شرایط معافیت کفالت پدربزرگ در سال 1400 | معافیت کفالت جد

6
زمان تقریبی مطالعه: 3 دقیقه

اخذ معافیت از خدمت نظام وظیفه سربازی دغدغه بسیاری از مشمولان می‌باشد. همانطور که کارشناسان مجرب مرکز مشاوره باخه در دیگر مقالات نظام وظیفه بیان کرده‌اند یکی از روش‌های معافیت از خدمت سربازی استفاده از انواع معافیت کفالت می‌باشد که شامل شرایط معافیت کفالت خواهر ، شرایط معافیت کفالت برادر و… می‌باشد. همچنین یکی دیگر از معافیت های سربازی از طریق گرفتن معافیت کفالت پدربزرگ می‌باشد که شامل شرایط و قوانین خاصی می‌باشد از این رو در این مقاله قصد داریم تا شرایط معافیت کفالت پدربزرگ را شرح دهیم.

جهت اطلاع از دیگر معافیت ها مقاله شرایط معافیت کفالت را مطالعه کنید.

شرایط معافیت کفالت جد

معافیت کفالت پدربزرگ نوعی دیگر از معافیت های نظام وظیفه سربازی می‌باشد که فرد مشمول باید شرایط خاصی را دارا باشند تا بتوانند از معافیت کفالت پدربزرگ یا معافیت جد پدری و مادری را دریافت کنند. از اصلی‌ترین شرایط معافیت کفالت پدربزرگ آن است که مشمول باید فاقد پدر، عمو و حتی عمه باشد.

جهت آشنایی با معافیت از طریق کفالت مادر مقاله شرایط معافیت کفالت مادر را مطالعه کنید.

درواقع تنها در شرایطی که پدر مشمول یا عمو ها و یا حتی عمه های مشمول همگی فوت كرده باشند و مشمول نیز تنها نوه ی پسر بالای 18 سال وی باشد، می تواند معافیت کفالت پدربزرگ پدری خود را دریافت نماید. دیگر شرایط اخذ معافیت کفالت پدربزرگ به شرح زیر می‌باشد:

 1. پدربزرگ یا جد مشمول باید فاقد فرزند باشد
 2. مشمول باید تنها نوه ی پسر بالای 18 سال پدربزرگ خود باشد
 3. پدربزگ یا جد مشمول باید دارای حداقل سن 70 سال باشد
 4. پدربزرگ باید نیازمند مراقبت باشد

اگر از خدمت سربازی غیبت داشته باشید بازهم تحت شرایط خاصی ممکن است بتوانید از معافیت کفالت پدربزرگ بهره ببرید.

مدارک لازم جهت دریافت معافیت کفالت پدربزرگ

برای گرفتن معافیت کفالت پدربزرگ لازم است مدارک لازم را به طور کامل تهیه کرده و سپس برای سازمان نظام وظیفه عمومی ارسال کنید. مدارک مورد نیاز جهت اخذ معافیت کفالت پدربزرگ  به شرح زیر می‌باشد.

 • تصویر شناسنامه پدربزرگ
 • تصویر شناسنامه نوه‌های دختری و پسری
 • گواهی فوت فرزندان پدربزرگ
 • عکس پدربزرگ مشمول که توسط سازمان مربوطه گواهی شده باشد

جهت آشنایی با معافیت از طریق کفالت پدر مقاله شرایط معافیت کفالت پدر را مطالعه کنید.

 • برگ تحقیق وضعیت
 • پاسخ اداره ثبت احوال
 • برگ استشهاد تأیید وضعیت

جهت آشنایی با خدمات مشاوره ای مقاله مشاوره تلفنی نظام وظیفه را مطالعه کنید.

دیگر قوانین شرایط معافیت کفالت پدربزرگ

 • چنانچه مشمول یا تنها نوه ی ذکور بالای 18 سال پدربزرگ مادری، پدر داشته باشد؛ وجود پدر مانعی برای معافیت كفالت پدربزرگ مادری برای او نخواهد بود.
 • وجود دیگر نوه یا نوه هایی که بالای 18 سال سن دارند و بیمار هستند، به شرط آن که برادران مشمول نباشند مانع رسیدگی به معافیت کفالت پدربزرگ خواهد بود.
 • در معافیت کفالت پدربزرگ، سن 70 سال تمام شرط رسیدگی به پرونده است اما در صورتی که پدربزرگ مشمول کمتر از 70 سال سن داشته باشد اما بیمار باشد نیز چنانچه به تایید شورای پزشکی برسد، مورد تایید می باشد.

جهت آشنایی با معافیت از طریق کفالت جده مقاله شرایط معافیت کفالت مادر بزرگ را مطالعه کنید.

 • چنانچه نوه ای که معافیت کفالت پدربزرگ پدری را دریافت کرده، خود فوت کند و یا به دلیل بیماری قادر به مراقبت از پدربزرگ نباشد، تنها برادر وی که بالای 18 سال سن داشته باشد می تواند دوباره تقاضای معافیت کفالت پدربزرگ خود را نماید و دیگر نوه های پدربزرگ از فرزندان دیگر، حتی بالاتر از 18 سال نمی توانند از آن استفاده نمایند. ( به شرط آن که برادران دیگر مشمول، زیر 18 سال سن داشته باشند) همچنین دقت کنید که چنانچه دیگر فرزندان ذکور بالای 18 سال سن داشته باشند، هیچ یک از آن ها نمی تواند معافیت کفالت پدربزرگ خود را دریافت نماید.
 • معافیت کفالت پدربزرگ پدری یا مادری از نوع دائم بوده و اعتبار آن تنها به زمان صلح محدود می شود.

 مشمولی که می خواهد از معافیت کفالت پدربزرگ (پدری ) استفاده کند باید پدر ، عمو و عمه خود را از دست داده باشد. و مشمولی که می خواهد از معافیت کفالت پدربزرگ (مادری) استفاده کند باید مادر ، دایی و خاله خود را از دست داده باشد.

سوالات متداول

1- منظور از تنها نوه ذکور بالای 18 سال چیست ؟

 

یعنی اینکه مشمول به عنوان نوه در بین تمامی فرزندان پدربزرگ تنها نوه ذکور بالای 18 سال سالم برای جد پدری یا مادری خود باشد .

2- آیا در معافیت کفالت جد شرایط سنی و بیماری قابل برسی است ؟

 

سن 75 سال تمام برای پدرر بزرگ ملاک رسیدگی است و در کمتر از آن تایید شورای پزشکی مبنی بر بیماری پدربزرگ ملاک رسیدگی می‌باشد.

3- نوع معافیت کفالت پدر بزرگ چگونه است ؟

 

به صورت دائم .

 

6 نظرات
 1. رضا می گوید

  سلام ببخشید من بابام دوتازن داره وقادر به اداره مخارج زندگی نیست منم ۲۰سالمه کارمیکنم خرج مادر وخواهرکوچیکتر خودمومیدم .
  آیا راهی برای معافیت من وجوددارد!؟؟

  1. مرکز مشاوره باخه می گوید

   توضیحاتتون کلی است، بستگی به شرایط زیاد دیگری دارد. لطفا با کارشناسان ( شماره ی بالای صفحه) تماس بگیرید

 2. رضا می گوید

  باسلام من پدربزرگم بالای 75سن داره ولی دایی و خاله دارم که همه اونا متاهل هستند ولی به پدربزرگم من میرسم میتونم معافیت بگیرم

  1. مرکز مشاوره باخه می گوید

   خیر

 3. aref می گوید

  سلام پدر بزرگ بنده دوسال پیش بر اثر سکته نیمی از بدنش فلج شده فقط یک فرزند پسر داره که امسال دچار سرطان خون شد به واسطه شغلش من تنها نوه پسری بالای 18 سال هستم شرایط جوری شده که کمک لازمن ایا با این وضعیت معاف میشم ؟

  1. مرکز مشاوره باخه می گوید

   توضیحاتتون کلی است، بستگی به شرایط زیاد دیگری دارد. لطفا با کارشناسان ( شماره ی بالای صفحه) تماس بگیرید. تعداد فرزندان دختر هم ملاک است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.