شرایط معافیت کفالت مادر بزرگ در سال ۹۹ | معافیت کفالت جده

0
زمان تقریبی مطالعه: ۳ دقیقه

یکی از روش‌های معافیت از سربازی استفاده از معافیت کفالت می‌باشد که در مقاله همه چیز درباره معافیت کفالت به شرح موارد آن و طریقه استفاده از آن پرداخته‌ایم. معافیت کفالت خود شامل موارد متعددی مثل: معافیت کفالت پدربزرگ در سال ۹۹ ، معافیت کفالت خواهر در سال ۹۹ و… می‌باشد. همچنین گرفتن معافیت کفالت مادر بزرگ یکی دیگر از روش‌های معافیت از سربازی می‌باشد به همین دلیل در این مقاله شرایط معافیت کفالت مادر بزرگ در سال ۹۹ شرح داده شده است.

مرکز مشاوره باخه
جهت اطلاع از شرایط معافیت کفالت مادربزرگ
 

با توجه به آیین نامه کفالت سازمان نظام وظیفه بیمار بودن یا نبودن مادر بزرگ تأثیری در اخذ معافیت کفالت مادر بزرگ در سال ۹۹ ندارد.

شرایط معافیت کفالت مادربزرگ در سال ۹۹

همانطور که در قبل گفتیم معافیت کفالت مادر بزرگ یکی از انواع معافیت سربازی می‌باشد که سازمان نظام وظیه با توجه به شرایط برخی از مشمولان در نظر گرفته است. قبل از هر چیز باید بگوییم که منظور از کفالت از دید سازمان نظام وظیفه یعنی افراد مذکری که به سن قانونی می‌رسند و باید دوره دو ساله سربازی را بگزرانند، اما گاهی شرایطی به وجود می‌آید که مشمولان برای رفتن به خدمت سربازی با مشکلاتی روبرو هستند که مسئولیت خانوادگی که بر روی دوش خانواده می‌باشد جزو همین موارد می‌باشد. لذا سازمان نظام وظیفه با توجه به شرایط و قوانین خاصی افرادی که مسئولیت سرپرستی و نگهداری یکی از درجه یک خانواده را بر عهده دارد از خدمت سربازی معاف می‌کنند. معافیت کفالت مادربزرگ نیز برای کسانی کاربرد دارد که باید از مادر بزرگ خود مراقبت کنند. همچنین دریافت معافیت کفالت مادر بزرگ در سال ۹۹ شامل شرایطی می‌باشد که به شرح زیر می‌باشد.

شروط اصلی معافیت کفالت مادربزرگ

 • مادر بزرگ دارای همسر نباشد.

چنانچه همسر مادربزرگ در حبس باشد مشمول هرگز نمی تواند از معافیت کفالت استفاده نماید، به عبارت دیگر تنها در شرایطی می توان کفیل مادربزرگ شده که همسر وی مرحوم شده باشد و یا وی را طلاق داده باشد.

 • مادربزرگ دارای فرزند سالم نباشد. برای بهره مندی از معافیت کفالت مادربزرگ پدری ، باید یکی از دوحالت زیر درباره عموها و عمه های مشمول برقرار باشد :
 1. عموها و عمه های مشمول فوت کرده باشند.
 2. به تشخیص پزشک مورد تایید نظام وظیفه عموها و عمه های مشمول دارای سلامت کافی (روانی یا جسمانی) به منظور مراقبت از مادر بزرگ نباشند.

برای مادر بزرگ مادری نیز دو شروط بالا باید برای دایی ها و خاله های مشمول برقرار باشد.

 • مشمول تنها نوه سالم مادربزرگ باشد. 

در این مورد چنانچه مشمول بخواهد از معافیت کفالت جده پدری برخوردار شود باید پسر عمه و پسرعمو نداشته باشد و یا به تشخیص پزشک مورد تایید نظام وظیفه پسر عمه ها و پسر عموهای وی از سلامت جسمانی و روحی برای مراقلت از مادربزرگ برخوردار نباشند. برای جده مادری نیز باید شروط فوق برای پسر دایی ها و پسرعموهای وی برقرار باشد.

لازم به ذکر است زنده بودن مادر مشمول برای معافیت مادر بزرگ پدری و زنده بودن پدر مشمول برای استفاده از معافیت مادربزرگ مادری مانعی نمی باشد.

مدارک لازم جهت دریافت معافیت کفالت مادر بزرگ

برای گرفتن معافیت کفالت مادربزرگ لازم است مدارک لازم را به طور کامل تهیه کرده و سپس برای سازمان نظام وظیفه عمومی ارسال کنید. مدارک مورد نیاز جهت اخذ معافیت کفالت مادر بزرگ در سال ۹۹ به شرح زیر می‌باشد.

 • تصویر شناسنامه مادربزرگ
 • تصویر شناسنامه نوه‌های دختری و پسری
 • گواهی فوت فرزندان مادر بزرگ
 • عکس مادربزرگ مشمول که توسط سازمان مربوطه گواهی شده باشد
 • برگ تحقیق وضعیت
 • پاسخ اداره ثبت احوال
 • برگ استشهاد تأیید وضعیت

دیگر قوانین شرایط معافیت کفالت مادربزرگ

 • چنانچه همسر مادربزرگ مادری یا پدری در حبس باشد، نمی توان به پرونده ی معافیت او بررسی نمود، چرا که این موضوع در قوانین نظام وظیفه تعریفی ندارد.
 • چنانچه مادربزرگ دارای فرزند بیمار باشد نیز مانعی برای رسیدگی به پرونده ی نوه ی وی خواهد بود و به عبارت دیگر نوه تنها در حالتی که مادربزرگ فاقد فرزند باشد، می تواند معافیت کفالت مادربزرگ یا جده خود را دریافت کند.
 • چنانچه مشمول متقاضی دریافت معافیت کفالت مادربزرگ یا جده مادری یا پدری، دارای پسر عمو، پسر عمه، پسر دایی یا پسر خاله ی بالای ۱۸ سال باشد که بیمار است نمی‌تواند درخواست رسیدگی به معافیت کفالت مادربزرگ را داشته باشد و در واقع به عبارت دیگر، وجود دیگر نوه یا نوه های بالای ۱۸ سال مادربزرگ حتی در صورت بیماری نیز مانع رسیدگی به این پرونده خواهد بود.
 • چنانچه نوه ای که معافیت کفالت مادربزرگ را دریافت کرده، خود فوت کند و یا به دلیل بیماری قادر به مراقبت از مادربزرگ نباشد، تنها برادر وی که بالای ۱۸ سال سن داشته باشد می تواند دوباره تقاضای معافیت کفالت مادربزرگ خود را نماید و دیگر نوه های مادربزرگ از فرزندان دیگر، حتی بالاتر از ۱۸ سال نمی توانند از آن استفاده نمایند. ( به شرط آن که برادران دیگر مشمول، زیر ۱۸ سال سن داشته باشند) همچنین دقت کنید که چنانچه دیگر فرزندان ذکور نیز بالای ۱۸ سال سن داشته باشند، هیچ یک از آن ها نمی تواند معافیت کفالت مادربزرگ خود را دریافت نماید.

معافیت کفالت مادربزرگ پدری یا مادری از نوع دائم بوده و اعتبار آن تنها به زمان صلح محدود می شود.

مرکز مشاوره باخه
جهت اطلاع از شرایط معافیت کفالت مادربزرگ
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس از خطوط ثابت کل کشور: ۷۰۷۰۷۰۱۲-۰۲۱

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱ شب حتی ایام تعطیل