شرایط معافیت پزشکی سال 99

0
زمان تقریبی مطالعه: 6 دقیقه

معافیت پزشکی یکی از انواع معافیت هایی می باشد که افراد با دارا بودن آن می توانند به صورت دائم و همیشگی از خدمت سربازی معاف شوند. مشمولان خدمت سربازی از لحاظ توان و سلامت جسمی و روانی به 4 دسته کلی طبقه بندی می شوند ، که بر اساس آن می‌توانند از معافیت دائم و یا موقت برخوردار شوند که در ادامه این مقاله به بررسی این 4 دسته و همچنین شرایط معافییت پزشکی سال 99 خواهیم پرداخت و اطلاعات کاملی را در اختیار متقاضیان قرار میدهیم.

مرکز مشاوره باخه
جهت آشنایی با شرایط معافیت پزشکی
 

معافیت پزشکی وابسته به شرایطی که فرد بیمار دارد ، ممکن است به صورت معافیت دائم و یا معافیت موقت باشد که تشخیص این موضوع توسط شورای پزشکی وظیفه عمومی انجام می گیرد.

دسته بندی مشمولان از نظر سلامت جسمی و روانی

همانطور که در قبل نیز گفتیم با توجه به شرایط معافیت پزشکی سال 99 افراد در خدمت سربازی از نظر توان و سلامت جسمی و روانی به 4 دسته کلی تقسیم بندی می‌شوند که بر اساس آن هر فرد مشمول قبل از اعزام به خدمت از سوی سازمان نظام وظیفه عمومی از نظر سلامت جسمی و روانی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. هدف از این ارزیابی این است که سطح توانایی مشمولان برای انجام خدمت وظیفه سنجیده شود . 4 دسته کلی که افراد از نظر توان و سلامت جسمی و روانی با توجه به آن تقسیم بندی می‌شوند به شرح زیر می‌باشد.

 1. گروه اول : مشمولانی که دارای سلامت جسمی و روانی کامل هستند و قادر به انجام کامل خدمت می باشند.
 2. گروه دوم : مشمولانی که دچار بیماری، نقص عضو و یا اختلال روانی جزئی هستند که به علت عدم برخورداری از سلامت کامل، بر حسب نوع بیماری و تحصیلات، معاف از رزم خواهند شد.
 3. گروه سوم : مشمولانی که دارای بیماری های جسمی و روانی ای هستند که قابل درمان است به علت درمان و معالجه، معاف موقت پزشکی می شوند.
 4. گروه چهارم : مشمولانی که دچار اختلال روانی و یا نقص عضو غیرقابل درمان هستند که توانایی انجام خدمت سربازی را ندارند، معافیت دائم پزشکی دریافت می نمایند.

شرایط معافیت پزشکی سال 99

هر فردی که شرایط دریافت معافیت پزشکی سال 99 را داشته باشد باید ابتدا دفترچه اعزام به خدمت خود را تهیه کند و مراحل آن را شروع کند . سپس از طرف پلیس +10 برای معاینه پزشکی فراخوانده می شود و باید به پزشک متخصص مراجعه کند . در این مرحله است که طبق مشاوره هایی که شما می بینید سوابق پزشکی خود را برده و آن را با پزشک در میان می گذارید. پزشک درخواست بررسی برای معافیت پزشکی صادر می کند و شما می توانید در خواست معافیت پزشکی سربازی خود را در دفتر پلیس +10 ثبت نمایید.

از طرف پلیس +10 شما برای معاینات تخصصی به بیمارستان فراخوانده می شوید و پس از بررسی های صورت گرفته برای رسیدگی نهایی معافیت پزشکی به سازمان نظام وظیفه ناجا فراخوانده می شوید.

مشاوران باخه مرحله به مرحله می توانند شما را در امر گرفتن معافیت پزشکی سال 99 یاری می رسانند و شما می توانید با خیال راحت تنها مدارکی که به شما می گویند را تهیه کرده و آن را تکمیل نمایید و سوابق پزشکی و مدارک را با خود برای اخذ معافیت پزشکی به بیمارستان و سپس سازمان نظام وظیفه ببرید و در کمیسیون تعیین و تکلیف صدور معافیت پزشکی شرکت نمایید.

هنگامی که تمامی مراحل را به درستی طی نمودید،‌ از طرف سازمان نظام وظیفه ناجا برای شما دعوتنامه ای ارسال می شود تا خود را در تاریخ تعیین شده به نظام وظیفه معرفی کرده و پرونده شما مورد بررسی قرار می گیرد و دست آخر معافیت پزشکی شما صادر خواهد شد.

نکته قابل توجه‌ای که مشمولان باید به آن توجه داشته باشند این است که مشمولان در حین تحصیل که به شرایط معافیت تحصیلی را دارا می‌باشند نمیتوانند از معافیت پزشکی استفاده کنند ( مگر در شرایط خاص که بیماری در حال رشد باشد ) اما در صورت دارا بودن شرایط معافیت کفالت میتوانید از این نوع معافیت در حین تحصیل استفاده کنید.

معایب کارت معافیت پزشکی خدمت سربازی

کارت معافیت پزشکی علاوه بر محاسنی که فرد را از دو سال خدمت اجباری معاف خواهد کرد معایبی هم نیز دارد. کارت معافیت پزشکی ممکن است شانس پذیرفته شدن در یک موقعیت شغلی بسیار خوب را از فرد بگیرد. مثلا فرد بخواهد در یک ارگان یا سازمانی مشغول به کار شود اما سازمان مورد نظر قانونی مبنی بر عدم استخدام افرادی با کارت معافیت پزشکی را داشته باشد در این صورت فرد موفق به استخدام در آن سازمان نخواهد شد بنابراین پیشنهاد ما این است که با فکر و در نظر گرفتن تمامی جوانب اقدام به دریافت معافیت پزشکی نمایید.

جهت استفاده از خدمات مشاوره تلفنی مقاله مشاوره تلفنی نظام وظیفه را مطالعه کنید.

شرایط معافیت پزشکی سال 99بیماری های قابل قبول برای معافیت پزشکی

در قدم اول برای دریافت معافیت پزشکی باید بدانید که آیا بیماری شما مورد تایید سازمان نظام وظیفه می باشد یا خیر ؟  و درصورت دارا بودن بیماری مورد تایید می توانید اقدامات لازم را انجام دهید. از این رو پیشنهاد می‌کنیم جهت آشنایی با بیماری ها مقاله لیست بیماری های معافیت پزشکی را مطالعه کنید.

اگر دارای یکی از بیماری های مورد تایید سازمان نظام وظیفه باشید و مورد تایید پزشک نیز قرار بگیرد ، پس از ثبت درخواست خود می‌توانید بر دریافت معافیت پزشکی بیماری شما توسط شورای پزشکی وظیفه عمومی نیز باید مورد تایید قرار بگیرد تا با درخواست شما موافقت گردد.

نکات مهم برای دریافت معافیت پزشکی سال 99

 • افراد مشمولی که دارای بیماری های پزشکی می باشند و در صورت آگاهی از آن  در هنگام معاینه اولیه بیماری خود را عنوان نکنند ، در صورتی که در دوران آموزشی یا خدمت دچار مشکل شوند ، مسئولیت آن بر عهده خودشان خواهد بود.
 • همراه داشتن اصل شناسنامه و کارت ملی در هنگام شرکت در جلسه شورای پزشکی الزامی می باشد.
 • در صورتی که پس از برگزاری جلسه شورای پزشکی ، فرد معاف از خدمت تشخیص داده نشود می تواند اعتراض خود را به رای شورای پزشکی اعلام نماید و در این صورت پرونده او در شورای عالی مورد بررسی قرار می گیرد.
 • فرد مشمولی که بدون غیبت درخواست معافیت پزشکی خود را ثبت می نماید ، در صورتی که در مدت رسیدگی به درخواست معافیت پزشکی ، عمدا باعث طولانی شدن مراحل رسیدگی شود (مانند دیر رفتن به بیمارستان ، حضور نداشتن در جلسات شورای پزشکی و …) وارد غیبت می شود.
 • مشمولان تا طرح پرونده در شورای پزشکی مجاز به ایجاد خلل در روند رسیدگی یا انصراف نمی باشند.
 • مشمولانی که همزمان دارای دو بیماری می باشند و از جهت بررسی بیماری اول توسط شورای پزشکی معاف شناخته شوند ، می توانند برای دریافت معافیت پزشکی بیماری دوم خود اقدام نمایند. (برای مثال مشمول دارای بیماری چشم در شورای پزشکی سرباز شناخته می شود می تواند برای بیماری دوم خود که ارتوپدی می باشد ، درخواست معافیت پزشکی داشته باشد)
 • رسیدگی به درخواست معافیت پزشکی مشمولانی که در حال تحصیل می باشند و از معافیت تحصیلی استفاده می نمایند ، پس از فارغ التحصیلی ، اخراج یا انصراف از تحصیل انجام می شود به جز نقص عضو یا بیماری های خاص.
 • مشمولان که وارد دوره غیبت می شوند و سپس درخواست معافیت پزشکی می کنند ، در صورتی که در جلسات شورای پزشکی سرباز شناخته شوند ، با غیبت و اضافه خدمت به سربازی اعزام می شوند.

پیشنهاد میشد مشمولانی که غیبت سربازی شامل حالشان می‌شود مقاله خرید خدمت سربازی را مطالعه کنند.

مدارک لازم برای دریافت انواع معافیت پزشکی

 • یک قطعه عکس رنگی با سایز 3 در 4 با زمینه ی سفید و تمام رخ
 • اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه ی عکس دار متقاضی مشمول
 • اصل و کپی کارت ملی متقاضی مشمول
 • اصل و کپی آخرین مدرک تحصیلی و یا گواهی فراغت از تحصیل مشمول
 • برگه ی شماره 1 با عنوان برگ وضعیت مشمولان تکمیل شود.
 • برگه ی شماره 2 با عنوان برگ معاینه ی اولیه ی مشمولان به وسیله ی پزشک اولیه تکمیل شود.
 • برگه ی شماره 5 با عنوان برگ واکسیناسیون تکمیل شود.
 • افتتاح حساب در یکی از شعب بانک سپه و نیز درج شماره حساب در برگه ی شماره 1

نحوه تکمیل فرم وضعیت مشمول (برگه شماره ۱)

 1. در ابتدا مشخصات کامل را بدون حذف صفر کد ملی ، وارد کردن شماره شناسنامه بدون خط تیره قید نمایید. توجه داشته باشید عکسی که در محل موردنظر قرار داده اید می بایست شئونات اسلامی رعایت شده باشد.
 2. دین خود را مشخص نمایید
 3. وضعیت تحصیلی و زمان فارغ التحصیل شدن یا آخرین تاریخ تحصیل خود را ذکر کنید
 4. اگر از مهارت و استعدادی برخوردار می باشید حدالامکان بند مربوطه را تکمیل نمایید
 5. مشمولانی که به سبب قبولی در دانشگاه از خدمت ترخیص شده اند و اقدام به درخواست معافیت پزشکی نموده اند که توسط برگ ترخیصی که از یگان خدمتی خود دریافت نموده اند قسمت مربوطه را تکمیل نمایند.
 6. نوع درخواست معافیت را قید نمایید. اگر دوره آموزشی تکمیلی را گذرانده باشید پس از قید این موضوع در برگه ، مدرک مبنی بر دوره آموزشی را در حین خدمت به مرکز آموزش ارائه دهید چنانچه درخواست معافیت را داشته باشید یکی از خانه ها را پر کنید.
 7. آدرس محل سکونت خود را به طور دقیق و صحیح ذکر نمایید همچنین کد پستی را بدون درج خط تیره در جای خود پر کنید.

نحوه تکمیل فرم معاینه اولیه توسط پزشک و واکسیناسیون (برگه شماره ۲)

 • در کادر اول مشخصات کامل خود را درج نمایید.

الف: قسمت اول توسط مراکز واکسیناسیون تکمیل می‌شود

 • قسمتی که دارای علامت و دایره قرمز می باشد می بایست توسط مشمولان با مهر وامضاء و اثرانگشت تکمیل نمایید.

ب: قسمت دوم مربوط به بخش معاینه اولیه پزشک می باشد.

 • این بخش توسط پزشک معالج مربوطه صورت می گیرد.

نکته حائز اهمیتی که وجود دارد این است که اگر برگه مربوطه بدون امضاء و مهر پزشک باشد ، فاقد اعتبار خواهد بود بنابراین توجه داشته باشید که مهر و امضای پزشک معالج را دریافت نمایید.

سوالات متداول

1- آیا غیبت مانع رسیدگی به تقاضای معافیت پزشکی می‌شود ؟

 

خیر .

2- آیا مشمول می‌تواند به رای شورای عالی پزشکی اعتراض کند ؟

 

خیر ، زیرا رای شورای عالی پزشکی قطعی و لازم الاجرا است .

3- آیا مشمولی که تقاضای معافیت پزشکی را دارد باید برگ واکسیناسیون را نیز تکمیل کند ؟

 

بله .

 

مرکز مشاوره باخه
جهت آشنایی با شرایط معافیت پزشکی
 
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.