شرایط معافیت کفالت مادر بزرگ در سال ۹۹ | معافیت کفالت جده

8
زمان تقریبی مطالعه: ۴ دقیقه

یکی از روش‌های معافیت از سربازی استفاده از معافیت کفالت می‌باشد که در مقاله همه چیز درباره معافیت کفالت به شرح موارد آن و طریقه استفاده از آن پرداخته‌ایم. معافیت کفالت خود شامل موارد متعددی مثل: شرایط معافیت کفالت پدربزرگ ، شرایط معافیت کفالت خواهر و… می‌باشد. همچنین گرفتن معافیت کفالت مادر بزرگ یکی دیگر از روش‌های معافیت از سربازی می‌باشد به همین دلیل در این مقاله شرایط معافیت کفالت مادر بزرگ شرح داده شده است.

جهت اطلاع از دیگر معافیت ها مقاله شرایط معافیت کفالت را مطالعه کنید.

مرکز مشاوره باخه
جهت اطلاع از شرایط معافیت کفالت مادربزرگ
 

با توجه به آیین نامه کفالت سازمان نظام وظیفه بیمار بودن یا نبودن مادر بزرگ تأثیری در اخذ معافیت کفالت مادر بزرگ ندارد.

شرایط معافیت کفالت مادربزرگ

همانطور که در قبل گفتیم معافیت کفالت مادر بزرگ یکی از انواع معافیت سربازی می‌باشد که سازمان نظام وظیفه با توجه به شرایط برخی از مشمولان در نظر گرفته است. قبل از هر چیز باید بگوییم که منظور از کفالت از دید سازمان نظام وظیفه یعنی افراد مذکری که به سن قانونی می‌رسند و باید دوره دو ساله سربازی را بگذرانند، اما گاهی شرایطی به وجود می‌آید که مشمولان برای رفتن به خدمت سربازی با مشکلاتی روبرو هستند که مسئولیت خانوادگی که بر روی دوش خانواده می‌باشد جزو همین موارد می‌باشد. لذا سازمان نظام وظیفه با توجه به شرایط و قوانین خاصی افرادی که مسئولیت سرپرستی و نگهداری یکی از درجه یک خانواده را بر عهده دارد از خدمت سربازی معاف می‌کنند. معافیت کفالت مادربزرگ نیز برای کسانی کاربرد دارد که باید از مادر بزرگ خود مراقبت کنند. همچنین دریافت معافیت کفالت مادر بزرگ  شامل شرایطی می‌باشد که به شرح زیر می‌باشد.

جهت آشنایی با معافیت از طریق کفالت مادر مقاله شرایط معافیت کفالت مادر را مطالعه کنید.

شروط اصلی معافیت کفالت مادربزرگ

 • مادر بزرگ دارای همسر نباشد.

چنانچه همسر مادربزرگ در حبس باشد مشمول هرگز نمی تواند از معافیت کفالت استفاده نماید، به عبارت دیگر تنها در شرایطی می توان کفیل مادربزرگ شده که همسر وی مرحوم شده باشد و یا وی را طلاق داده باشد.

 • مادربزرگ دارای فرزند سالم نباشد. برای بهره مندی از معافیت کفالت مادربزرگ پدری ، باید یکی از دوحالت زیر درباره عموها و عمه های مشمول برقرار باشد :
 1. عموها و عمه های مشمول فوت کرده باشند.
 2. به تشخیص پزشک مورد تایید نظام وظیفه عموها و عمه های مشمول دارای سلامت کافی (روانی یا جسمانی) به منظور مراقبت از مادر بزرگ نباشند.

برای مادر بزرگ مادری نیز دو شروط بالا باید برای دایی ها و خاله های مشمول برقرار باشد.

 • مشمول تنها نوه سالم مادربزرگ باشد. 

در این مورد چنانچه مشمول بخواهد از معافیت کفالت جده پدری برخوردار شود باید پسر عمه و پسرعمو نداشته باشد و یا به تشخیص پزشک مورد تایید نظام وظیفه پسر عمه ها و پسر عموهای وی از سلامت جسمانی و روحی برای مراقبت از مادربزرگ برخوردار نباشند. برای جده مادری نیز باید شروط فوق برای پسر دایی ها و پسرعموهای وی برقرار باشد.

لازم به ذکر است زنده بودن مادر مشمول برای معافیت مادر بزرگ پدری و زنده بودن پدر مشمول برای استفاده از معافیت مادربزرگ مادری مانعی نمی باشد.

مدارک لازم جهت دریافت معافیت کفالت مادر بزرگ

برای گرفتن معافیت کفالت مادربزرگ لازم است مدارک لازم را به طور کامل تهیه کرده و سپس برای سازمان نظام وظیفه عمومی ارسال کنید. مدارک مورد نیاز جهت اخذ معافیت کفالت مادر بزرگ در سال ۹۹ به شرح زیر می‌باشد.

 • تصویر شناسنامه مادربزرگ
 • تصویر شناسنامه نوه‌های دختری و پسری
 • گواهی فوت فرزندان مادر بزرگ

جهت آشنایی با معافیت از طریق کفالت پدر مقاله شرایط معافیت کفالت پدر را مطالعه کنید.

 • عکس مادربزرگ مشمول که توسط سازمان مربوطه گواهی شده باشد
 • برگ تحقیق وضعیت
 • پاسخ اداره ثبت احوال
 • برگ استشهاد تأیید وضعیت

جهت آشنایی با خدمات مشاوره ای مقاله مشاوره تلفنی نظام وظیفه را مطالعه کنید.

دیگر قوانین شرایط معافیت کفالت مادربزرگ

 • چنانچه همسر مادربزرگ مادری یا پدری در حبس باشد، نمی توان به پرونده ی معافیت او بررسی نمود، چرا که این موضوع در قوانین نظام وظیفه تعریفی ندارد.
 • چنانچه مادربزرگ دارای فرزند بیمار باشد نیز مانعی برای رسیدگی به پرونده ی نوه ی وی خواهد بود و به عبارت دیگر نوه تنها در حالتی که مادربزرگ فاقد فرزند باشد، می تواند معافیت کفالت مادربزرگ یا جده خود را دریافت کند.
 • چنانچه مشمول متقاضی دریافت معافیت کفالت مادربزرگ یا جده مادری یا پدری، دارای پسر عمو، پسر عمه، پسر دایی یا پسر خاله ی بالای ۱۸ سال باشد که بیمار است نمی‌تواند درخواست رسیدگی به معافیت کفالت مادربزرگ را داشته باشد و در واقع به عبارت دیگر، وجود دیگر نوه یا نوه های بالای ۱۸ سال مادربزرگ حتی در صورت بیماری نیز مانع رسیدگی به این پرونده خواهد بود.

جهت آشنایی با معافیت از طریق کفالت برادر مقاله شرایط معافیت کفالت برادر را مطالعه کنید.

 • چنانچه نوه ای که معافیت کفالت مادربزرگ را دریافت کرده، خود فوت کند و یا به دلیل بیماری قادر به مراقبت از مادربزرگ نباشد، تنها برادر وی که بالای ۱۸ سال سن داشته باشد می تواند دوباره تقاضای معافیت کفالت مادربزرگ خود را نماید و دیگر نوه های مادربزرگ از فرزندان دیگر، حتی بالاتر از ۱۸ سال نمی توانند از آن استفاده نمایند. ( به شرط آن که برادران دیگر مشمول، زیر ۱۸ سال سن داشته باشند) همچنین دقت کنید که چنانچه دیگر فرزندان ذکور نیز بالای ۱۸ سال سن داشته باشند، هیچ یک از آن ها نمی تواند معافیت کفالت مادربزرگ خود را دریافت نماید.

معافیت کفالت مادربزرگ پدری یا مادری از نوع دائم بوده و اعتبار آن تنها به زمان صلح محدود می شود.

سوالات متداول

۱- در معافیت کفالت مادر بزرگ وجود نوه های دختری مانع می‌باشد ؟

 

خیر .

۲- منظور از تنها نوه ذکور بودن بالای ۱۸ سال برای مادر بزرگ چیست ؟

 

یعنی این که مشمول در بین تمامی نوه های مادر بزرگ تنها نوه ذکور بالای ۱۸ سال سالم باشد .

۳- نوع معافیت کفالت جده به چه نحو است ؟

 

به صورت دائم .

 

مرکز مشاوره باخه
جهت اطلاع از شرایط معافیت کفالت مادربزرگ
 
8 نظرات
 1. ناشناس می گوید

  سلام مادربزرگ من ۷۲سال داره و فقط یه دختر داره که میشه مادر من و ما۳برادر و یک خواهریم کهمن ازهمه کوچکترم و فقط یک برادرم مجرده و اونم نمیتونه از مادربزرگم نگهداری کنه آیا من میتونم کفالت ایشونو بگیرم. ممنون

  1. baakhe group می گوید

   با سلام.
   اگر برادر بالای ۱۸ سال دارین و مادرتون صلاحیت سرپرستی داشته باشه معافیت کفالت به شما تعلق نمیگیره

 2. حسین می گوید

  با سلام مادربزرگ مادریم ۵۰ و خرده ای سال دارد همسر ایشان فوت شده و چند دختر دارد و هیچ پسری ندارد. من بزرگترین نوه پسری هستم و همه خاله هایم جز یکی که از من یکسال کوچکتر است ازدواج کرده اند. ایا میتوانم از راه ذکر شده(کفالت مادربزرگ) معافیت خود را دریافت کنم؟

  1. baakhe group می گوید

   با سلام.
   خواهر ها باید عضویت بهزیستی داشته باشند و الا خیر نمیتونین بگیرین

 3. حسین می گوید

  مادربزرگ مادری من همسرشون فوت کرده و من بزرگترین نوه پسری هستم و پسر دایی یا خاله بزرگتر یا حتی همسن خودم هم ندارم .خاله هام همه جز یکی که ۱۶ ساله است ازدواج کردن. ایا میتونم از این روش ذکر شده(کفالت مادربزرگ) معافیت بگیرم؟

  1. baakhe group می گوید

   با سلام.
   در کفالت مادر بزرگ نباید خاله هاتون شرایط نرمالی رو داشته باشن و الا کمسیون رای به این موضوع میده که شما نباشین اشخاص دیگ از ایشون نگه داری میکنن

 4. ناشناس می گوید

  سلام مادرمن ۷۸ سالش است پدرم در قید حیات نیست خواهر وبرادرانم هم از نظر مالی ومشکلات دیگر قادر به نگهداری اونیستند پسر من سر پرستی اورا به عهده گرفته است آیا متواند ازکفالت او برای معاف از سربازی استفاده کند

  1. baakhe group می گوید

   با سلام.
   درصورت عضویت مادر در بهزیستی و کمیته امداد میتونه کفالت بگیره درصورتیکه برادر دیک ای سرپرست مادر رو نگرفته باشه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.