سهمیه های کنکور سراسری ۹۹

0
زمان تقریبی مطالعه: ۵ دقیقه

قبولی در کنکور سراسری آرزوی بیشتر افراد می‌باشد و برای رسیدن به این هدف افراد مسیرهای متفاوتی را دنبال می‌کنند. یکی از نکات مهمی که در قبولی در دانشگاه‌های سراسری تأثیرگذار است موضوع سهمیه‌ های کنکور سراسری و میزان اثرگذاری آن و دریافت کد سهمیه‌ها است. در دفترچه ثبت نام کنکور سراسری انواع مختلف سهمیه ها درج گردیده است. در این مقاله سعی شده است به طور کامل به سهمیه های کنکور سراسری ۹۹ و میزان تأثیرگذاری سهمیه آزمون سراسری ۹۹، سهمیه رزمندگان و ایثارگران، سهمیه خانواده شهدا و سهمیه بهیاران پرداخته شود. زیرا بسیاری از داوطلبان کنکور ۹۹ در زمان ثبت نام کنکور سراسری با نحوه ثبت نام کنکور سراسری آشنا نیستند و بدون اطلاع از سهمیه هایی که برای آنها در آزمون سراسری ۹۹ وجود دارد، آن را درج نمیکنند.

مرکز مشاوره باخه
جهت اطلاع از سهمیه‌های کنکور سراسری
 

سهمیه های مناطق کنکور سراسری ۹۹

این نوع سهمیه جزء اصلی ترین سهمیه‌ های کنکور سراسری است و تمامی داوطلبان آزمون سراسری ۹۹ برحسب شرایط و منطقه محل زندگی و تحصیل خود سهمیه مناطق به آنها تعلق می‌گیرد و هر داوطلب می‌تواند بر اساس شرایط خود، متقاضی یکی از سهمیه‌های مصوب کنکور باشد. سهمیه منطقه جزء سهمیه‌های برنامه‌ریزی نشده بوده، یعنی افراد نمی‌توانند روی این سهمیه حساب کنند و این سهمیه همانطور که گفته شد براساس منطقه محل سکونت فرد بر روی رتبه او اعمال خواهد شد.

نحوه‌ی محاسبه برای تمامی سهمیه‌های موجود برای داوطلبان کنکور به این صورت است که نسبت افراد شرکت‌ کننده از هر سهمیه تقسیم بر تعداد کل داوطلبان شده که درصد به دست آمده میزان سهم تعلق یافته به هر سهمیه می‌باشد.

سهمیه منطقه ۱ کنکور سراسری

مناطق و شهرهایی که سهمیه منطقه یک کنکور ۹۹  به آن ها تعلق می‌گیرد شامل: استان تهران بخش‌های مرکزی، کن، تجریش، لواسانات، استان خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، اصفهان و  فارس شهرهای مشهد، تبریز، اصفهان و شیراز می‌باشد.

سهمیه منطقه ۲ کنکور سراسری

مناطق و شهرهایی که جزء سهمیه منطقه یک کنکور ۹۹ نبوده مانند آذربایجان شرقی شهر بناب و جلفا، آذربایجان غربی شهر ارومیه و خوی، اردبیل شهر خلخال و بسیاری مناطق مختلف دیگر که جزء شهرهای بزرگ و پایتخت استان‌ها نباشد شهرهای منطقه دو کنکور هستند.

سهمیه منطقه ۳ کنکور سراسری

داوطلبان کنکور سراسری که در مناطق محروم زندگی می‌کنند و داوطلبانی که دو سال آخر تحصیل خود را در خارج از کشور گذرانده‌اند، سهمیه منطقه سه به آنها تعلق می‌گیرد. همچنین کلیه داوطلبان معلول (نابینا، ناشنوا، نیمه بینا، نیمه شنوا و معلولان جسمی حرکتی) نیز جزء سهمیه منطقه ۳ محسوب می‌شوند.

سهمیه های کنکور سراسری

شرایط و ضوابط استفاده از سهمیه های مناطق آزمون سراسری ۹۹

 • برای داوطلبان نظام آموزشی جدید ۶-۳-۳، بخش محل اخذ مدرک تحصیلی سه سال آخر دبیرستان (پایه دهم تا دوازدهم)
 • برای داوطلبان نظام ترمی واحدی و سالی واحدی آموزش متوسطه، بخش محل اخذ مدرک تحصیلی دوره پیش دانشگاهی و دو سال آخر دبیرستان
 • برای داوطلبان نظام قدیم آموزش متوسطه، بخش محل اخذ مدرک تحصیلی سه سال آخر دبیرستان یا هنرستان
 • در صورتی که بخش محل اخذ مدرک تحصیلی داوطلبان سهمیه مناطق متفاوت باشد، سهمیه داوطلب براساس بخش محل اخذ مدرک تحصیلی منطقه مرفه تر (حتی یک سال از سه سال) تعیین می شود.

با در نظر گرفتن این موارد سهمیه منطقه داوطلبان کنکور سراسری ۹۹ مشخص شده و افراد می‌توانند از ظرفیت در نظر گرفته شده برای آن منطقه کنکور استفاده نمایند.

مرکز مشاوره باخه
جهت اطلاع از سهمیه‌های کنکور سراسری
 

سهمیه ایثارگران، رزمندگان و خانواده شهدا

هر یک از داوطلبانی که شرایط گفته شده در ادامه مطلب را دارا باشند، می‌توانند از سهمیه‌های ایثارگران، رزمندگان و خانواده شهدا استفاده کنند.

سهمیه رزمندگان

رزمندگانی که براساس آیین‌نامه اجرایی سهمیه رزمندگان در کنکور سراسری حداقل شش ماه متوالی داوطلبانه در مناطق عملیاتی عملیاتی جبهه های نبرد حق علیه باطل حضور داشته‌اند و می‌بایست نسبت به تکمیل فرم مخصوص استفاده از سهمیه رزمندگان اقدام نمایند. همچنین کارکنان کادر ثابت، پیمانی و وظیفه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران که  علاوه بر میزان موظفی، حداقل ۶ ماه پیوسته و یا ۹ ماه ناپیوسته شرکت در عملیات به صورت داوطلبانه در خطوط مقدم حضور داشته‌اند. با تأیید بالاترین مقام هریک از نیروهای مسلح می‌توانند از مزایای این قانون بهره‌ گیرند.

افراد واجد شرایط برای دریافت این سهمیه می‌بایستی کد ۱۲ رقمی سهمیه ایثارگان و رزمندگان در ارگان مربوطه را دریافت و در قسمت مربوطه در تقاضانامه وارد نمایند.

داوطلبان واجد شرایط که با استفاده از سهمیه رزمندگان در آزمون سراسری سنوات گذشته شرکت کرده‌اند لازم است برای استفاده از سهمیه رزمندگان در این آزمون طبق توضیحات فوق عمل نمایند.

سهمیه ایثارگران

داوطلبانی که شرایط زیر را دارا باشند می‌توانند از سهمیه ایثارگران استفاده کنند:

 • جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آنها
 • جانبازان زیر ۲۵ درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آنها
 • آزادگان و همسر و فرزندان آنان
 • همسر و فرزندان شهدا و مفقودالاثر
 • همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه

این افراد می‌بایستی کد ۱۲ رقمی پیگیری سهمیه در ارگان مربوطه را دریافت و در قسمت مربوطه در تقاضانامه آن را وارد نمایند. همسران و فرزندان جانبازان و شهدا و مفقودالاثر و همچنین آزادگان برای استفاده از سهمیه جانبازی نیازی به وارد کردن کد سهمیه ندارند.

سهمیه ۲۵ درصد ظرفیت

بیست و پنج درصد ظرفیت هر کد رشته محل به همسر و فرزندان شهدا و مفقودالاثر، آزادگان و همسر و فرزندان آنان، جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر  و همسر و فرزندان آنان اختصاص دارد.

سهمیه ۵ درصد ظرفیت

پنج درصد ظرفیت هر کد رشته محل نیز به جانبازان زیر ۲۵ درصد و همسر و فرزندان آنان و همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه اختصاص دارد.

سهمیه خانواده شهدا

خانواده شهدا (پدر، مادر، خواهر و برادر شهید) برای استفاده از سهمیه مذکور بایستی نسبت به تکمیل بند مربوط در تقاضانامه ثبت نامی اقدام نمایند و نیازی به مراجعه به سایت اینترنتی ایثار  و دریافت کد ایثارگری ندارند، در صورت تأیید نهایی توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران، این داوطلبان در سهمیه خانواده شهدا گزینش می‌گردند.

سهمیه خانواده شهدا جزء سهمیه‌ های نسبی کنکور سراسری می‌باشد و افرادی که سهمیه خانواده شهدا به آنها تعلق می‌گیرد نمی‌توانند از سهمیه مناطق استفاده کنند.

سهمیه بهیاران

داوطلب باید برای استفاده از این سهمیه از سازمان مربوطه گواهی لازم را دریافت نموده و نزد خود حفظ کند. دقت داشته باشین تنها داوطلبان گروه تجربی می توانند از سهمیه بهیاری استفاده کنند و آن هم مشروط به ورود به رشته پرستاری است.

اما استفاده از این سهمیه شرایط دیگری هم دارد که در زیر قید شده است:

 • کسانی که دارای دیپلم بهیاری مورد تایید آموزش و پرورش بوده و در همین زمینه به اشتغال می پردازند.
 • داوطلبانی که از این سهمیه استفاده میکنند میبایس پس از اخذ دیپلم بهیاری سه سال به عنوان بهیار سابقه خدمت دولی یا غیر دولتی در استان محل خدمت داشته باشند.

سهمیه بهیاری در کنکور معادل ۵ درصد از ظرفیت رشته پرستاری هر دانشگاه می‌باشد. و تنها برای رشته پرستاری قابل استفاده است.

زمان درج سهمیه‎‌‌ها در فرم ثبت‌نام کنکور سراسری

کلیه سهمیه‌ های نام برده شده مانند ایثارگران، رزمندگان، خانواده‌های شهدا و … هنگام ثبت‌ نام کنکور سراسری از طریق سایت سازمان سنجش و آموزش کشور از زمان شروع ثبت نام کنکور سراسری ۹۹ قابل اعمال بوده و در صورتی که به هر دلیلی داوطلبان در مراحل ثبت نام کنکور ۹۹ امکان درج سهمیه در آن زمان را نداشتند جای هیچگونه نگرانی نبوده و می‌توانند هنگام دریافت کارت ورود به جلسه کنکور سراسری ۹۹ نسبت به ویرایش اطلاعات ثبت نام کنکور سراسری و ثبت‌نام سهمیه‌های مذکور اقدام نمایند.

سهمیه های مناطق کنکور سراسری، تنها سهمیه‌ای است که نیازی به ثبت‌نام و دریافت کد ندارد.

سوالات متداول

۱- چه سهمیه هایی در کنکور سراسری موثر است ؟

 

سهمیه مناطق، ایثارگران، رزمندگان، خانواده شهدا و بهیاران .

۲- شرایط استفاده از این سهمیه ها چیست ؟

 

برای آشنایی با شرایط و نحوه استفاده از این سهمیه ها باید به مقاله مراجعه کنید .

۳- برای استفاده از سهمیه چه باید کرد ؟

 

با توجه به نوع سهمیه باید مراحل استفاده از سهمیه را طی کرد .

مرکز مشاوره باخه
جهت اطلاع از سهمیه‌های کنکور سراسری
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس از خطوط ثابت کل کشور: ۷۰۷۰۷۰۱۲-۰۲۱

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱ شب حتی ایام تعطیل