شرایط معافیت ایثارگری سال 99 | انواع معافیت ایثارگری

49
زمان تقریبی مطالعه: 7 دقیقه

از جمله روش هایی که افراد می‌توانند با استفاده از آن از خدمت دو ساله سربازی معاف شوند استفاده از معافیت ایثارگری می‌باشد که خود شامل انواع مختلفی نیز می‌باشد، البته باید به این نکته توجه داشته باشیم که این معافیت از سربازی شامل حال تمامی مشمولان نمی‌شد و فقط این تسهیلات فقط شامل حال افرادی می‌شود که که دارای شرایط معافیت های مختلف بوده و سازمان نظام وظیفه آن‌ها را تأیید کند همچنین افرادی که قصد استفاده از انواع معافیت های ایثارگری دارند باشید شرایط آن را دارا باشند. از این رو در این مقاله قصد داریم که انواع معافیت ایثارگری و همچنین شرایط معافیت ایثارگری سال 99 را به طور کامل شرح دهیم پس تا پایان با ما همراه باشید.

ایثارگر کیست ؟

ایثارگر در این قانون به کسی اطلاق می‌گردد که از جان خود برای نجات جان دیگران می‌گذرد و خود را به خطر می‌اندازد و همچنین برای استقرار و حفظ دستاورد‌های انقلاب اسلامی و دفاع از کیان نظام جمهوری اسلامی ایران و استقلال و تمامیت ارضی کشور، مقابله با تهدیدات و تجاوزات دشمنان داخلی و خارجی انجام وظیفه نموده و شهید، مفقودالاثر، جانباز، اسیر، آزاده و رزمنده شناخته شود. در ادامه به بیان شرایط معافیت ایثارگری سال 99 خواهیم پرداخت.

شرایط معافیت ایثارگری سال 99انواع معافیت ایثارگری در سال 99

انواع معافیت های ایثارگری که مورد تایید سازمان نظام وظیفه عمومی می‌باشد به شرح زیر می‌باشد که هر کدام دارای شرایط خاص خود میباشد که در ادامه به بیان شرایط معافیت ایثارگری سال 99 نیز خواهیم پرداخت.

 1. معافیت ایثارگری از نوع فرزند شهدا و جاویدالاثرا
 2. معافیت ایثارگری از نوع برادر ایثارگر
 3. معافیت ایثارگری از نوع فرزند جانبازان و رزمندگان
 4. معافیت ایثارگری از نوع فرزندان جابازان 10 در صد
 5. معافیت ایثارگری از نوع فرزندان جانبازان 25 در صد
 6. معافیت ایثارگری از نوع فرزندخوانده جانبازان
 7. معافیت ایثارگری از نوع فرزندان آزادگان

شرایط معافیت ایثارگری سال 99

مشمولانی که قصد استفاده از معافیت ایثارگری را دارند باید به این نکته توجه داشته باشند که با توجه به امتیازاتی که از طریق جانبازیت و یا مدت حضور فرد ایثارگر در جبه دریافت می‌کنند از خدمت سربازی معاف و یا از کسری خدمت برخوردار می‌شوند این امتیازات به این شرح می‌باشد که به ازای هر یک در صد جانبازی یک امتیاز و به ازای هر ماه حضور در جبهه نیز یک امتیاز دریافت می‌کنید و به ازای هر امتیاز از 12 روز کسری خدمت برخوردار می‌شوید همچنین اگر جمع امتیازات به بالا 30 برسد فرد مشمول از سربازی معاف میشود. همچنین اگر یکی از این فرزندان از این امتیاز استفاده نماید و از سربازی معاف شود فرزند دوم نیز میتواند از امیازات باقی مانده استفاده کند و از سربازی معاف و یا از کسری خدمت استفاده نماید. همچنین دیگر شرایط معافیت ایثارگری به شرح زیر می‌باشد:

 1. استفاده از شرایط معافیت ایثارگران سربازی فقط برای کسانی است که ۲۸ یا ۲۹ ماه به بالا سابقه ایثارگری داشته دارند .
 2. اگر فرد مورد نظر ، غیبت داشته باشد ، حتی اگر سابقه ایثارگری والدین او بالای ۳۰ ماه باشد . نمی تواند معافیت ایثارگری را مورد استفاده قرار دهد .
 3. اگر فرد مشمول که سابقه ایثارگری والدینش بالای ۳۰ ماه است و غیبت ندارد . به طور قطعی از خدمت سربازی معاف خواهند شد .
 4. اگر والدین فرد مشمول جانباز باشند ، و حداقل ۲۵ ماه سابقه ایثارگری داشته باشند . فرد می تواند از شرایط معافیت سربازی ۹۸ استفاده کند و از خدمت سربازی معاف شود .
 5. نکته ضروری این است که این شرط فقط برای یکی از فرزندان پسر خانواده می تواند استفاده شود . یکی از مواردی که باید در نظر بگیریم این است که این افراد می توانند به ازای هر ۲۵ یا ۳۰ ماه سابقه ایثارگری ، برای یکی از فرزندان خود معافیت از خدمت سربازی بگیرند .
 6. آزادگان می توانند به ازای ۲۴ ماه سابقه ایثارگری ، برای یکی از فرزندان پسر خود معافیت از خدمت سربازی بگیرند .

همانطور که در قبل نیز گفتیم معافیت ایثارگری انواع مختلفی دارد که در بالا هریک را نام بردیم و همچنین در ادامه به بیان شرایط و مدارک هر یک خواهیم پرداخت.

شرایط معافیت فرزند شهدا و جاویدالاثرا

کلیه فرزندان شهدا و جاویدالاثران که به سن مشمولیت می رسند. از خدمت دوره ضرورت معاف می باشند . چنانچه در گذشته فرزندی از ایثارگران (شهدا و جاویدالاثران) معافیت خود را به سبب استفاده فرزند دیگر. یا برادر شهید یا جاوید الاثر باطل کرده باشد. مشروط بر آنکه در حال حاضر دارای کارت معافیت دیگری نباشند؛ می تواند از معافیت مذکور بهره‌مند گردد . تا زمانی که بنیاد شهید و امور ایثارگران جاویدالاثری رزمندگان را تایید می‌نمایند. بهره‌مندی فرزندان آنان از این معافیت بلامانع است .

مدارک اخذ معافیت فرزند شهدا و جاویدالاثرا

 • تصویر شناسنامه مشمول
 • تصویر کار ملی مشمول
 • آخرین مدرک تحصیلی فرد مشمول
 • برگه شماره یک ایثارگران

شرایط معافیت برادر ایثارگر

در صورتی که شهید یا جاویدالاثر فاقد فرزند پسر باشد. با درخواست بنیاد شهید و امور ایثارگران تنها یکی از برادران آنان می تواند. از معافیت استفاده نماید . با توجه به تاکید قانون گذار مبنی بر شرط فاقد فرزند ذکور بودن ایثارگر. سن فرزند پسر ملاک نبوده و وجود فرزند پسر در سن طفولیت (زیر۱۸سال) نیز مانع بهره مندی برادر ایثارگر از معافیت نمی گردد . در خانواده ایثارگران فاقد فرزند ذکور حق انتخاب برادر (تنی یا ناتنی) برای استفاده از این معافیت با شخص ایثارگر می باشد و در صورت شهادت یا فوت ایثارگر حق تقدم استفاده از این معافیت با برادر تنی است .

جهت استفاده از خدمات مشاوره تلفنی و شرایط آن مقاله مشاوره تلفنی نظام وظیفه را مطالعه کنید.

درصورت وجود برادران تنی متعدد حق انتخاب با پدر و درصورت فوت او با مادر و در صورت فوت پدر و مادر انتخاب با توافق برادران و هماهنگی بنیاد شهید صورت خواهد گرفت. درصورت عدم وجود برادر تنی ، اولویت استفاده از این معافیت با برادری است که با فرد ایثارگر از یک مادر بوده و در صورتی که تعداد برادران بیش از یک نفر باشد. توسط مادر انتخاب می گردد. و درصورت فوت مادر ، انتخاب با توافق برادران و هماهنگی بنیاد شهید خواهد بود .

مدارک اخذ معافیت برادر ایثارگر

 • تصویر شناسنامه فرد ایثارگر و مشمول
 • تصویر کارت ملی فرد ایثارگز و مشمول
 • عکس 3*4
 • آخرین مدرک تحصیلی فرد مشمول
 • بررگه ایثارگران

شرایط معافیت فرزند جانبازان و رزمندگان

یکی دیگر از انواع معافیت ایثارگران سال 99 ، معافیت فرزندان ایثارگران می‌باشدکه می‌توانند با توجه به میزان حضور والدینشان در جبهه و سابقه ایثارگریشان می‌توانند از از این معافیت بهره ببرند. همچنین تعداد فرزندانی که میتوانند از این نوع معافیت ایثارگری در سال 99 استفاده کنند بستگی به میزان سابقه ایثارگری والدینشان دارد ، به عنوان مثال ایثارگری که دارای 120 ماه سابقه جبهه می‌باشد و قبلا دو تا از فرزندان پسرش از معافیت ایثارگری استفاده کرده باشند با توجه به سابقه ایثارگر فرزند سوم نیز می‌تواند از خدمت سربازی معاف شود.

یکی دیگر از راه های معافیت از خدمت سربازی از طرق معافیت پزشکی میباشد جهت آگاهی مقاله شرایط معافیت پزشکی سال 99 را مطالعه کنید.

مدارک اخذ معافیت فرزند جانبازان و رزمندگان

 • تصویر شناسنامه فرد ایثارگر
 • تصویر کارت ملی فرد ایثارگر
 • برگ ایثارگران
 • تصویر شناسنامه فرد مشمول
 • تصویر کارت ملی فرد مشمول
 • برگ وضعیت مشمول
 • آخرین مدرک تحصیلی مشمول

شرایط معافیت فرزندان جانبازان 25 در صد

فرزندان تمامی جانبازان 25 در صد می‌توانند از معافیت ایثارگری استفاده کنند و از رفتن به خدمت سربازی معاف شوند ، به این صورت که به ازای هر 25 در صد جانبازی یکی از فرزندان فرد ایثارگر می‌تواند از خدمت سربازی معاف شود به عنوان مثال فرد ایثارگری که داری جانبازی 50 درصدی می‌باشد ، سه تا از فرزندان این فرد می‌توانند از معافیت ایثارگری استفاده کنند و به خدمت سربازی نروند.

مدارک اخذ معافیت فرزندان جانبازان 25 در صد

 • تهیه برگه ایثارگران صادره از بنیاد شهید و امور ایثارگران به همراه مدارک مربوط به فرزند خواندگی مشمول
 • تصویر شناسنامه جانباز ، همسر وی و مشمول .
 • پاسخ ثبت احوال در خصوص تحولات شناسنامه جانباز .
 • تصویر کارت ملی جانباز ، همسر وی و مشمول .
 • گواهی آخرین مدرک تحصیلی مشمول .
 • یک قطعه عکس ۴ ×۳ رنگی زمینه سفید تمام رخ مشمول .
 • ارایه مدرکی که مشخص نماید درخواست کننده نیازی به دوره آموزشی ندارد . مانند : (برگه تعهد اعزام به آموزش یا گواهی طی آموزش یا کفایت آموزش ) .
 • تکمیل برگ مشخصات ( برگه شماره ۱ دفترچه راهنمای خدمت وظیفه عمومی ) .

چه افرادی می توانند از معافیت ایثارگری سال 99 استفاده کنند ؟

ترتیب و اولویت استفاده از شرایط معافیت ایثارگران سربازی به شرح زیر می‌باشد :

 • سربازانی که در حال خدمت هستند .
 • مشمولانی که برگه اعزام دارند .
 • مشمولانی که در زمان قانونی معرفی شده اند .
 • مشمولانی که شرایط معافیت تحصیلی را دارند .

روند رسیدگی به درخواست معافیت ایثارگری

 • فرد پس از اخذ نسخه اول برگه شماره ۱ ایثارگران از بنیاد شهید و امور ایثارگران به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی ( پلیس + ۱۰ ) مراجعه می کند . دفترچه راهنمای خدمت وظیفه عمومی را تهیه کرده اند . قسمت مربوط به ایثارگران را مطالعه نمایند و فرم های مربوط به این معافیت را تکمیل نماید . به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+۱۰) محل سکونت تحویل نمایند . حداکثر ظرف مدت یک هفته از تاریخ ثبت با همراه داشتن اصل مدارک به وظیفه عمومی محل سکونت خود مراجعه تا درخواستشان بررسی گردد .
 • دفاتر پلیس + ۱۰ موظند مدارک دریافتی را با اصل آنها مطابقت داده و با ضرب مهر روی تصاویر مدارک ، آنها را تایید و در اولین فرصت به وظیفه عمومی شهرستان مربوط د تحویل دهند .
 • وظیفه عمومی شهرستان محل سکونت پس از دریافت مدارک ، از طریق سامانه گزارش گیری از شناسنامه فرد استعلام گرفته و به وسیله فرد مورد نظر و یا از طریق اداری به اداره ثبت احوال مربوطه ارسال نمایند .
 • وظیفه عمومی رسیدگی کننده پس از رویت کردن ثبت تاییدیه درخواست معافیت در سامانه و احراز شرایط معافیت، مشمول نظام وظیفه را برای آموزش مقدماتی نظامی به یکی از مراکز آموزشی معرفی می‌نماید. بعد از گذراندن دوره آموزشی کارت معافیت صادر و به درب منزل ارسال می‌شود .

ثبت تاییدیه درخواست در گواهی های صادره از غیر نیروهای مسلح و وزارت جهاد کشاورزی در سامانه ، توسط معاونت وظیفه عمومی استان صورت می گیرد .

سوالات متداول

1- آیا برادران شهید از خدمت معاف می‌شوند ؟

بله، در صورتی که شهید فاقد فرزند پسر باشد یکی از برادران معاف می‌شوند .

2- جانبازان چند عدد از فرزندان خود را می‌توانند از سربازی معاف کنند ؟

 

این تعداد بستگی به درصد جانبازی فرد ایثارگر دارد .

3- شرط بهره مندی برادر آزاده از معافیت چی میباشد ؟

 

آزاده فاقد فرزند پسر باشد .

 

مرکز مشاوره باخه
از جمله روش هایی که افراد می‌توانند با استفاده از آن از
 
49 نظرات
 1. محمد امین می گوید

  سلام
  من پدرم ۲۵ درصد جانبازی و ۲۸ ماه و۱۰ روز حضور در جبهه دارد
  برادرم از اون ۲۵ درصد معافیت گرفت
  آیا من با اون ۲۸ ماه و ۱۰ روز معاف هستم

  1. مرکز مشاوره باخه می گوید

   معافیت کامل خیر

 2. امیر احمدی می گوید

  سلام بنده پدرم بیست و نه ماه و ده روز سابقه جبهه دارن و از سهمیه تا حالا استفاده نکرده و تک پسرم دارای بیماری کولیت هم هستم که جز معافیت ها هست اما اگر بخوام به دلیل استخدام ها با توجه به رشته ام از معافیت ایثارگری استفاده کنم ایا راهی هست؟

  1. مرکز مشاوره باخه می گوید

   سلام
   پارامترهای مختلفی دخیل است لطفا با مشاورین تماس بگیرید

 3. ابوالفضل می گوید

  سلام خسته نباشیدپدرمن۱۰درصدجانبازی داره و۲۴ماه سردشت خدمت کرده برادرم معاف شده الان به من کسری میرسه یانه؟؟

  1. مرکز مشاوره باخه می گوید

   سلام به پارامترهای زیادی وابسته است لطفا کارشناسان تماس بگیرید

 4. مهدی می گوید

  سلام خسته نباشید.
  پدر من ۱۵درصد جانبازی داره میخواستم‌بدونم چقدر کسری از سربازی دارم.

 5. Aryan می گوید

  سلام خسته نباشید بنده پدرم 21 ماه جبهه داره و 5 درصد جانبازی می خواستم بدونم معافیت کامل می تونم بگیرم یا چقدر از سربازیم کم می شه؟

  1. مرکز مشاوره باخه می گوید

   به شرایط دیگری هم بستگی دارد
   لطفا با مشاوران تماس بگیرید

 6. فرحان می گوید

  سلام خسته نباشید پدر من 27 ماه ایثارگری دارد و من هم تک فرزند هستم پدرم هم فوت شده ایا من معاف هستم ؟؟؟

  1. مرکز مشاوره باخه می گوید

   لطفا شرایط معافیت کفالت را بررسی کنید

 7. محمد می گوید

  با سلام
  میخواستم بپرسم که دانشجویی اخراج شده بعد الان رفتم بعد اخراجی کارای معافیت ایثارگریمو انجام دادم و تاییدیه هاشو تو تهران تحویل دادیم وگفتن 1ماه برگه مخصوص میاد برین پلیس به اضافه 10 برای کارت الان من تو این بین غیبت میخورم یانه و اون برگه ای که از طرف دانشگاه باید به پلیس به اضافه 10 بدم یا نیاز نیست چون برگه اتمام معافیت تحصیلی لطفا راهنمایی کنید

  1. مرکز مشاوره باخه می گوید

   متاسفانه متوجه شرایط نشدیم
   لطفا واضح تر توضیح دهید

 8. ناشناس می گوید

  سلام..پدر من ۲۹ ماه و ۲۱ روز سابقه حضور در جبهه و دارن آیا امکان معاف شدن هست؟

  1. مرکز مشاوره باخه می گوید

   بله ممکن است

 9. رضا می گوید

  سلام من پدرم 27 ماه جبهه بوده و کارت ایثارگری داره و من تک پسرم با یک خواهر میخاستم بدونم میتونم معاف شم؟

  1. مرکز مشاوره باخه می گوید

   بستگی به شرایط دیگری نیز دارد

 10. معین می گوید

  من در حین خدمتم چه کارایی برا معافیتم بایدانجام بدم

  1. مرکز مشاوره باخه می گوید

   لطفا شرایط را توضیح دهید

 11. ناشناس می گوید

  سلام من شرایط مافعی ایثار گری رو کامل کردم و تمام کار هایش انجام دادم و به نظام وظیفه تحویل دادم ولی هنوز بعد ۴۰ روز ارسال نکرده برای پایان مافعیت. مشکل کجاست که ارسال نکرده

  1. ADMIN می گوید

   استعلام بگیرین از نظام وظیفه مرکز استانتون

 12. بهروز می گوید

  سلام خسته نباشید
  پدر من جانباز 35درصد
  یکی از فرزندانش رو از طریق بنیاد
  معاف کرده
  الان هم کامل نابینا شده میخواستم
  ببینم میشه ی فرزندش رو هم معاف کنه

  1. ADMIN می گوید

   اگر عضو بهزیستی بشه بله

 13. امیر حسین پزشکپور می گوید

  سلام وقت بخیر پدر من ۵ درصد جانبازی و ۶ ماخ حضور در جبهه دارد و ۲۴ ماه درکمیته بودن در زمام جنگ ایا من معاف میشوم

  1. ADMIN می گوید

   سلام خیر

 14. مهدی می گوید

  سلام
  خسته نباشید پدر من 27 ماه جبهه داره و علاوه بر اون فشار خون ، قند خون، عمل قلب باز و عمل نخاع داره ایا میشه معافیت دائم بگیرم ؟ و از چه طریق؟

  1. ADMIN می گوید

   از طریق قانون ماده 6 بهزیستی اقدام کنین شانس دارین

 15. حمید زهروی می گوید

  با سلام به اساتید باخه
  پدر من در سال 65 تا 67 در پایگاه چهارم شکاری بوشهر سد دز دارای 24 ماه حضور در جبهه + کارت ایثارگری ثبت شده 2 سال 9 روز هستند نامبرده در این راه مقدس و پر فیض بر اثر موج انفجار پرده گوش خود را از دست دادند و همین طور دچار شکستگی بینی شدند به ایشان 6% درصد جانبازی تعلق گرفت . بنده 1 آذر 99 بدون غیبت وارد سربازی شده و آموزشی خود را در مرزن آباد گذراندم
  پ.ن
  سوال : من میتونم در ادامه خدمت سربازی با تجمیع سابقه جبهه + ایثارگری پدر که به عدد 30 میرسد طبق توضیح هاتی که دادین معافیت کامل بگیرم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  کمانکه اموزشی من هم به اتمام رسیده است ممنونم

  1. ADMIN می گوید

   سلام بله شما میتونین از سوابق پدر معاف شین

 16. ایادی می گوید

  سلام معاف از رزم چند ماه خدمت میرود

  1. ADMIN می گوید

   فرقی با سرباز عادی ندارد 24 ماه

 17. رضا می گوید

  سلام پدرم جانباز ۲۵درصد هست و سابقه۲۷ماه اسارت داره و آزاده هم هست و بنیاد شهید هم تایید کرده.
  آیا من معافیت سربازی شاملم میشه؟

  1. ADMIN می گوید

   سلام بله

 18. امیر می گوید

  سلام پدر من ایثارگره و ۲۸ ماه جبهه بوده منم تک پسر هستم معاف میشم؟

  1. ADMIN می گوید

   اگر 30 ماه حضور داشت و یا جانبازی داشت بله میشد

 19. محمدپور می گوید

  سلام . میشه از ۳۱ ماه جبهه پدرم.با۳۰ ماه برادرم معاف و من از بقیش استفاده کنم ؟

  1. ADMIN می گوید

   سلام بله

 20. جلالی می گوید

  سلام،
  پدر من جانباز ۲۵ درصد و سابقه ۱۷ ماه حضور در جبهه دارند. زمانی که برادرم بدنیا نیومده بودند یکی از برادرانِ پدرم از سهمیه برادر ایثارگر استفاده میکنن و معاف میشن. الان برادرم هم میتونن معاف بشن یا فقط ۱۲*۱۷ روز از مدت سربازیشون کسر میشه؟
  متشکرم

  1. ADMIN می گوید

   از باقی مانده سهمیه میتوانین فقط استفاده کنبن

 21. رضا می گوید

  سلام پدر من ۲۶ ماه ایثارگری داره آیا از خدمت معاف هستم پنج درصد هم جانبازی داره ولی هنوز تکمیل نشده

  1. ADMIN می گوید

   اگر جانبازی تایید شود شما معاف میشوید

 22. بهمن می گوید

  سلام پدرم ۲۴ ماه و نه روز ایثارگری دارد خودم دو سال سابقه بسیج دارم ‌‌معاف می شوم

  1. baakhe group می گوید

   به ازای هرماه حضور در جبهه 12 روز و به ازای هرسال بسیج فعال یک ماه کسری میدن /خیر

 23. Mahdi می گوید

  سلام و عرض ادب
  پدر من 22 تا 23 ماه سابقه جبهه داره. 10 درصد هم جانبازی داره. آیا میتونم با ادغام این دو معافیت دائم بگیرم؟

  1. ADMIN می گوید

   سلام بله

 24. محمد می گوید

  سلام و عرض ادب
  پدر بنده سابقه ٢٥ ماه حضور در جبهه و داراي كارت ايثارگري است ميخواستم بدونم چقد كسري به من تعلق ميگيرد
  تشكر

  1. مصطفی اسفندیار می گوید

   به ازای هر ماه 12 روز

 25. بردیا می گوید

  سلام. کسایی که از سربازی معافیت فرزند ایثارگر ازاده میگیرن باید دوره آموزشی رو برن؟ اگر کارت فعال بسیج هم داشته باشن چطور؟

  1. ADMIN می گوید

   سلام خیر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.