شرایط معافیت کفالت | همه چیز درباره انواع معافیت کفالت

0
زمان تقریبی مطالعه: ۵ دقیقه

هر روز که آقایان به سن خدمت مقدس سربازی نزدیک‌تر می‌شوند ، اضطراب آن‌ها بیشتر میشود و معمولا دنبال راهی برای نرفتن به سربازی هستند. اولین قدم این افراد ، تحقیق درباره انواع معافیت مانند معافیت کفالت و آگاهی از شرایط معافیت کفالت است.
طبق تحلیل تیم آماری مرکز مشاوره باخه ، افراد در رابطه با انواع معافیت کفالت به سه دسته تقسیم خواهند شد:

 1. مشمولانی که احتمالا با خواندن این مقاله و مقالات مرتبط سایت باخه تکلیفشان مشخص شده است.
  • یا بیشتر شروط معافیت کفالت نداشته و باید به فکر بستن کوله سربازی باشند
  • تمام شرایط ریز و درشت را دارند. احتمالا خیلی خوشحال در حال مشاوره گرفتن از کارشناسان جهت شروع مراحل گرفتن معافیت هستند.
 2. مشمولانی که اکثر شروط بجز یک یا دو شرط کوچک هستند و خیلی ناراحت از شانسی که دارند در حال پرس‌‍‌وجو جهت معافیت هستند.
 3. سربازانی که بعد رفتن به خدمت احتمالا در گفت‌وگوهای شبانه پادگان به این نتیجه رسیدن که معاف میشدند اما به خاطر تنبلی حالا مجبور به ۲سال خدمت هستند.

مرکز مشاوره باخه
جهت اطلاع از شرایط معافیت کفالت
 

تجربه نشون داده دسته اول و دوم را میشه به راحتی کمک کرد یا مسیری جایگزینی پیدا کرد. اما در حالت سوم در ۹۰% مواقع کار از کار گذشته و هیچ کاری از دستمان بر نمی‌آید” مشاوره ارشد مسائل نظام وظیفه

 

حالا تیم تحریریه باخه تصمیم گرفته برای اینکه از این به بعد دسته سوم به کمترین حد خود برسد ، در یک مقاله جامع همه چیز را درباره انواع معافیت کفالت شرح دهد.

انواع شرایط معافیت کفالت

 1. کفالت پدر بالای ۷۵ سال یا بیمار نیازمند مراقبت
 2. کفالت مادر فاقد شوهر
 3. کفالت خواهر فاقد پدر ، همسر و پسر
 4. کفالت برادر زیر ۱۸ سال یا بیمار نیازمند مراقبت
 5. کفالت پدربزرگ و کفالت مادربزرگ بالای ۷۵ سال یا بیمار نیازمند مراقبت
 6. کفالت مادر فاقد شوهر تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی یا سازمان بهزیستی کشور
 7. کفالت فرزند معلول نیازمند مراقبت
 8. کفالت سه خواهری
 9. کفالت همسر معلول نیازمند مراقبت

انواع معافیت کفالت

موارد ۹گانه بالا فقط سرتیتر شرایط معافیت کفالت است. هر کدام دارای شروطی ریز و درشتی است که باید به دقت بررسی شود. بطور مثال تعریف بیمار نیاز مراقبت چیست؟ آیا هر شخصی که به صورت صوری با خانمی معلول ازدواج کند دارای شرایط معافیت کفالت است؟

شرایط اختصاصی موارد ۹گانه کفالت سربازی را در مقالاتی جدا بررسی می‌کنیم اما تمام این موارد دارای شرایط یکسان، اولیه است که در زیر مورد بررسی قرار می‌دهیم.

شرایط عمومی کفالت سربازی

اولین شرط مشترک که انواع معافیت کفالت سربازی دارد، نداشتن غیبت برای اقدام است. متاسفانه اکثر مشکل متقاضیان ورود به غیبت است که یا باید از قانون توجیه غیبت استفاده کنند . یا فاقد شرایط هستند.

محاسبه سن غیبت به عوامل زیاذی بستگی دارد و نمی‌توان برای همه یک نسخه پیچید. اما اگر فرد مشمول در سنوات مجاز یا ارفاقی تحصیل خود را تمام کند یک سال و یک روز  پس از آخرین مدرک تحصیلی وارد سن غیبت می‌شود. هر چند از طریق پورتال خدمات الکترونیکی سازمان وظیفه عمومی ناجا در صورت داشتن کد سخا می‌توان پیگیری کرد.

منظور از یگانه فرزند ذکور بالای ۱۸ سال چیست ؟

به طور واضح یعنی زمان پر کردن دفترچه و فرم استفاده از معافیت سربازی کفالت هیچ برادر بالای ۱۸ سالی نداشته باشید.

 • برادری که ازدواج کرده است.
 • برادری که قهر کرده و سال‌هاست با شما زندگی نمی‌کند
 • برادری که معتاد باشد و از خانواده طرد شده باشد
 • برادرم ناتنی است.

موارد بالا و موارد مشابه دیگر همه از لحاظ قانون ، یگانه فرزند ذکور بالای ۱۸ سال بودن را نقض می‌کند و شما نمی‌توانید در اکثر اوقات از معافیت کفالت استفاده کنید.

 • برادر شما فوت کرده باشد
 • چنانچه مکفول دارای فرزند ذکور بالای هجده سال دیگری باشد و به تشخیص شورای پزشـــکی مطابق آیین نامه مربوط قادر به نگهداری از پدر یا مادر نباشـــد، مشـــمول میتواند از معافیت استفاده نماید.
 • چنانچه مشمول دارای برادران بالای هجده سال باشد که برابر مواد قانون مدنی حکم موت فرضی و یا غایب مفقودالاثر برای آنان از سوی مراجع صــالح قضــایی صــادر شــده باشــد و یا دارای گواهی بنیاد شــهید و امور ایثارگران براسـاس قانون اعتبار گواهی بنیاد شـهید انقلاب اسـلامی درخصوص صدور حکم موت فرضی غایبان مفقودالاثر انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در محاکم صالح ، به عنوان یگانه فرزند ذکور بالای ۱۸ شناخته میشود.
 • چنانچه مشمول دارای برادر بالای هجده سال باشد که براساس احکام صـادره از مراجع صـالح قضایی به مجازات حبس بیش از ده سال محکوم گردیده باشد به مدت پنج ســال از معافیت موقت اســتفاده نموده و پس از آن چنانچه حداقل ســه ســال تمام از مدت حبس باقی مانده باشد به عنوان یگانه مراقب و یا یگانه سرپرست محسوب میشود.

چهار بند بالا تنها مواردی است که در صورت داشتن برادر بالای ۱۸ سال قانون اجازه استفاده از شرایط کفالت سربازی را به شما می‌دهد.

یگانه فرزند بالای ۱۸ سال ، شرایط لازم استفاده از معافیت کفالت پدر و مادر است؟

خیر ، در مورد قانون کفالت مادر فاقد شوهر تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی یا سازمان بهزیستی کشور، اگر شما ۱۰تا برادر بالای ۱۸ سال هم داشته باشید، میتوانید از شرایط معافیت کفالت استفاده نمایید. همچنین عضویت در کمیته امداد برای خانم فاقد شوهر کار سختی نیست. در سایر انواع معافیت کفالت پدر یا مادر شما باید تنها فرزند پسر بالای ۱۸ باشید.

مکفول در شرایط معافیت کفالت به چه معناست ؟

کسی که توان نگه‌داری از خود را ندارد و تحت تکفل مشمول قرار میگیرد. بنا بر قانون وظیفه عمومی  شرایط مکفول در معافیت کفالت دو چیز است:

 1. کبر سن ، از سال ۱۳۹۹ کبر سن یعنی داشتن ۷۵ سال تمام
 2. داشتن یکی از موارد انواع بیماری ، نقص عضو ، معلولیت و یا محجوریت درج شده در آیین‌نامه کسان مشمول سازمان وظیفه عمومی ناجا  که باعث نیاز به کفیل دارد.

روند اقدام برای انواع شرایط معافیت کفالت

روند بررسی معافیت کفالت

 1. مراجعه به پلیس +۱۰ و تحویل کلیه مدارک مورد نیاز اعم از مدارک عمومی و اختصاصی
 2. ثبت درخواست معافیت کفالت در دفاتر پلیس +۱۰ و دریافت تاییدیه ثبت درخواست و ارسال پرونده به وظیفه عمومی استان
 3. استعلام از اداره ثبت احوال محل تولد پدر مادر مشمول یا سایر مکفولین
 4. بررسی نهایی پرونده توسط وظیفه عمومی و ارسال دعوتنامه برای مشمول جهت حضور در هیئت از طریق پست یا پیامک در صورت احراز شرایط معافیت
 5. در صورتی که پرونده نیاز به طرح در شورای پزشکی داشته باشد قبل از برگزاری جلسه هیات می‌بایست پرونده در شورای پزشکی مطرح شود.

در صورتی که شخص شرایط معافیت کفالت را داشته باشد باید منتظر ارسال کارت هوشمند معافیت کفالت باشد در غیر این صورت برگه آماده به خدمت برای وی ارسال میگردد.

مدارک عمومی درخواست کفالت

 1. تکمیل فرم شماره یک دفترچه – فرم اطلاعات فردی
 2. تکمیل فرم شماره دو دفترچه – فرم درخواست معافیت
 3. اصل و تصویر تمامی صفحات شناسنامه و کارت ملی مشمول و تمامی اعضای خانواده
 4. عکس ۳*۴ مشمول
 5. گواهی آخرین مدرک تحصیلی یا اشتغال به تحصیل مشمول
 6. برگ معاینه و واکسیناسیون مشمولین
 7. تکمیل فرم شماره سه دفترچه – فرم استشهاد تاییدیه وضعیت مشمول
 8. گواهی فوت بستگان مشمول که مانع از معافیت وی می باشند.
 9. پاسخ ثبت احوال محل صدور شناسنامه بستگان پیرامون تحوالت سند سجلی آنان به منظور مشخص شدن تعداد فرزندان، تعداد ازدواج و طلاق، احراز نسبت، تغییرات سنی
 10. برگ معاینه پزشکی برادر یا برادران بیمار بالای ۱۸ سال مشمول توسط شورای پزشکی وظیفه عمومی مبنی بر این که به علت بیماری یا نقص عضو قادر به نگهداری از مکفول نباشد.
 11. فیش های بانکی مربوط به تعرفه های معافیت و هزینه های مربوط به صدور کارت معافیت
 12. افتتاح حساب بانک سپه به نام مشمول
 13. داشتن گواهی حداقل خواندن و نوشتن.

مدارک اختصاصی درخواست کفالت

مدارک اختصاصی درصورت داشتن شرایط معافیت کفالت در مقالات هر کدام از انواع کفالت توسط تیم تحریریه مرکز مشاوره باخه نوشته شده است.

مرکز مشاوره باخه
جهت اطلاع از شرایط معافیت کفالت
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس از خطوط ثابت کل کشور: ۷۰۷۰۷۰۱۲-۰۲۱

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱ شب حتی ایام تعطیل