

شهریه گروه علوم پایه و کشاورزی

گروه علوم پایه و کشاورزی شهریه (تومان)
شهریه ثابت برای هر نیمسال تحصیلی 1/170/000
شهریه دروس نظری 116/000
شهریه دروس عملی کم هزینه 350/000
شهریه دروس عملی پرهزینه 560/000
شهریه پایان نامه 560/000

 

شهریه ارشد

شهریه کارشناسی ارشد غیرانتفاعی

یکی از دانشگاه هایی که داوطلبان کنکور سراسری می توانند انتخاب نمایند ، موسسات و دانشگاه غیرانتفاعی است. این دانشگاه به دلیل برگزاری منظم کلاس ها، کیفیت آموزشی مناسب و تعدد رشته ها مورد توجه داوطلبان می باشد . انشگاه ها و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی با اخذ مجوز از وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و با هدف فعال شدن بخش خصوصی در زمینه آموزش عالی و برداشتن بار سنگین ظرفیت کم پذیرش از روی آموزش عالی افتتاح شدند. در این مقاله قصد داریم شهریه ارشد غیرانتفاعی را در گروه های علوم انسانی، فنی مهندسی و علوم پایه شرح دهیم.  نحوه پذیرش در دانشگاه غیر انتفاعی به دور روش امکان پذیر است، داوطلبان می توانند هم از طریق کنکور سراسری و هم بدون کنکور وارد دانشگاه های غیر انتفاعی شوند.

دانشگاه های غیر انتفاعی نوعی از دانشگاه های دولتی می باشد که تحت نظارت وزارت علوم می باشند و شرط اصلی پذیرش داوطلب درآن شرکت در کنکور سراسری است و نکته قابل ذکر این است که دانشگاه های غیر انتفاعی به هدف فعال سازی واحدهای خصوصی در حوزه آموزش عالی توسط شورای انقلاب فرهنگی در طی مصوبه ای به تصویب رسیده و فعالیت خود را آغاز نموده اند.

به منظور اطلاع از شهریه کارشناسی ارشد دانشگاه غیرانتفاعی می‌توانید مقاله مربوطه را مطالعه نمایید.

شهریه گروه علوم انسانی

علوم انسانی شهریه (تومان)
شهریه ثابت 870/000 الی 1/050/000
شهریه متغیر هر واحد درسی 160/000 الی 180/000
شهریه هر واحد پایان نامه نظری 210/000 الی 270/000
شهریه هر واحد پایان نامه آزمایشگاهی 410/000 الی 700/000

شهریه کارشناسی ارشد دانشگاه غیرانتفاعی در رشته های علوم انسانی برای یک ترم تحصیلی حدود 2/300/000 الی 2/700/000 تومان می باشد.

شهریه گروه فنی مهندسی

علوم انسانی شهریه (تومان)
شهریه ثابت 930/000الی 1/100/000
شهریه متغیر هر واحد درسی 180/000الی 215/000
شهریه هر واحد پایان نامه نظری 250/000 الی 10/000
شهریه هر واحد پایان نامه آزمایشگاهی 410/000 الی700/000

شهریه کارشناسی ارشد دانشگاه غیرانتفاعی در رشته فنی مهندسی برای یک ترم تحصیلی حدود 2/500/000 الی 3/600/000 تومان می باشد.

شهریه گروه علوم پایه

علوم پایه شهریه (تومان)
شهریه ثابت 930/000الی 1/100/000
شهریه متغیر هر واحد درسی 180/000الی 215/000
شهریه هر واحد پایان نامه نظری 250/000 الی 310/000
شهریه هر واحد پایان نامه آزمایشگاهی 410/000 الی 700/000

شهریه کارشناسی ارشد دانشگاه غیرانتفاعی در رشته علوم پایه برای یک ترم تحصیلی حدود 2/500/000 الی 3/600/000 تومان می باشد.

شهریه ارشدشهریه کارشناسی ارشد پردیس خودگردان

دانشگاه های سراسری چند سالی است که واحد هایی را به نام واحد های بین الملل (پردیس خودگردان) تأسیس کرده اند. پردیس خودگردان با هدف پذیرش دانشجو در قبال دریافت شهریه ایجاد شده و در مقاطع مختلف تحصیلی از جمله مقطع کارشناسی ارشد دانشجو می‌پذیرد. پذیرش دانشجو در واحد های دانشگاهی پردیس خودگردان عمدتاً از طریق کنکور کارشناسی ارشد و در تعدادی از دانشگاه‌ها بدون آزمون صورت میگیرد. شهریه ارشد پردیس خودگردان در مقاطع مختلف تحصیلی از سایر دانشگاه ها از جمله میزان شهریه  دانشگاه آزاد بیشتر است اما برخی داوطلبان بنا به دلایل مختلف از جمله کیفیت آموزشی دانشگاه یا ادامه تحصیل در رشته مورد علاقه ، رشته های این واحد های دانشگاهی را در فرم انتخاب رشته خود قرار می دهند.

به منظور اطلاع از شهریه کارشناسی ارشد دانشگاه پردیس خودگردان می‌توانید مقاله مربوطه را مطالعه نمایید.

شهریه گروه علوم انسانی

علوم انسانی شهریه (تومان)
شهریه ثابت 2/200/000 الی 3/500/000
شهریه هر واحد عملی 240/000 الی 450/000
شهریه هر واحد نظری 280/000 الی 670/000
شهریه هر واحد پایان نامه 630/000 الی 1/100/000

حداقل و حداکثر شهریه کل قابل پرداخت برای هر نیمسال تحصیلی در رشته های علوم انسانی 5/000/000 الی 6/500/000 تومان می باشد.

شهریه گروه فنی مهندسی

فنی مهندسی شهریه (تومان)
شهریه ثابت 2/300/000 الی 4/750/000
شهریه هر واحد عملی 250/000 الی 470/000
شهریه هر واحد نظری 280/000 الی 670/000
شهریه هر واحد پایان نامه 670/000 الی 1/300/000

حداقل و حداکثر شهریه کل قابل پرداخت برای هر نیمسال تحصیلی در رشته های فنی مهندسی 5/500/000 الی 6/800/000 تومان می باشد.

شهریه گروه کشاورزی و علوم پایه

گروه کشاورزی و علوم پایه شهریه (تومان)
شهریه ثابت 2/300/000 الی 4/750/000
شهریه هر واحد عملی 250/000 الی 470/000
شهریه هر واحد نظری 280/000 الی 670/000
شهریه هر واحد پایان نامه 670/000 الی 1/300/000

 

استفاده از تخفیفات شهریه کارشناسی ارشد

دانشگاه های شهریه پرداز شامل دانشگاه آزاد ، دوره های نوبت دوم ( شبانه ) ، پردیس خودگردان ، غیر انتفاعی و پیام نور می شوند . مشمولان سهمیه ایثارگران به دو گروه سهمیه ایثارگران 25 درصدی و سهمیه 5 درصدی تقسیم می شوند . این دسته از افراد در صورت تحصیل در دانشگاه های مذکور مشمول تخفیف شهریه هستند که سازمان بنیاد شهید به منظور رسیدگی همه جانبه به امور آموزشی ، فرهنگی و رفاهی این دانشجویان بعد از دریافت لیست اسامی دانشجویان دارای سهمیه های مذکور از سوی دانشگاه های شهریه پرداز ، شهریه این عزیزان را پرداخت می‌کند.

کسانیکه در آزمون کارشناسی ارشد ۹۹ شرکت نموده و در دوره‌های روزانه پذیرفته شده‌اند از آزمون کارشناسی ارشد ۹۹ محروم می‌باشند. برای اطلاع از شرایط لغو محرومیت مقاله محرومیت از ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۰ را مطالعه نمائید.

شهریه ارشد

سهمیه ایثارگران 25 درصد

 •  فرزندان و همسران شهید
 • جانبازان 25 درصد به بالا و همسر و فرزندان آنان
 • آزادگان و همسر فرزندان آنان

پذیرفته شدگان خانواده شهدا و ایثارگران و جانبازان 25 درصد و بالاتر در صورت قبولی و تحصیل در دانشگاه آزاد ، دوره های نوبت دوم (شبانه) ، پردیس خودگردان ، غیر انتفاعی و پیام نور مشمول تخفیف 100 درصدی شهریه می شوند .

سهمیه ایثارگران 5 درصد

 •  خانواده جانبازان زیر 25 درصد
 • رزمندگان دارای حداقل 6 ماه سابقه حضور در جبهه

این دسته از جانبازان در صورت قبولی و تحصیل در دانشگاه آزاد ، دوره های نوبت دوم ( شبانه ) ، پردیس خودگردان ، غیر انتفاعی و پیام نور ، مشمول تا 30 درصد تخفیف پرداخت هزینه شهریه می شوند.

خانواده‌هایي كه بيش از يك دانشجو در دانشگاه آزاد دارند 

جهت كمك و رفاه خانواده هايي كه هم زمان بيش از يك دانشجو شاغل به تحصيل در دانشگاه آزاد اسلامي دارند و توان پرداخت شهريه رابه صورت كامل ندارند، علاوه برحق استفاده از مزاياي صندوق رفاه دانشجويان ، پس از تاييد كميته تخفيفات شهريه دانشجويي واحد تا مقاطع كارشناسي ارشد وتاييد تخفيفات شهريه دانشجويي استان براي مقاطع دكتري حرفه اي وتخصصي درصورتي كه درنيمسال قبل مشروط نباشد تخفيف درنظر گرفته مي شود.

بخشنامه آموزشی شهریه کارشناسی ارشد برای ایثارگران

برای اگاهی از بخشنامه آموزشی شهریه ایثارگران ( pdf ) زیر را دانلود کرد و مطالعه کنید .

بخشنامه آموزشی سهمیه ایثارگران ( pdf )

وام های دانشجویی

وام های دانشجویی از تسهیلاتی هستند که صندوق رفاه دانشجویی برای تامین نیاز دانشجویان در اختیار آنها قرار می دهد . وام های دانشجویی دارای انواع و شرایط مختلفی است که دانشجویان می توانند با توجه به نیازها و شرایط خود به گرفتن این تسهیلات اقدام کنند. مدیریت وام های دانشجویی را صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم بر عهده دارد . طبق اعلام این صندوق ، 24 عنوان وام دانشجویی به دانشجویان مقاطع کاردانی ، کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری ارایه می شود که در برخی از آن ها تاهل یا تجرد دانشجو تعیین کننده میزان وام دریافتی می باشد.

به منظور بهره مندی از وام های دانشجویی و اطلاع از چگونگی تشکیل پرونده می‌توانید به پورتال دانشجویی صندوق رفاه مراجعه کنید.

انواع تسهیلاتی که دانشجویان مشمول به دریافت آن می‌باشند

 • وام تحصیلی
 • وام مسکن
 • وام ضروری
 • وام ضروری مبتکر
 • وام ضروری حوادث غیر مترقبه
 • وام ضروری قهرمان ورزشی
 • وام استعداد درخشان
 • وام ودیه مسکن متأهلی
 • وام تغذیه
 • وام حج عمره و زیارت عتبات عالیات
 • وام موارد خاص
 • وام دانش هسته ای
 • وام ودیعه مسکن نخبگان
 • وام ودیعه مسکن دانشجویان متاهل غیر ایرانی

شرایط عمومی وام گیرندگان

 1. دارا بودن اولویت نیاز مالی به تشخیص معاونت دانشجویی
 2. دارا بودن صلاحیت اخلاقی و رعایت شئون دانشجویی
 3. عدم استفاده از بورس تحصیلی، کمک و یا وام موسسات دیگر
 4. عدم اشتغال به کاری که مستلزم دریافت اجرت می‌باشد (به استثنای کار دانشجویی)

شرایط آموزشی وام گیرندگان

 1. تحصیل تمام وقت دانشجو
 2. مشروط نبودن دانشجو در دو نیم سال قبل

مراحل دریافت وام

 1. ثبت نام، تشکیل پرونده و ثبت تقاضای پورتال دانشویی در سامانه صندوق رفاه انجام می‌شود
 2. مراجعه به اداره رفاه دانشگاه محل تحصیل و تکمیل فرم تقاضای هر یک از وام ها
 3. ارائه مدارک ذیل در صورت پذیرفته شدن تقاضا ضروری است
 • اصل و کپی کارت ملی
 • اصل و کپی کارت دانشجویی
 • سند تعهد محضری با ضامن معتبر

شرایط و ضوابط باز پرداخت وام

 1. دانشجویانی که موفق به پایان دوره تحصیلی خود شده اند، پس از فراغت از تحصیل نسبت به پرداخت کل بدهی به حساب صندوق رفاه و یا اخذ دفترچه اقساط اقدام کند. زمان تعیین تکلیف بدهی برای کلیه دانشجویان (مشمول و غیر مشمول) حداکثر 9 ماه پس از مراغت از تحصیل می‌باشد. در صورتی که پس از 9 ماه برای گرفتن دفترچه قسط مراجعه نماید، دیگر بدیهی قابل تقسیط نبوده و دانشجو می‌یایست کل بدهی را یکجا پرداخت کند.
 2. تعداد و مبلغ اقساط بهره مندان از تهسیلات وام توسط صندوق رفاه دانشجویان تعیین خواهد شد
 3. طول مدت باز پرداخت با توجه به میزان بدهی حداکثر 5 سال می‌باشد
 4. دانشجویان انصرافی، ترک تحصیل و اخراجی ملزم به باز پرداخت کامل و یکجای کل وام های دریافتی و هزینه های مربوط به خوابگاه دانشجویی می‌باشند
 5. انتقال بدهی دانشجو  در یک دوره آموزشی در دانشگاه های یکسان همان رشته و همان مقطع به همان دوره آموزشی بلامانع است. در غیر این صورت دانشجوی انصرافی محسوب می‌شود و طبق مقررات می‌بایست کل بدهی خود را پرداخت کند.

جهت اطلاع از زمان اعلام نتایج نهایی کنکور کارشناسی ارشد و نحوه دریافت کارنامه کنکور کارشناسی ارشد در سال 1400 کلیک کنید.

سوالات متداول

1- شهریه ارشد برای هر یک از گروه ‌های علوم انسانی، علوم پایه و مهندسی چقدر است ؟

 

بین 3 تا 5 میلیون تومان است، برای اطلاع از جزئیات این شهریه کلیک کنید .

2- آیا برای پرداخت شهریه دانشگاه‌ها در مقطع ارشد تخفیفی وجود دارد ؟

 

بله، برای اطلاع از این تخفیفات کلیک کنید .

3- آیا امکان ثبت نام دانشگاه آزاد، پیام نور و غیرانتفاعی در زمان ثبت نام آزمون سراسری وجود دارد ؟

 

بله، آزمون این دانشگاه ها تنها در یک مرحله برگزار خواهد شد .

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.