زمان تقریبی مطالعه: ۶ دقیقه

تماس از خطوط همراه اول: ۹۹۲۲۳۳۳۳

تماس از خطوط ثابت تهران: ۹۰۹۲۳۰۵۵۴۲

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱ شب حتی ایام تعطیل

ثبت نام رشته های بدون کنکور ۹۹ | رشته های بدون آزمون سوابق تحصیلی ۹۹

0
زمان تقریبی مطالعه: ۶ دقیقه

دانشگاه های سراسری و آزاد هر ساله به دو شیوه با آزمون و بدون آزمون (براساس سوابق تحصیلی) اقدام به جذب داوطلبان و دانشجویان می‌نمایند. در روش با آزمون یا با کنکور ، داوطلبان می‌بایست منابع کنکور سراسری  که در دفترچه راهنما ذکر شده است را مطالعه نمایند. تا در کنکور سراسری ۹۹ موفق شوند.

اما در روش بدون آزمون یا بر اساس سوابق تحصیلی که برخی رشته‌ها در دانشگاه‌های مختلف اعم از دانشگاه های روزانه، شبانه، غیرانتفاعی و پیام نور پذیرش دارند، دانش‌آموزان صرفاً براساس سوابق تحصیلی خود (معدل) و برخی شرایط و ضوابط رشته های بدون آزمون که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت، سنجیده می‌شوند و براساس این سنجش امکان پذیرش یا عدم پذیرش دانشجویان در رشته های بدون آزمون (بدون کنکور) روزانه و شبانه و همچنین رشته های بدون کنکور پیام نور و غیرانتفاعی مورد نظر مشخص خواهد شد. پس تمامی افراد باید با دانلود و مطالعه مطالب دفترچه راهنمای ثبت نام رشته های بدون کنکور ۹۹ از شرایط و ضوابط رشته های بدون آزمون دانشگاه های سراسری آگاه شوند. ما در این مقاله قصد داریم تا تمامی موضوعات مرتبط به رشته های بدون کنکور پیام نور ، غیر انتفاعی و همچنین رشته های بدون کنکور روزانه و شبانه و شرایط و نحوه ثبت نام دانشگاه های بدون کنکور را در اختیار شما قرار دهیم.

لازم به ذکر است که این مقاله در رابطه با رشته های بدون آزمون دانشگاه آزاد نیست و برای ثبت نام رشته های بدون آزمون دانشگاه آزاد باید مقاله رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد را مطالعه نمائید.

desktop

ثبت نام رشته های بدون کنکور (صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی) دانشگاه سراسری

کلیه‌ی داوطلبان نظام قدیم و جدید در صورت علاقه‌ مندی نسبت به ثبت نام و شرکت در رشته‌های براساس سوابق تحصیلی دانشگاه های سراسری می‌توانند در تاریخ اعلام شده از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org نسبت به ثبت نام خود اقدام نمایند. داوطلبان توجه نمایند در صورت تمایل به ثبت نام در هر دو شیوه‌ی با آزمون (پذیرش از طریق کنکور سراسری) و بدون آزمون (پذیرش صرفاً براساس سوابق تحصیلی بدون کنکور) هیچ گونه محدودیتی نداشته و می‌توانند در هر دو روش به صورت جداگانه ثبت نام نمایند. اما شما عزیزان نیاز دارید تا زمان ثبت نام و شرایط و ضوابط و همچنین نحوه ثبت نام در دانشگاه های بدون کنکور را بدانید. به منظور آشنایی بیشتر شما عزیزان ما اقدام به انتشار شرایط و ضوابط ، نحوه ثبت نام و همچنین ایجاد لینک دانلود دفترچه راهنمای ثبت نام رشته های بدون آزمون نموده ایم.

ضمناً داوطلبانی که علاقه‌مند به پذیرش صرفاً براساس سوابق تحصیلی (بدون کنکور) هستند، نیازی به ثبت نام در کنکور سراسری ۹۹ ندارد.

زمان ثبت نام رشته‌ های بدون کنکور دانشگاه سراسری

داوطلبان رشته‌های بدون کنکور دانشگاه سراسری، می‌توانند از تاریخ ۹۸/۱۲/۲۰ لغایت ۹۹/۰۶/۳۱ برای ثبت نام و انتخاب رشته‌ی مورد علاقه خود و ویرایش اطلاعات از طریق سایت سازمان سنجش کشور اقدام نمایند. ضمناً زمان اعلام نتایج رشته های بدون آزمون سوابق تحصیلی در  تاریخ ۹۹/۰۷/۰۹  در سایت سازمان سنجش آموزش کشور خواهد بود.

جهت دریافت اطلاع از زمان ثبت نام رشته های با آزمون کنکور سراسری ۹۹ مقاله زمان ثبت نام کنکور سراسری را مطالعه کنید.

شرایط و ضوابط عمومی و اختصاصی ثبت نام رشته های بدون کنکور

داوطلبان علاقه مند به ثبت نام در رشته‌ها و دانشگاه های بدون کنکور با سوابق تحصیلی می‌بایستی  شرایط عمومی و اختصاصی که در ذیل و در دفترچه رشته های بدون آزمون ۹۹ آمده است را دارا باشند:

شرایط عمومی رشته های بدون آزمون:

 •  اعتقاد به اسلام و یا یکی از ادیان مصرح در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
 •  عدم احراز عناد (نه اعتراض) نسبت به نظام جمهوری اسلامی ایران
 • نداشتن سابقه عضویت در سازمان های غیرقانونی، فراماسونری و اعقاب آنها
 • عدم احراز فساد اخلاقی
 • عدم اعتیاد به مواد مخدر

شرایط اختصاصی رشته های بدون آزمون:

۱- دارا بودن دیپلم نظام آموزشی جدید اعم از شاخه‌های نظری، فنی و حرفه ای و کاردانش و یا مدرک پیش دانشگاهی (نظام سالی- واحدی) یا (ترمی واحدی) با اخذ آن حداکثر تا تاریخ ۹۹/۰۶/۳۱ دارا بودن دیپلم نظام قدیم، مدرک کاردانی (فوق دیپلم) دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، کاردانی پیوسته آموزشکده‌های فنی و حرف‌های برای کلیه داوطلبان الزامی است.

۲- دارندگان دیپلم فنی و حرفه‌ای و کاردانش نظام قدیم هنرستان که فاقد مدرک پیش دانشگاهی و یا مدرک کاردانی می‌باشند حق ثبت‌نام و شرکت در این مرحله را ندارند و در صورت ثبت‌نام و انتخاب رشته های بر اساس سوابق تحصیلی کنکور سراسری ۹۹ به عنوان متخلف شناخته شده و برابر ضوابط با آنان برخورد خواهد شد.

۳- در صورت مغایرت معدل اعلام شده با معدل حقیقی داوطلب، ثبت نام وی لغو خواهد شد.

۴- در پایان ثبت‌نام و انتخاب رشته های بدون کنکور، دریافت شماره پرونده ۷ رقمی و کد رهگیری ۱۶ رقمی از سیستم الزامی است. بدیهی است عدم ارائه شماره پرونده و کد رهگیری توسط سیستم، به منزله عدم ثبت نام و انتخاب رشته کامل می‌باشد و بایستی کلیه مراحل ثبت‌نام و انتخاب رشته بدون آزمون از ابتدا تکرار شوند.

۵- با توجه به اینکه پرداخت هزینه ثبت نام در این روش به صورت اینترنتی انجام می‌گیرد، لازم است داوطلبان به وسیله کارت‌های بانکی عضو شبکه شتاب (که پرداخت الکترونیکی آنها فعال می‌باشد) با مراجعه به سایت سازمان و پرداخت مبلغ ۳۷۰/۰۰۰ (سیصد و هفتاد هزار ریال) به عنوان وجه ثبت‌ نام شرکت در آزمون، نسبت به خرید سریال ثبت‌ نام رشته های بدون آزمون اقدام نمایند.

سهمیه های رشته‌ های بدون کنکور (صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی) دانشگاه سراسری

سهمیه های موجود برای رشته های بدون کنکور دانشگاه سراسری با سهمیه‌های کنکور سراسری تفاوتی نداشته و شرایط و میزان اثرپذیری و پذیرش دانشجویان نیز مانند رشته‌های با کنکور می‌باشد و به شرح زیر می‌باشد:

 1. سهمیه مناطق
 2. سهمیه ایثارگران و رزمندگان
 3. سهمیه خانواده شهدا

برای استفاده از سهمیه رزمندگان و همسران و فرزندان رزمندگان در ثبت نام رشته های صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی باید کد پیگیری ۱۲ رقمی دریافت نموده و آن را وارد قسمت مربوطه در مراحل ثبت نام رشته های بدون آزمون ۹۹ کرده تا از میزان تأثیر سهمیه رزمندگان و ایثارگران استفاده نمائید. برای آشنایی با نحوه دریافت کد سهمیه ایثارگران و رزمندگان می توانید مقاله دریافت کد سهمیه رزمندگان و ایثارگران مرکز مشاوره باخه را مطالعه نمائید.

برای دریافت اطلاعات کامل درباره شرایط اعمال هر یک از سهمیه‌ها در پذیرش رشته‌های بدون کنکور مقاله مربوط به سهمیه‌های کنکور سراسری را مطالعه کنید.

مراحل ثبت نام رشته های بدون کنکور (صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی) دانشگاه سراسری

داوطلبان رشته‌های بدون کنکور می‌بایستی برای ثبت نام در مهلت مقرر اقدامات زیر را به ترتیب برای انجام ثبت نامی موفق انجام دهند:

 1. مراجعه به پایگاه اطلاع رسانی سازمان به نشانی www.sanjesh.org
 2. دریافت دفترچه راهنمای ثبت‌نام و انتخاب رشته های بدون کنکور از طریق سایت سازمان سنجش
 3. با توجه به اینکه پرداخت هزینه ثبت نام و انتخاب رشته های بدون آزمون به صورت اینترنتی انجام می شود، داوطلبان لازم است به وسیله کارت های عضو شبکه  بانکی شتاب که پرداخت الکترونیکی آنها فعال می باشد، با مراجعه به سایت سازمان و پرداخت مبلغ  ۳۷۰/۰۰۰ (سیصد و هفتاد هزار ریال) به عنوان وجه ثبت نام و انتخاب رشته، نسبت به دریافت اطلاعات کارت اعتباری (شماره سریال ۱۲ رقمی ثبت نام) اقدام نمایند.
 4. آماده نمودن مدارک و اطلاعات مورد نیاز برای ثبت‌نام و انتخاب رشته بدون کنکور ۹۹
 5. پس از مطالعه دفترچه راهنما و آشنایی با کلیه شرایط و ضوابط، داوطلب باید با مراجعه به پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org نسبت به ثبت نام و انتخاب رشته اقدام نماید.

جهت دریافت اطلاعات درباره ثبت نام رشته‌های با آزمون مقاله نحوه ثبت نام کنکور سراسری را مطالعه کنید.

مدارک لازم برای ثبت نام رشته های بدون کنکور (صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی) دانشگاه سراسری ۹۹

مدارک لازم برای ثبت نام در رشته‌های بدون کنکور دانشگاه سراسری به شرح زیر می‌باشد:

 1. فایل عکس اسکن شده: داوطلب می‌بایست یک قطعه عکس پرسنلی خود را با مشخصات زیر اسکن نموده و فایل آن را برای ارسال از طریق ثبت‌نام اینترنتی آماده نماید.
 2. کارت اعتباری شامل : شماره سریال ۱۲ رقمی ثبت نام (این کارت منحصراَ از طریق سایت اینترنتی سازمان سنجش خریداری می شود)
 3. فرم شماره ۱: دانش آموزان سال آخر متوسطه و دیپلمه های سنوات قبل نظام قدیم آموزش متوسطه ، فارغ التحصیلان و دانش آموزان دوره پیش‌دانشگاهی نظام جدید آموزش متوسطه شرکت کننده در این مرحله، لازم است فرم شماره ۱ مندرج در صفحه ۲۹۹ فصل سوم (فرم ها ) این دفترچه را پس از تکمیل و تأیید کلیه مندرجات فرم مذکور توسط دبیرستان یا هنرستان و یا مرکز پیش دانشگاهی محل تحصیل و یا نواحی و مناطق وزارت آموزش و پرورش آن را برای اقدامات بعدی نزد خود نگهداری نمایند.

جهت دریافت اطلاعات درباره مشخصات عکس ارسالی مقاله مدارک لازم ثبت نام را مطالعه کنید.

desktop

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.