شرایط معافیت کفالت برادر در سال 1400 | معافیت کفالت برادر

42
زمان تقریبی مطالعه: 5 دقیقه

با توجه به این که بسیاری از مشمولان به دلیل طولانی بودن مدت سربازی و دوری از خانه و خانواده ترس و واهمه دارند به دنبال روش هایی برای معافیت از خدمت سربازی و یا کم کردن طول این دوره هستند. یکی از مرسوم‌ترین روش‌ها برای دریافت معافیت دائم و یا معافیت موقت که باعث کمتر شدن و یا دیر‌تر رفتن به می‌شود استفاده از انواع معافیت کفالت می‌باشد که شامل شرایط معافیت کفالت پدر ، شرایط معافیت کفالت خواهر و… می‌باشد. همچنین یکی دیگر از معافیت کفالت‌ها گرفتن معافیت کفالت برادر صغیر و یا معافیت کفالت برادر معلول می‌باشد که برای دریافت این نوع معافیت کفالت مشمول باید از شرایط و قوانین خاصی پیروی کند. از این رو در این مقاله قصد داریم تا شرایط معافیت کفالت برادر  را شرح دهیم تا داوطلبان با توجه اخذ معافیت کفالت برادر  آشنا شوند.

جهت اطلاع از دیگر معافیت ها مقاله شرایط معافیت کفالت را مطالعه کنید.

شرایط معافیت کفالت برادر

مشمولان برای اخذ معافیت کفالت برادر در سال 1400 باید شرایط عمومی و اختصاصی مطرح شده را دارا باشند که اصلی ترین این شرایط نداشتن غیبت و رسیدن به سن مشمولیت می‌باشد. همچنین مشمولان باید تنها فرزند زنده‌ای باشد که توانایی نگهداری از برادر را دارد، البته علاوه بر موارد ذکر شده یکی دیگر از شرایط معافیت کفالت برادر  این است که برادر کمتر از 18 سال سن داشته باشد یا به سبب بیماری و یا معلولیت توانایی نگهداری از خود را نداشته باشد.

جهت آشنایی با معافیت از طریق کفالت مادر مقاله شرایط معافیت کفالت مادر را مطالعه کنید.

افرادی که متقاضی اخذ معافیت کفالت برادر سال 1400 هستند باید مدارک مربوط به بیماری و یا سن برادر صغیر خود را به سازمان نظام وظیفه عمومی ارائه دهد و در صورت داشتن شرایط لازم به عنوان کفیل برادر صغیر یا معلول خود شناخته می‌شود.

شروط اصلی معافیت‌ کفالت برادر

 1. پدر ایشان فوت كرده باشد و در قید حیات نباشد.
 2. رسیدن به سن مشمولیت
 3. نداشتن غیبت
 4. برادر صغیر و زیر 18 سال باشد و یا اینکه برادر کبیر و بزرگ تر از 18 سال بیمار بوده و نیازمند مراقبت باشد.
 5. برادر کبیر و بیمار، فاقد همسر و یا فرزند سالم باشد.
 6. برادر کبیر بیمار فاقد شغل باشد.

اخذ معافیت کفالت برادر صغیر در سال 1400

برای دریافت معافیت کفالت برادر صغیر علاوه بر شرط در قید حیات نبودن پدر خوانواده ، شما باید تنها پسر بالای 18 سال خانواده نیز باشید. متقاضیان با داشتن این شرایط می‌توانند به سراغ مرحله تکمیل مدارک بروند. این مدارک جهت اثبات کفیل بودن شما به سازمان نظام وظیفه است.

نکته قابل توجه در دریافت این نوع معافیت کفالت این است که شما باید یگانه سرپرست برادرتان باشید.

مدارک لازم جهت اخذ کفالت برادر صغیر

 • گواهی فوت یا حبس پدر
 • شناسنامه برادر صغیر
 • شناسنامه مادر
 • عکس برادر صغیر مشمول
 • برگ استشهاد محلی

جهت آشنایی با معافیت از طریق کفالت جد مقاله شرایط معافیت کفالت پدربزرگ را مطالعه کنید.

سایر قوانین معافیت کفالت برادر صغیر

 • معافیت کفالت برادر از نوع معافیت دائم بوده و اعتبار آن تنها در زمان صلح می‌باشد و در زمان جنگ این نوع از معافیت معتبر نمی باشد.
 • چنانچه پدر در قید حیات اما در زندان یا مفقودالاثر باشد، برادر مشمول نمی تواند معافیت کفالت برادر صغیر خود را دریافت نماید و درواقع در معافیت کفالت برادر، فوت پدر از شروط اصلی دریافت این نوع از معافیت می باشد.
 • در خصوص نحوه گرفتن معافیت کفالت برادر بایستی بدانید در قید حیات بودن مادر برادر صغیر مانعی برای رسیدگی به معافیت کفالت برادر صغیر نخواهد بود.
 • در معافیت كفالت برادر صغیر، وضعیت جسمانی او نیاز به بررسی ندارد و صرفا صغیر بودن وی ملاك رسیدگی به معافیت کفالت برادر می باشد.
 • چنانچه برادر صغیر پس از فوت پدر، برادر تنی نداشته باشد، برادر ناتنی می تواند درخواست معافیت کفالت برادر را نماید.
 • در بین برادران ناتنی برای دریافت معافیت کفالت برادر صغیر، حق تقدم با آن برادری است كه با برادر زیر 18 سال از پدر یکی باشند.
 • چنانچه برادر یا برادران صغیر پس از فوت پدر تحت پوشش سازمان های امدادی و خیریه قرار گرفته باشند اما برادر توانایی سرپرستی و نگهداری از ایشان را داشته باشد، می تواند معافیت کفالت برادر با برادران صغیر خود را دریافت نماید.
 • چنانچه برادری از معافیت کفالت برادر صغیر خود استفاده کرده و پس از ان خودش بیمار شده یا فوت نماید و دیگر توانایی سرپرستی از برادر صغیر خود را نداشته باشد، برادر دیگر می تواند درخواست دریافت معافیت کفالت برادر خود را نماید.

شرایط معافیت کفالت برادراخذ معافیت کفالت برادر بیمار در معلول 1400

بنا بر آیین نامه سازمان نظام وظیفه عمومی منظور از برادر ناتوان ، برادری است که به دلیل عارضه جسمی دارای معلولیت و یا بر اثر بیماری نیازمند مراقبت باشد. علاوه بر این از دیگر شرایط معافیت کفالت برادر معلول لازم است که پدر شما در قید حیات نباشد.

جهت آشنایی با خدمات مشاوره ای مقاله مشاوره تلفنی نظام وظیفه را مطالعه کنید.

مدارک لازم جهت اخذ کفالت برادر بیمار

 • گواهی فوت یا حبس پدر
 • کپی شناسنامه تمامی افراد مرتبط
 • برگه تحقیق وضعیت
 • عکس تأیید شده برادرتان
 • پاسخ استعلام ثبت احوال به سازمان نظام وظیفه عمومی
 • مدارک پزشکی مربوط به بیماری برادر

جهت آشنایی با معافیت از طریق کفالت جده مقاله شرایط معافیت کفالت مادر بزرگ را مطالعه کنید.

سایر قوانین معافیت کفالت برادر بیمار

 • معافیت کفالت برادر از نوع معافیت دائم بوده و اعتبار آن تنها به زمان صلح محدود می شود و در زمان جنگ این نوع از معافیت معتبر نمی باشد.
 • چنانچه پدر زنده باشد و در زندان یا مفقودالاثر باشد مشمول نمی تواند معافیت کفالت برادر بیمار خود را دریافت کرده و فوت پدر یکی از شرایط اصلی این نوع از معافیت به شمار می رود.
 • در خصوص نحوه گرفتن معافیت کفالت برادر بایستی بدانید که فاقد شغل بودن برادر که در این قانون ذکر شده است به معنای شاغل به کار نبودن برادر و یا منبع درآمد ثابت نداشتن و بیکار بودن وی می باشد.
 • چنانچه مشمول متقاضی معافیت کفالت برادر دارای 2 یا چند برادر بیمار بالای 18 سال باشد که وی تنها برادر سالم بالای 18 سال ایشان به شمار رود و برادر یا برادران توسط شورای پزشكی وظیفه عمومی بیمار و نیازمند مراقبت تشخیص داده شوند، مشمول می تواند تقاضای معافیت کفالت برادر نماید.
 • چنانچه مشمول برادری داشته باشد که نیازمند مراقبت تشخیص داده شود و فاقد پدر و همسر باشد و فرزند برادر بیمار نیز بیمار باشد و شورای پزشکی وظیفه عمومی این موضوع را تایید نماید و وی قادر به سرپرستی از پدر خود نباشد، مشمول می تواند به عنوان سرپرست نگهدارنده تقاضای معافیت کفالت برادر نماید. محجوریت فرزند برادر که در این قانون ذکر شده به معنای بیماری و یا صغر سن فرزند برادر می باشد که قادر به سرپرستی از پدر نیست.
 • چنانچه برادر بیمار فرزند ذكور زیر 18 سال داشته باشد، تنها برادر بالای 18 سال او می‌تواند درخواست معافیت کفالت برادر نماید.
 • چنانچه مشمول دارای برادر ناتنی بیماری باشد که برادر تنی دیگری ندارد، می تواند درخواست معافیت کفالت برادر نماید. توجه کنید که در میان برادران ناتنی، حق تقدم با برادری است که با برادر بیمار از پدر یکی باشند.
 • چنانچه برادر بیمار مشمول، پیش از طرح پرونده در هیئت رسیدگی، فوت نماید؛ مراحل رسیدگی متوقف شده و مشمول شرایط این نوع از معافیت را از دست می‌دهد اما چنانچه برادر پس از طرح پرونده در هیئت رسیدگی، فوت نماید؛ مشمول می تواند معافیت کفالت برادر را دریافت نماید.
 • چنانچه برادر بیمار دارای فرزند ذکور زیر 18 سالی باشد که در حین رسیدگی به پرونده برادر او به سن 18 سال برسد، رسیدگی به پرونده ی کفالت برادر متوقف شده و به ادعای کفالت فرزند وی رسیدگی می شود.

سوالات متداول

1- در بین برادران ناتنی حق تقدم با چه کسی است ؟

 

با برادری که از پدر یکی باشند .

2- چنانچه پدر فرزند صغیر در حبس باشد برادر وی میتواند درخواست کفالت او را کند ؟

 

خیر .

3- نوع معافیت کفالت برادر صغیر و مدت اعتبار آن چقدر است ؟

 

نوع آن دائم و اعتبار آن در زمان صلح می‌باشد .

 

42 نظرات
 1. جواد می گوید

  سلام من تازع سنم ب ۱۸ سال رسیدع فقط یک برادر با معلولیت ذهنی و جسمی شدید دارم ک عضو بهزیستی هستش و برادر و خواهر دگ ای هم ندارم پدرمم تقریباً ۵۸ سالشونع
  راهی برای معاف شدن وجود دارع از طریق کفالت برادر؟؟

  1. مرکز مشاوره باخه می گوید

   در حال حاضر خیر

 2. ن.نیسی می گوید

  سلام.پسر بزرگ من دارای بیماری دیابت نوع 1 میباشد اگر در کمیسیون پزشکی شرکت کند و وی را معاف کنند آیا پسر دوم بنده میتواند معافیت کفالت مادر بدون شوهر(مطلقه) را دریافت کند

  1. مرکز مشاوره باخه می گوید

   خیر شرط معافیت مادر مطلقه، یگانه فرزند ذکور بالای 18 سال است

 3. محمد می گوید

  سلام خسته نباشید
  ببخشید ما3 برادر هستیم که برادر بزرگترم ازدواج کرده و در شهر دیگه ای زندگی میکنه خواستم ببینم حالا که پدرم فوت شدن من میتونم کفالت برادر کوچکترم رو به عهده بگیرم؟

  1. مرکز مشاوره باخه می گوید

   خیر

 4. مهدی می گوید

  سلام من پدرم فوت شده و برادر بزرگ ترم معاف شده
  الان برادرم دچار بیماری ام اس شده و نمیتونه کار کنه
  من میتونم معاف بشم ؟

  1. مرکز مشاوره باخه می گوید

   خیر

 5. ارمان می گوید

  سلام من خودم معلولیت شدید دارم وتحت پوشش بهزیستیم وپدرم اسکیزوفرنیا داره وتحت پوشش کمیته امداد یه برادر کوچکتر دار که باز خونه روب دوشش هست ..ایا معاف میشود بااین شرایط

  1. مرکز مشاوره باخه می گوید

   بله

 6. رضا می گوید

  من 2برادر معلول دارم که یکی فوت کردند و دیگری در قید حیات هستند و تک فرزند سالم خانواده من هستم.و سن پدرم هم 62هست.ایا میتونم معافیت بگیرم؟

  1. مرکز مشاوره باخه می گوید

   در صورت عضویت برادرتان در بهزیستی بله

 7. Ruhollah می گوید

  سلام من یه داداش 8ساله دارم با معلولیت ذهنی پدرم 59سالشه برادرام همه چه تنی چه ناتنی زن و بچه دارن مادرم هم مریضه خودم هم 20سالمه فعلا معافیت تحصیلی دارم تنها داداشمه که پدر و مادرمون مشترکه معافیت شامل حال من میشه

  1. مرکز مشاوره باخه می گوید

   بستگی به شرایط مختلفی دارد
   لطفا با کارشناسان (شماره های بالا) تماس بگیرید

 8. Vahid می گوید

  سلام من پدرم در قید حیات است و برادر بزرگترم معلول جسمی هست آیا من میتوان معافیت بگیرم یا اگ نه خدمت رو ب شهر خودم انتقال بدم؟

  1. مرکز مشاوره باخه می گوید

   متاسفانه خیر

 9. احسان می گوید

  سلام من 3برادر دارم که همه سربازی رفتن و پدرم فوت کرده ایا من میتونم کفالت مادر بگیرم؟

  1. baakhe group می گوید

   سلام
   شرط اصلی این است که شما تنها فرزند بالای 18 سال خانواده باشید

 10. رضا می گوید

  سلام ما3تا برادر هستیم پدرم فوت کره برادر بزرگم ازدواج کرده اون یکی برادرم مریض اعصاب داره و باید مراقبت بشه آیا من میتونم کفالت برادرم رو بگیریم

  1. مرکز مشاوره باخه می گوید

   خیر

 11. موسوی می گوید

  با سلام و عرض ادب.
  من 23 سال سن دارم و خواهری دارم که دو سال از من کوچکتر است.
  و برادری دارم که سن آن 18 سال است.
  و من فرزند بزرگ خانواده هستم.
  برادر من از نوع معلولیت شدید بوده و نگهداری آن در منزل صورت می‌گیرد و چند ماه دیگر کارت پایان خدمت ناشی از معلولیت آن را بدست می‌آورد.
  و مادرم نیز به دلیل کمر درد بودن توان اداره کردن برادر معلول من را ندارد.
  پدرم نیز در قید حیات است و 59 سال و 2 ماه سن دارد. ولی نکته‌ای که میخواهم خدمت شما عرض کنم و در متن بالا آن را ندیده ام، این هست که از کودکی در پای راست پدرم عفونتی رخ داد که پای سمت راست آن از پای سمت چپ آن لاغرتر شده شده است. ( به عبارتی معلول نیز میتوان گفت اما درصد معلولیت آن با تشخیص پزشک است).
  به طوری که برای راه رفتن نمیتواند پای سمت راست خود را بلند کند و از پای چپ کمک می‌گیرد.
  ولی پدرم به خاطر احمال کاری و کوتاهی برای به عضویت در آمدن در سازمان بهزیستی، اقدامی برای خود انجام ندادند.
  با این توضیحات و شرایط گفته شده، آیا می توانم کفالت برادر خود را بگیرم و اگر راهی سراغ دارید ممنون می‌شوم راهنمایی بفرمایید.

  1. مرکز مشاوره باخه می گوید

   لطفا شرایط معافیت ماده 6 بهزیستی را مطالعه کنید

 12. رجبی می گوید

  سلام خداقوت
  من فرزند ارشد خونواده م برادر کوچیکم مشکل دان داره سن پدرم هم ۴۵ سال هست
  معافیت تعلق میگیره؟

  1. مرکز مشاوره باخه می گوید

   خیر، پدر شما در قید حیات است

 13. میلاد می گوید

  با سلام من 4 برادر دارم که خدمت رفتن و 3 نفرشون متاهل هستن آقام هم بازنشسته است و سنش بالای 60 اس من برادر پنجمیم آیا امکان معافیت هست؟

  1. baakhe group می گوید

   سلام
   خیر

 14. امیر می گوید

  سلام،من معافیت اعصاب و روان دارم و چند سال بعد از معافیت بیماری ام اس گرفتم،یک برادر کوچکتر که اکنون لیسانس و مشمول هست رو دارم،آیا با این ۲بیماری من برادرم میتونن معاف بشه. پدرمون بازنشسته و ۶۷ سال سن دارن

  1. مرکز مشاوره باخه می گوید

   خیر پدر شما در قید حیات است

 15. پارسا می گوید

  سلام، پدر بنده فوت کرده، ما فقط دوتا برادریم

  برادر کوچیکم زیر ۱۸ سال هستند، من میتونم معافیت بگیرم؟ما قبلا واسه برادرم حکم رشد از دادگاه گرفتیم، حکم رشد مانع معافیت من نمیشه؟

  1. ADMIN می گوید

   سلام شما میتونین کفالت مادرتون رو به عهده بگیرین

 16. saeid222 می گوید

  سلام – ما سه برادریم و پدرمان فوت کرده و مادرمان در قید حیات است – برادر کوچک مان معلولیت جسمی دارد و برادر بزرگترم کفالت مادرم را به عهده گرفته است. سوال اینکه من فرزند پسر وسط خانواده هستم آیا میتوانم کفالت برادر معلول کوچک خود را بگیرم یانه؟ یا حداقل از شرایط معلولیت او استفاده کنم و خدمت سربازی رو به شهر خودم بندازم؟

  1. ADMIN می گوید

   شما میتونین خدمتتون رو به محل سکونتتون بندازین

 17. سهراب می گوید

  سلام ما دو تا برادریم برادر من معلولیت شدید داره و اوتیسم هستش و پدرم زنده ۵۷ ساله هستش و من می تونم معاف شوم ؟

  1. مصطفی اسفندیار می گوید

   سلام برای کفالت برادر خیر

 18. مهدی می گوید

  با سلام
  آیا درقید حیات بودن پدر بزرگ تاثیری در عدم احراز شرایط کفالت برادر صغیر دارد؟

  1. ADMIN می گوید

   قطعا بله

 19. بنده خدا می گوید

  با سلام پدر بنده فوت نموده است و برای همین برادرم از سربازی معاف شد چون کفالت خانواده را بر عهده داشت حالا برادرم دچارمعلولیت شده است آیا بنده از سربازی معاف هستم یا خیر؟

  1. baakhe group می گوید

   با سلام و ادب.
   خیر چون ایشون از این بند استفاده کرده ست

 20. امیر حسین می گوید

  سلام ما سه تا برادریم پدرم هم زنده است برادر کوچیکم دارای معلولیت شدید است و برادر بزرگم خدمتش را رفته است ایا من میتونم معاف بشم

  1. baakhe group می گوید

   سلام.
   خیر، یکی از شرایط اصلی دریافت معافیت کفالت این است که شما تنها فرزند ذکور خانواده باشید.

 21. جواد می گوید

  سلام خسته نباشید
  ببخشید من اسفند سال ۹۶ کارت کفالت برادر معلولم رو گرفتم ( صادر شد) ، الان دوره آموزشی رو باید برم؟ اگه آره ، میخام بدونم تا چند سال بعد صدور کارت باید دوره آموزشی رو طی کنم؟
  لطفا بگید

  1. باخه 300 می گوید

   طبق مقررات درصورتیکه با نظر کمیسیون کفالت ، کفالت برادرتون رو به عهده گرفته اید دیگر نیازی به گذراندن اموزشی نیست

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.