شرایط معافیت کفالت پدربزرگ در سال ۹۹ | معافیت کفالت جد

0
زمان تقریبی مطالعه: ۳ دقیقه

اخذ معافیت از خدمت نظام وظیفه سربازی دغدغه بسیاری از مشمولان می‌باشد. همانطور که کارشناسان مجرب مرکز مشاوره باخه در در دیگر مقالات نظام وظیفه بیان کرده‌اند یکی از روش‌های معافیت از خدمت سربازی استفاده از انواع معافیت کفالت می‌باشد که شامل معافیت کفالت خواهر در سال ۹۹ ، معافیت کفالت برادر در سال ۹۹ و… می‌باشد. همچنین یکی دیگر از معافیت های سربازی از طریق گرفتن معافیت کفالت پدربزرگ می‌باشد که شامل شرایط و قوانین خاصی می‌باشد از این رو در این مقاله قصد داریم تا شرایط معافیت کفالت پدربزرگ در سال ۹۹ را شرح دهیم.

مرکز مشاوره باخه
جهت اطلاع از شرایط معافیت کفالت پدربزرگ
 

شرایط معافیت کفالت جد در سال ۹۹

معافیت کفالت پدربزرگ نوعی دیگر از معافیت های نظام وظیفه سربازی می‌باشد که فرد مشمول باید شرایط خاصی را دارا باشند تا بتوانند از معافیت کفالت پدربزرگ یا معفیت جد پدری و مادری را دریافت کنند. از اصلی‌ترین شرایط معافیت کفالت پدربزرگ در سال ۹۹ آن است که مشمول باید فاقد پدر، عمو و حتی عمه باشد.
درواقع تنها در شرایطی که پدر مشمول یا عمو ها و یا حتی عمه های مشمول همگی فوت کرده باشند و مشمول نیز تنها نوه ی پسر بالای ۱۸ سال وی باشد، می تواند معافیت کفالت پدربزرگ پدری خود را دریافت نماید. دیگر شرایط اخذ معافیت کفالت پدربزرگ به شرح زیر می‌باشد:

 1. پدربزرگ یا جد مشمول باید فاقد فرزند باشد
 2. مشمول باید تنها نوه ی پسر بالای ۱۸ سال پدربزرگ خود باشد
 3. پدربزگ یا جد مشمول باید دارای حداقل سن ۷۰ سال باشد
 4. پدربزرگ باید نیازمند مراقبت باشد

اگر از خدمت سربازی غیبت داشته باشید بازهم تحت شرایط خاصی ممکن است بتوانید از معافیت کفالت پدربزرگ بهره ببرید.

مدارک لازم جهت دریافت معافیت کفالت پدربزرگ

برای گرفتن معافیت کفالت پدربزرگ لازم است لازم است مدارک لازم را به طور کامل تهیه کرده و سپس برای سازمان نظام وظیفه عمومی ارسال کنید. مدارک مورد نیاز جهت اخذ معافیت کفالت پدربزرگ در سال ۹۹ به شرح زیر می‌باشد.

 • تصویر شناسنامه پدربزرگ
 • تصویر شناسنامه نوه‌های دختری و پسری
 • گواهی فوت فرزندان پدربزرگ
 • عکس پدربزرگ مشمول که توسط سازمان مربوطه گواهی شده باشد
 • برگ تحقیق وضعیت
 • پاسخ اداره ثبت احوال
 • برگ استشهاد تأیید وضعیت

دیگر قوانین شرایط معافیت کفالت پدربزرگ

 • چنانچه مشمول یا تنها نوه ی ذکور بالای ۱۸ سال پدربزرگ مادری، پدر داشته باشد؛ وجود پدر مانعی برای معافیت کفالت پدربزرگ مادری برای او نخواهد بود.
 • وجود دیگر نوه یا نوه هایی که بالای ۱۸ سال سن دارند و بیمار هستند، به شرط آن که برادران مشمول نباشند مانع رسیدگی به معافیت کفالت پدربزرگ خواهد بود.
 • در معافیت کفالت پدربزرگ، سن ۷۰ سال تمام شرط رسیدگی به پرونده است اما در صورتی که پدربزرگ مشمول کمتر از ۷۰ سال سن داشته باشد اما بیمار باشد نیز چنانچه به تایید شورای پزشکی برسد، مورد تایید می باشد.
 • چنانچه نوه ای که معافیت کفالت پدربزرگ پدری را دریافت کرده، خود فوت کند و یا به دلیل بیماری قادر به مراقبت از پدربزرگ نباشد، تنها برادر وی که بالای ۱۸ سال سن داشته باشد می تواند دوباره تقاضای معافیت کفالت پدربزرگ خود را نماید و دیگر نوه های پدربزرگ از فرزندان دیگر، حتی بالاتر از ۱۸ سال نمی توانند از آن استفاده نمایند. ( به شرط آن که برادران دیگر مشمول، زیر ۱۸ سال سن داشته باشند) همچنین دقت کنید که چنانچه دیگر فرزندان ذکور بالای ۱۸ سال سن داشته باشند، هیچ یک از آن ها نمی تواند معافیت کفالت پدربزرگ خود را دریافت نماید.
 • معافیت کفالت پدربزرگ پدری یا مادری از نوع دائم بوده و اعتبار آن تنها به زمان صلح محدود می شود.

 مشمولی که می خواهد از معافیت کفالت پدربزرگ (پدری ) استفاده کند باید پدر ، عمو و عمه خود را از دست داده باشد. و مشمولی که می خواهد از معافیت کفالت پدربزرگ (مادری) استفاده کند باید مادر ، دایی و خاله خود را از دست داده باشد.

مرکز مشاوره باخه
جهت اطلاع از شرایط معافیت کفالت پدربزرگ
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس از خطوط ثابت کل کشور: ۷۰۷۰۷۰۱۲-۰۲۱

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱ شب حتی ایام تعطیل