استخدام ارتش – افسری و درجه داری ارتش

2
زمان تقریبی مطالعه: 17 دقیقه

ارتش جمهوری اسلامی ایران در جهت تأمین نیروی انسانی خود هرسال اقدام به جذب نیرو و استخدام می‌کند. استخدام در ارتش بر اساس نیاز بوده و در دو دوره دانشگاه افسری و درجه داری با شرایط مختلف انجام می شود. شرایط پذیرش هر دوره متفاوت است و متقاضیان می‌بایست شرایط لازم برای ثبت نام  و استخدام ارتش را که در ادامه به صورت مفصل به آن‌ها پرداخته می‌شود بررسی نموده و در صورت علاقه مندی نسبت به ثبت نام و شرکت در این دوره ها اقدام نمایند.

رشته های مورد نیاز برای استخدام ارتش و استخدام بانوان در ارتش نیروی زمینی

شرایط و مدارک استخدام درجه داری ارتش

ثبت نام و ورود به دوره های درجه داری دارای شرایط و ضوابط عمومی و استخدامی است که ما در این مقاله بصورت کامل آن را بیان خواهیم نمود. در حال حاضر اطلاعیه جذب و استخدام درجه داری نیروی هوایی و نیروی دریایی ارتش بر روی سامانه آجا قرار گرفته است.

شرایط جذب مقطع درجه داری نیروی هوایی

نيروي هوايي ارتش ج.ا.ا جهت تکمیل کادر درجه داری خود از بین جوانان (پسر) مومن ، متعهد و علاقه‌مند به حرفه نظامی‌گری و رزمندگی دارای روحیه انقلابی، ولایتمداری، سلحشوری، استکبارستیزی، از جان‌گذشتگی، ایثارگری و بسیجی، همرزم می‌پذیرد.

شرایط عمومی

 • متدین به دین مبین اسلام.
 • تابعیت جمهوری اسلامی ایران (ایرانی الاصل بودن و عدم سابقه تابعیت بیگانه).
 • ایمان به انقلاب اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و آمادگی فداکاری در راه تحقق اهداف آن.
 • اعتقاد و التزام عملی به ولایت مطلقه فقیه.
 • کسانی که به عنوان عضو به استخدام نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران می‌پیوندند باید برای رزمنده شدن وارد شوند و جهت پاسداری از استقلال و تمامیت ارضی ، نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و ادامه راه شهیدان، آمادگی خدمت در هر یک از یگان های تابعه نهاجا متناسب با نیاز سازمانی را داشته باشند.
 • شاخصه‌های تدین ، انقلابی بودن، روحیه ایثار و فداکاری و انگیزه خدمتی بعنوان یک اصل در همه مراحل مورد توجه قرار می‌گیرد .
 • استخدام افراد به منظور مرتفع نمودن مشکلات اقتصادی آنان نبوده و جذب و استخدام بر اساس نیاز سازمان می‌باشد.
 •  سپردن تعهد کافی مبنی بر پرداخت دو برابر هزینه ‌های دوره آموزشی و استخدام ارتش در صورت استعفاء یا اخراج برابر قوانین و مقررات ارتش ج . ا . ا.
 • صرفاً از متولدین ذکور اول خرداد 1378 ( 01/03/78) الی آخر اسفند 1381 ( 81/12/29) ثبت نام بعمل می آید. در صورت انجام خدمت سربازی مدت خدمت ضرورت به حداکثر سن داوطلب اضافه می‌شود. فرزندان شهداء ، آزادگان و جانبازان از کار افتاده کلی از شرط سن و معدل معاف می باشند . ( ارائه مدرک معتبر از بنیاد شهید و امور ایثارگران در این مورد الزامی می باشد )
 • دارا بودن سلامت جسم و روان برابر معاینات پزشکی استخدام ارتش .
 •  با توجه به شبانه‌روزی بودن دوره آموزشی ، صرفاً از داوطلبان مجرد ثبت نام بعمل می آید.
 • فقدان محکومیت موثر کیفری و محکومیت ناشی از اقدام علیه امنیت کشور، انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران.
 • عدم عضویت یا وابستگی و هواداری از احزاب، گروه ها و سازمانهای سیاسی.
 • عدم معروفیت به فساد اخلاقی برابر ضوابط گزینش و استخدام ارتش .

شرایط اختصاصی

 • داشتن مدرك تحصيلي ديپلم متوسطه در رشته های ریاضی فیزیک ، علوم تجربی ، علوم انسانی و علوم معارف اسلامی با حداقل معدل کل 14 و حداقل معدل کتبی10 ، ضمناً با توجه به اینکه دانش آموزان نظام جدید در تیر ماه موفق به اخذ مدرک دیپلم می گردند لذا ملاک ثبت نام آنان، کارنامه پایه یازدهم (حداقل معدل 14) می باشد بنابراین این دسته از داوطلبان در صورتی بعنوان پذیرفته نهایی معرفی می گردند که بتوانند مدرک دیپلم(قبولی پایه دوازدهم) خود را با حداقل معدل کل 14 وحداقل معدل کتبی 10، حداکثر تا مورخه 11/5/99 ارائه نمایند، در غیر اینصورت از پذیرش و استخدام داوطلب در ارتش مربوطه در هر مرحله ممانعت بعمل می آیدو مسئولیت عدم احراز شرایط برعهده داوطلب  می باشد.
 • استخدام مشمولين وظيفه عمومي مستلزم ارائه مستندات لازم دال بر رسيدگي به وضع مشموليت آنان از اداره وظيفه عمومي ناجا مي باشد (استخدام مشمولين غايب و دارندگان كارت معافيت پزشكي ممنوع است.)
 • سپردن تعهد خدمتی برابر مقررات استخدام ارتش جمهوری اسلامی ایران .
 • موفقیت در مراحل استخدامی از جمله معاینات پزشکی ، آمادگی جسمانی، صلاحیت های گزینشی و…
 •  نداشتن تعهد خدمتی یا استخدامی به دستگا ه‌های دولتی و بخش خصوصی.
  نکاتی که ضروری است داوطلبان گرامی استخدام ارتش به آن توجه کافی مبذول نمایند:
 • كليه پذیرفته شدگان مراحل گزينش، بر اساس اولويت هاي كميته نهايي گزينش انتخاب خواهند شد.
 • تعیین نوع استخدام (رسمی / پیمانی)  بر اساس نیاز سازمانی نهاجا صورت می پذیرد.
 • در هر مرحله از گزينش و استخدام ارتش كه مشخص گردد داوطلب فاقد شرايط اعلام شده مي باشد بلافاصله از ادامه مراحل گزينش وي جلوگيري بعمل خواهد آمد.
 • مدت قرارداد نظامیان پيماني 5 سال است لیکن كاركنان مربوطه پس از اتمام دوره پیمانی در صورت نیاز نهاجا، تمایل فردی و احراز شرایط لازم، وفق مقررات جاری از پیمانی به رسمی تبدیل وضعیت خواهند شد.
 • خدمت کارکنان پيماني به منزله انجام خدمت دوره ضرورت تلقي گرديده و در صورتي كه قبل از خاتمه تعهد به هر علت از خدمت رها شوند برابر قانون خدمت وظيفه عمومي با آنان رفتار خواهد شد.

امتیازات

 1. دانش آموزان در طول مدت آموزش و استخدام ارتش که حداقل يك سال و حداکثر آن براساس تخصص استخدامیان متغیر می باشد ، شبانه روزي بوده و در این مدت كليه هزينه ها از قبيل : وسايل كمك آموزشي، خوراك، پوشاك، بهداشت و درمان و اسکان به عهده نيروي هوايي خواهد بود و همچنین ماهيانه مبلغي به عنوان حقوق برابر قوانين و مقررات جاری به آنان پرداخت خواهد شد..
 2. کلیه پذیرفته شدگان پس از اتمام دوره آموزش و استخدام ارتش به درجه مصوب نائل و از امتیازات مربوط به طرح نظام هماهنگ پرداخت حقوق کارکنان دولت، وام های مصوب، کارت حکمت، بیمه خدمات درمانی، بیمه عمر و سایر خدمات رفاهی برابر مقررات برخوردار خواهند شد. شایان ذکر است در صورت ازدواج پس از پایان دوره آموزشی، امتیازات مزبور به همسر و فرزندان آنان نیز تعلق می گیرد.

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در استخدام درجه داری نیروی هوایی ارتش

 • قطعه عكس 4×3 پشت نويسي شده.
 • اصل و روگرفت گواهي موقت دیپلم که به تأیید آموزش و پرورش محل تحصیل رسیده باشد.
 • اصل و روگرفت ريز نمرات ديپلم که به تأیید آموزش و پرورش محل تحصیل رسیده باشد.
 • اصل شناسنامه و یک سری روگرفت از تمامی صفحات .
 • اصل و روگرفت كارت ملي يا ابلاغيه شماره ملي .
 • اصل و روگرفت كارت پايان خدمت يا گواهي اشتغال به خدمت يا برگه اعزام به خدمت یا گواهی اشتغال به تحصیل .
 • واریز مبلغ 000/ 700 ریال ( هفتصد هزار ریال) به حساب 5151579100005 به نام تمرکز وجوه درآمد از جذب دانشجو افسری نهاجا و ارائه اصل برگه واریزی در زمان ثبت نام. (ضمناً مبلغ واریزی قابل استرداد نمی باشد)
 • خانواده درجه یک شهداء ، جانبازان ، آزادگان ، فرزندان كاركنان نيروهاي مسلح و داوطلبان عضو بسيج فعال بايستي هنگام ثبت نام استخدام ارتش اصل و روگرفت نامه معتبر از مراجع ذيصلاح دال بر مشموليت خود را ارائه نمايند.
 • ارائه تصاویر اسکن شده شناسنامه، کارت ملی، وضعیت سربازی، مدارک تحصیلی و نامه مربوط به امتیازات مصوب (فرزندان” شهید ، جانباز، آزاده ، نظامی”و بسیج فعال ) در قالب لوح فشرده به مسئول دفتر استخدام ارتش (هر کدام از تصاویر اسکن شده با پسوند  JPG.*  و حداکثر ظرفیت 200کیلو بایت )
  * شایان ذکر است اصل مدارک ارائه شده جهت ثبت نام، صرفاً به منظور رؤیت مسئولین دفاتر استخدام می باشد و پس از بررسی در زمان ثبت نام عیناً به داوطلبین اعاده می گردد.

نحوه ثبت نام در آزمون استخدام مقطع درجه داری نیروی هوایی ارتش

 1. داوطلبان لازم است با همراه داشتن اصل و روگرفت مدارك خواسته شده از تاريخ 99/4/14 الی99/5/14   ایام هفته از ساعت (8:00 الي 13:00)  و دوشنبه‌ها و پنج‌شنبه‌ها ساعت (8:00 الی 11:00)  به يكي از حوزه‌هاي ثبت نام مورد اشاره زیر مراجعه و پس از تحويل مدارك نسبت به ثبت نام اقدام نمايند.
  تبصره : در صورت تکمیل ظرفیت قبل از اتمام تاریخ مزبور، ثبت نام متوقف خواهد شد.
 2. ثبت نام بصورت حضوري است ، لذا به مداركي كه از طریق اداره پست ارسال گردد، ترتيب اثر داده نخواهد شد.

نشانی محل های ثبت نام استخدام نیروی هوایی ارتش

1- تهران : خ پیروزی ، جنب متروی پیروزی،روبروی ستاد نهاجا، فرماندهی قرارگاه پشتیبانی نهاجا(پرسنلی)- شماره تماس:02133346072
2- شيراز : درب اول پایگاه  جنب تالار پارس  دفتر استخدام  تلفن :07137209357
3- اصفهان : خیابان گلخانه، چهارراه نیروی هوایی،جنب مسجد امام خمینی (ره ) ، دفتر استخدام  تلفن :03134133923
4- تبريز : ميدان آذربايجان  پايگاه هوایی شهید فکوری  دفتر استخدام ارتش تلفن :04131425673
5- همدان :شهرستان كبودر آهنگ  پايگاه هوایی شهيد نوژه  ساختمان هتل H  جنب دفتر سازمان خدمات درماني نيروهاي مسلح – دفتر استخدام  تلفن :08135552724
6- دزفول : پايگاه وحدتی  بين دزفول و انديمشك  دفتر استخدام تلفن : 06142420329-09166437301
7 – بوشهر: پايگاه هوایی شهید یاسینی  ميدان شهدای پایگاه  درب جنوبي پايگاه  دفتر استخدام تلفن 07731548300
8- بندر عباس : بلوار علی ابن ابیطالب(ع)  پایگاه شهید عبدالکریمی  جنب سالن مهمان- دفتر استخدام ارتش تلفن :07632152610 – 09369149469
9- محمودآباد: كيلومتر6 جـاده محمودآبـاد به فريدونكنـار  روبروي روسـتاي درياسر  مجتمع آموزشي نجـات خدمه  دفتر استخدام نيروي هوايي  تلفن: 02135744441
10- کرمان  خیابان شهید مصطفی خمینی(ره)- کوچه شماره 10  دفتر استخدام – تلفن :03432822373
11- مشهد: انتهاي خيابان فداییان اسلام (نخريسي) روبروی دفتر مرکزی مترو -دفتر استخدام منطقه پدافند هوايي شمال شرق  جنب بانك سپه  تلفن : 05133442828
12- كرمانشاه: بلوار شهید کشوری  بعد از ترمینال کاویانی – نرسیده به میدان امام خمینی(ره)- دفتر استخدام ارتش
13- چابهار: شهرستان کنارک –  روبروی دادگستری- درب ورودی پایگاه شهید برادران دل حامد- دفتر استخدام – تلفن: 05431927042
14- امیدیه: جاده امیدیه رامشیر  قبل از شهرستان رامشیر  پایگاه مقدم شهید اردستانی- درب جبهه- هتل ستاره- دفتر استخدام- تلفن : 06143599129
15- بیرجند  کیلومتر 2 جاده بیرجند مشهد  روبروی شرکت نفت  دفتر استخدام پایگاه هوایی شهید حسینی بیرجند- تلفن: 05632321494

زمان و مکان برگزاری آزمون ورودی استخدام درجه داری نیروی هوایی ارتش

چگونگی برگزاري آزمون با توجه به شیوع بیماری کرونا، در صورت برگزاری آزمون مراتب متعاقباً از طریق سایت های آجاو نهاجا و دفاتر استخدامی اطلاع رسانی خواهد شد.
مواد  امتحاني  زبان انگليسي ، زبان و ادبيات فارسي ،  دين و زندگي ،  رياضي ، رايانه ، آزمون هوش و اطلاعات عمومي در  سطح مقطع متوسطه

شرایط جذب مقطع درجه داری نیروی دریایی

 نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران در ادامه راه نورانی شهیدان والا مقام و به منظور حفظ استقلال و تمامیت ارضی و نظام جمهوری اسلامی ایران از بین  جوانان (پسر) مومن و متعهد و علاقه‌مند به رزمندگی که دارای روحیه انقلابی، ولایتمداری، سلحشوری، از جان گذشتگی، ایثارگری، بسیجی،آمادگی ماموریت در پایگاه‌ها و مناطق نیروی دریایی راهبردی آجا، جهت طی دوره آموزشگاه استخدام درجه‌داری نظامی ارتش (مرکز آموزش تخصص‌های دریایی باقر العلوم (ع) رشت و مرکز آموزش تکاوران دریایی قمربنی‌هاشم (ع) منجیل) همرزم می‌پذیرد.

شرایط عمومی

 1. متدين به دين مبین اسلام.
 2. تابعيت جمهوري اسلامي ايران (ایرانی الاصل بودن و عدم سابقه تابعیت بیگانه).
 3. ایمان به انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی ایران و آمادگی فداکاری در راه تحقق اهداف آن.
 4. اعتقاد و التزام عملي به ولايت مطلقة فقيه.
 5. فقدان محکومیت موثر کیفری و محکومیت ناشی از اقدام علیه امنیت کشور، انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ایران.
 6. نداشتن عضويت یا وابستگی و هواداري از احزاب، گروه ها و سازمان‌هاي سياسي.
 7. عدم معروفیت به فساد اخلاقی برابر ضوابط گزینش.
 8. کسانی که بعنوان عضو در ارتش جمهوری اسلامی ایران می‌پیوندند، باید برای رزمنده شدن وارد شوند و آمادگی ماموریت در هر منطقه/پایگاه حوزه ماموریت نداجا را داشته باشند.
 9. شاخصه‌های تدین و انقلابی بودن اصل بوده و در همه مراحل مورد توجه قرار می‌گیرد.
 10. استخدام افراد بر مبنای مرتفع نمودن مشکلات اقتصادی آنان نبوده و جذب و استخدام ارتش براساس نیاز سازمان می‌باشد.
 11. در استخدام افراد به وجود انگیزه خدمتی، روحیه ایثار و فداکاری توجه می‌شود.
 12. سپردن تعهد محضری مبنی بر پرداخت 2 برابر هزینه‌های دوره آموزشی در صورت استعفا و یا اخراج برابر قوانین و مقررات استخدام ارتش جمهوری اسلامی ایران.
 13. دارا بودن حداقل سن 17 سال تمام و حداکثر 21 سال (تا تاریخ 1399/4/10) در صورت انجام خدمت سربازی مدت خدمت ضرورت به حداکثر سن داوطلب اضافه می‌شود، ملاک محاسبه سن تاریخ شروع ثبت‌نام (10/04/1399) می‌باشد (فرزندان شاهد، جانبازان از کار افتاده کلی، آزادگان از کار افتاده کلی از شرط سن و معدل معاف می‌باشند).
 14. دارا بودن سلامت جسم و روان (برابر آیین‌نامه معاینات پزشکی استخدام نیروهای مسلح).

شرایط اختصاصی

 1. سپردن تعهد محضری برابر ضوابط قانون ارتش جمهوری اسلامی ایران.
 2. دارا بودن مدرك تحصيلي ديپلم متوسطه در یکی از رشته‌های زیر با شرایط مورد اشاره:
  الف) رشته‌های نظری دوره های نظام قدیم و جدید(ریاضی فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی، علوم و معارف اسلامی) ، فنی‌حرفه‌ای، دریانوردی و هوانوردی با معدل كل 13 و معدل  کتبی 10
  ب) رشته‌های مهارتی کاردانش  بجز رشته های شاخه کشاورزی و زیرمجموعه آن با حداقل معدل كل 13
  پ)  برای داوطلبان در حال تحصیل (نظام جدید آموزشی) حداقل معدل 13 سال دوم متوسطه(سال یازدهم) ملاک بوده و بایستی مدرک قبولی سال آخر متوسطه(سال دوازدهم) خود را با شرط حداقل معدل کل 13 حداکثر تا قبل از شروع دوره رزم مقدماتی مشترک ارائه نمایند در غیر این‌صورت قبولی آنان کأن لم یکن تلقی می‌گردد.
  3- قبولی در آزمون‌های علمی، معاینات پزشکی، مقاومت جسمانی و صلاحیت‌های گزینشی استخدام ارتش .
  4- نداشتن تعهد خدمتی یا استخدامی به دستگاه‌های دولتی و بخش خصوصی.
  5- دانشجویان مشغول به تحصیل در سایر دانشگاه‌ها در صورت داشتن شرایط و ضوابط مورد نظر می‌توانند ثبت‌نام نمایند.
تبصره: ** از پذیرفته‌شدگانی که دانشجوی سایر دانشگاه‌ها می‌باشند مشروط به ارائه برگه انصراف از تحصیل ثبت‌نام نهایی بعمل خواهد آمد.
*** داوطلبان دارای مدرک فوق دیپلم ثبت نام بعمل نخواهد امد.
6- امکان استخدام دارندگان معافیت پزشکی وجود ندارد.

موارد مهم

 • استخدام مشمولان وظیفة عمومی مستلزم ارائه مدرکی دال بر رسیدگی به وضع مشمولیت آنان از ادارة وظیفه عمومی است. ( استخدام مشمولان غایب و دارندگان کارت معافیت پزشکی ممنوع است).
 • فرزندان معظم شهدا، جانبازان، آزادگان، نیروهای مسلح ، ايثارگران ،  بسیجیان فعال و سربازان جمعی آجا در صورت احراز شرایط عمومی و اختصاصی از اولویتهایی برخوردار خواهند بود.
 • حافظان كل قرآن كريم در صورت احراز شرايط عمومي و اختصاصي استخدام ارتش در اولويت ميباشند.
 • داوطلبان قبول شده در آزمون علمی، پیشبینیهای لازم را براي حداقل سه روز اقامت در تهران  بهعمل آورند.
 • آزمون علمی ورودی از کتب عمومی و مشترک سه سال دبیرستان خواهد بود. « موارد امتحانی شامل: الف-احکام و معارف اسلامی(دین و زندگی) ب-زبان ادبیات فارسی، ج-رایانه، د- آزمون هوش و- اطلاعات عمومی و مسائل روز جامعه ه-زبان انگلیسی»
 • اعلام قبولین نهایی بر اساس مصوبات هیئت گزینش نداجا خواهد بود.
 • در هر مرحله‌ای از گزینش که مشخص شود داوطلب فاقد شرایط اعلام شده است، از ادامة مراحل گزینش و استخدام ارتش وی جلوگیری بهعمل خواهد آمد.
 • در صورت تکمیل سهمیه، ثبت نام متوقف خواهد شد.
 • استخدام داوطلبان واجد شرایط، حسب اولویتهای سازمانی عمدتاً بهمنظور خدمت در مناطق و پایگاههای عملیاتی نداجا صورت میگیرد.
 • با توجه به شبانه روزی بودن دورهي آموزشی لازم است داوطلبان مجرد باشند و تا فارغ التحصیلی مجرد باقی بمانند (حداقل دوره 18 ماه می‌باشد)
 • مدت قرارداد داوطلبان استخدام، پنج سال است و این مدت به منزلة انجام خدمت دورة ضرورت نیز محسوب میگردد و در صورتی قبل از خاتمه تعهد به هر علتی از خدمت مستعفی یا برکنار گردند برابر قانون خدمت وظیفه عمومی با آنان رفتار خواهد شد. گفتنی است داوطلبان پس از طی مدت قرارداد در صورت تقاضای شخصی، داشتن شرایط لازم و نیاز نداجا، به استخدام رسمی ارتش تغییر وضعیت خواهند یافت.
 • در خلال دوره پیمانی، ارتقا درجه، تغییر تخصص و پذیرش مدرک تحصیلی بالاتر مجاز نخواهد بود.

امتیازات

1- دوره آموزش داوطلبان در آموزشگاه بهصورت شبانه‌روزي بوده و كلية مخارج آنان از قبيل وسايل كمك آموزشي، خوراك، پوشاك،  بهداشت و درمان  به عهدة نيروي دريایي راهبردی ارتش ج.ا.ا است و ماهيانه مبلغي بهعنوان كمك هزينة تحصيلي نيز به آنان پرداخت خواهد شد.
2- داوطلبان پس از اتمام دورة آموزش برابر مقررات استخدام ارتش جمهوری اسلامی ایران، ترفیع میگیرند و از حقوق و مزاياي شغلي مربوط برخوردار می‌شوند.
3- دانش آموختگان از تسهیلات مصوب، کارت اعتباری حکمت و سایر خدمات رفاهی برابر مقررات و ضوابط موجود برخوردار خواهند شد.
4- درصورت ازدواج داوطلبان پس از اتمام دوره آموزش اوليه ، همسر و فرزندان آنها بهعنوان افراد تحت تكفل منظور و از تسهيلات بيمه خدمات درماني و بيمه عمر برابر ضوابط برخوردار خواهند شد.

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام آزمون استخدام دوره درجه داری نیروی دریایی ارتش

1– عكس 4×3 دو قطعه (پشت‌نويسي شده)
2– اصل شناسنامه عکس‌دار
3- اصل کارت ملی
4– اصل مدرك ديپلم یا گواهی قبولی موقت دیپلم که به تایید آموزش و پرورش محل تحصیل رسیده باشد.
5- اصل ریز نمرات دیپلم که به تایید آموزش و پرورش محل تحصیل رسیده باشد.
6- خانواده های درجه یک شهدا ،جانبازان ،آزادگان، فرزندان کارکنان نیروهای مسلح و بسیجیان فعال هنگام ثبت نام اصل نامه معتبر از سازمان مربوطه را جهت برخورداری از امتیازهای مصوب ارائه نمایند در غیر اینصورت امتیازی محاسبه نمی شود.
7- اصل نامه اشتغال به خدمت یا معرفی نامه ازکانون بازنشستگان والدین جهت فرزندان کارکنان نیروهای مسلح.
8- مدرکی که مبین وضعیت نظام وظیفه باشد .مانند: اصل کارت پایان خدمت یا گواهی اشتغال به تحصیل یا کارت معافیت دائم غیر پزشکی يا برگه اعزام به‌خدمت (بدون مهر غيبت) با تاريخ اعزام بعد از مهر ماه سال 1399
9- واریز مبلغ 700/000ریال (هفتصد هزار ریال) به حساب 5151579007008 بانک سپه ( به نام تمرکز وجوه عواید دارایی مر.پش نداجا) و ارائه اصل برگۀ واریزی در زمان ثبت نام. (وجه واريزي به هيچ وجه قابل استرداد نمي باشد.)

نحوه ثبت نام آزمون استخدام مقطع درجه داری نیروی دریایی ارتش

ثبت‌نام از داوطلبان بهصورت حضوری انجام خواهد شد و به مدارکی که با پست ارسال شود، ترتیب اثر داده نخواهد شد.
داوطلبان واجد شرايط از تاريخ99/4/10تا تاريخ 99/5/10 فرصت دارند با در دست داشتن مدارك مورد نياز در بند (ج) و با  توجه به محل سكونت خود به يكي از نشاني‌هاي زير برای ثبت‌نام مراجعه نمایند.

نشانی محل های ثبت نام استخدام نیروی هوایی ارتش

تهرانبزرگراه امام علی شمال، بزرگراه زین الدین شرق، جنب درب باشگاه صدف، درب گزينش و اسـتـخـدام نيروي دريایي، تلفن 7و77226003 021
اراکخیابان شهیدبهشتی(عباس آباد) جنب امامزاده، دفتر گزینش و عضویابی نداجا، تلفن  08632215852 – 08632235290
اردبیل: شورآبیل، جنب نمایشگاه بین المللی، سازمان همیاری شهرداری طبقه اول، دفتر گزینش و عضویابی نداجا، تلفن 04533593869
اصفهانخيابان ارتش، سه راه حكيم نظامي، خ.صفه، نرسيده به اتكا، جنب كانون بازنشستگان نيروهاي مسلح، دفترجذب واستخدام، تلفن03136202146
بجنورد: خیابان امام خمینی شرقی، خ.ملاصدرا، بن بست احمر، پلاک119، طبقه3، دفتر گزینش و عضویابی نداجا، تلفن 05832262171
بوشهرپایگاه نيروي دريایي، درب دوم دژبان، دفتر گزینش و عضویابی نداجا، تلفن 19- 07733444212
بندرعباسبلوارپاسداران(جادة اسكله شهیدباهنر)، جنب درمانگاه تخصصي نيروي دريایي، دفتر گزینش و عضویابی نداجا ، تلفن 07633423009
بندرجاسکجنب میدان شهدا، منطقة دوم ولایت نیروی دریایی ارتش ج.ا.ا، دفتر گزینش و عضویابی نداجا ، تلفن 07642524033
تبريزخيابان آزادي، جنب بيمارستان ارتش، دفتر گزینش و عضویابی نداجا، تلفن 04135414136
چابهارکنارک، منطقة سوم نیروی دریایی ارتش ج.ا.ا، جنب درب دژبان، دفتر گزینش و عضویابی نداجا، تلفن  05431248369
خرم‌آبادخيابان60متري، پل مديريت، نبش افلاك8 ، ساختمان بنيادملی نخبگان(طبقه همكف)، دفتر گزینش وعضویابی نداجا، تلفن06633213586
خرمشهرپايگاه نيروي دريايي، جنب درب ورودی، دفتر گزینش وعضویابی نداجا، تلفن 06153531835
رشت: خیابان رسالت، انتهای منازل سازمانی نیروی دریایی، جنب مجتمع باران، دفتر گزینش وعضویابی نداجا، تلفن 0133339975
سمنانبلوار ولی‌عصر(عج)، روبروی پارک سنگی، جنب کافی نت رضوان، دفتر گزینش وعضویابی نداجا، تلفن 02333331528
سنندجميدان مولوي كرد، سه راه صفري، ساختمان شماره3 استانداري، طبقه اول، دفتر گزینش وعضویابی نداجا ، تلفن 08733246646
سيرجانبلوار امام رضا(ع)، ابتدای جاده راه آهن فرماندهی آمادو پشتیبانی نداجا، دفتر گزینش وعضویابی نداجا، تلفن 0343203567
شهرکردگودال چشمه، بلوار 13 آبان، سازمان دانش آموزی، دفتر گزینش وعضویابی نداجا 03833354941
شيرازميدان قائم(اطلسي)، نبش خيابان فروغي، روبروي بانك سپه، دفتر گزینش وعضویابی نداجا، تلفن 07132286313
كرمانشاهسه راه حافظيه، بلوار شهيد غيرتمند، نرسيده به بانك حكمت ايرانيان، دفتر گزینش وعضویابی نداجا، تلفن 08338395093
گرگانشهرک کیان شهر،کیان پنجم، ساختمان شهرداری ناحیه یک، دفتر گزینش وعضویابی نداجا، تلفن 01732686023
مشهدانتهای كوه سنگي هشت، مجتمع زائر سرای تشریفاتی میلاد نداجا، دفتر گزینش وعضویابی نداجا ، تلفن 05138598811
نوشهرخیابان شهید عمادالدین کریمی، دانشگاه علوم دريايي امام خميني(ره)، دفتر گزینش وعضویابی نداجا ، تلفن 01152353083
یزد:  امام شهر، میدان انقلاب، بلوار کارگر، خیابان باهنر شمالی، پلاک 2، دفتر گزینش وعضویابی نداجا، تلفن 03535236390

مکان و زمان برگزاری آزمون ورودی استخدام درجه داری نیروی دریایی ارتش

1- محل برگزاری آزمون ورودي، همان شهری است که داوطلب در آن اقدام به ثبت‌نام نموده است.
2- تاریخ برگزاری آزمون ورودی، همزمان با ثبت ‌نام به اطلاع داوطلبان خواهد رسید.

شرایط و مدارک استخدام دانشگاه افسری ارتش

یکی دیگر از راه های استخدام و ورود به ارتش جمهوری اسلامی ایران شرکت در آزمون ورودی دانشگاه افسری و تحصیل در دانشگاه افسری است. پذیرفته شدن در دانشگاه افسری ارتش با استخدام در ارتش همراه است. جذب این دانشگاه از طریق کنکور سراسری نبوده و داوطلبان باید در آزمون ورودی مخصوص دانشگاه افسری ارتش ثبت نام کنند.

دانشگاه های ارتش شامل دانشگاه افسری امام علی(ع) ، دانشگاه شهید ستاری ، دانشگاه خاتم الانبیاء و دانشگاه فارابی هستند که افرادی که واجد شرایط شرکت در آزمون ورودی هستند می توانند نسبت به ثبت نام اقدام نمایند.

شرایط پذیرش دانشجو در دانشگاه افسری ارتش

پذیرش دانشجو در دانشگاه افسری یا به عبارتی استخدام افسری ارتش دارای شرایط عمومی و استخدامی به شرح زیر است.

شرایط عمومی

 • متدین به دین اسلام
 • تابعیت : ایرانی
 • ایمان به انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ایران
 • اعتقاد و التزام به ولایت مطلقه فقیه
 • آمادگی پاسداری از تمامیت ارضی و و ماموریت به هر نقطه کشور
 • برخورداری از روحیه ایثارگری ، فداکاری و انگیزه خدمتی
 • ارائه تعهد کافی مبنی بر پرداخت دو برابر هزینه های دوره های آموزشی در صورت استعفا یا اخراج
 • شرط سنی برای عموم داوطلبان : حداقل 16 سال تمام و حداکثر 22 سال تمام ( تا تاریخ 2 آذر 99 )
 • شرط سنی برای رشته خلبانی هواپیما : حداقل 16 سال تمام و حداکثر 20 سال تمام
 • برخورداری از سلامت جسمانی و روانی برای استخدام ارتش
 • شرط میزان قد : 165 سانتی متر ( برای عموم )
 • شرط میزان بینایی برای رشته خلبانی : 10/10
 • شرط میزان بینایی برای سایر رشته ها : 8/10
 • عدم سابقه کیفری
 • نداشتن عضویت یا وابستگی و هواداری از احزاب ، گروه‌ ها و سازمان ‌های سیاسی
 • عدم سابقه فساد اخلاقی

شرایط اختصاصی

 • سپردن تعهد خدمتی برابر ضوابط قوانین ارتش جمهوری اسلامی
 • شرط معدل : حداقل 14 و معدل کتبی حداقل 10 ( برای تمام فارغ التحصیلان رشته های ریاضی و تجربی )
  حداقل 14 سال دوم متوسطه ( برای داوطلبان در حال تحصیل نظام جدید 6 – 3 – 3 )
  حداقل معدل کل 15 و حداقل معدل کتبی 12 ( برای داوطلبان رشته خلبانی )
  حداقل معدل کل 14 و حداقل معدل کتبی 10 ( برای داوطلبان رشته خلبانی بالگرد و پهپاد )
 • معافیت از شرط معدل و شرط سنی فرزندان شاهد ، جانبازان و آزادگان از کارافتاده کلی
 • کسب قبولی در آزمون عملی ، معاینات پزشکی ، مقاومت جسمانی و صلاحیت های گزینشی
 • دانشجویان سایر دانشگاه ها در صورت داشتن صلاحیت و انصراف قطعی از دانشگاه اول خود می توانند در این ثبت نام شرکت نمایند .
 • درجه داران رسمی و پیمانی ( بین درجات گروهبان یكمی تا استواریكمی ) می توانند پس از اخذ مجوز از نیرو یا سازمان مربوط در کنکور اختصاصی شرکت و فقط مجاز به پذیرش در دانشگاه نیرو / سازمان متبوعه خود می باشند .
 • عدم امکان شرکت داوطلبان دارای معافیت پزشکی
 • عدم امکان استخدام داوطلبان دارای اضافه خدمت سنواتی
 • عدم تعهد خدمتی یا استخدامی به مراکز دولتی و یا بخش خصوصی
 • آموزش شبانه روزی
 • عدم امکان شرکت داوطلبان متاهل

زمان و نحوه ثبت نام آزمون ورودی دانشگاه افسری

ثبت نام دانشگاه افسری ارتش هر سال بصورت اینترنتی از میان علاقه مندان و واجدین شرایط استخدام ارتش انجام می گردد. مهلت مقرر ثبت نام معمولاً هرسال در آذر ماه می باشد. بنابراین انتظار می رود که امسال نیز ثبت نام متقاضیان آزمون ورودی دانشگاه افسری ارتش در بازه زمانی آذر ماه انجام شود. داوطلبانی که علاقه مند به ثبت نام هستند باید در این زمان وارد سایت به آدرس gozinesh.aja.ir شده و نسبت به تکمیل فرم تقاضانامه ثبت نام اینترنتی اقدام نمایند.

لیست رشته ها و واحدهای دانشگاهی ارتش

 

رشته های تحصیلی دانشگاه افسری
عنوان رشته و گرایش های مربوطه دانشگاه  نوع دیپلم و پیش دانشگاهی
رشته های عمومی نیوی زمینی

مدیریت دفاعی ( گرایش های اداری ، پرسنلی ، دارایی ، آماد ، دژبان ، ترابری )

علوم دفاعی ( گرایش های : پیاده ، زرهی ، توپخانه صحرایی و موشک ها ، پدافند هوایی ، ش.م.ه ، بهداشت و درمان )

مهندسی دفاعی : (گرایش های : استحکامات و عمران ، الکترونیک ، مخابرات و جنگال ، مکانیک ، و الکترومکانیک ، مهمات )

مهندسی نگهداری و تعمیر بالگرد ، مهندسی عمران

امام علی (ع ) ریاضی فیزیک ، تجربی
رشته های عمومی قرارگاه پدافند هوایی

شامل مهندسی فرماندهی و کنترل ( گرایش های : اطلاعات عملیات ، کنترل شکاری ، عملیات موشک )

مهندسی مکانیک : ( گرایش : تعمیر و نگه داری سامانه های دفاعی هوایی )

مهندسی برق : ( گرایش های : الکترونیک ، مخابرات )

خاتم الانبیا(ص ) ریاضی فیزیک ، تجربی
رشته های عمومی نیروی هوایی

مهندسی نگهداری و تعمیر هواپیما ، مهندسی هوافضا

مهندسی برق ( گرایش های : مخابرات ، الکترونیک ، جنگال )

ترافیک هوایی ، مدیزیت آماد دریایی

شهید ستاری ریاضی فیزیک ، تجربی
رشته های عمومی نیروی دریایی

شامل : تفنکدار دریایی ، مهندسی کشتی ، مدیریت و کمیسر دریایی ، مهندسی ناوبری و فرماندهی کشتی ، مهندسی الکترونیک و مخابرات دریایی

امام خمینی (ره ) نوشهر ریاضی فیزیک ، تجربی
علوم کاربردی اطلاعات : ( گرایش : حفاظت اطلاعات )

مهندسی برق : ( گرایش : الکترونیک )

ریاضی فیزیک ، تجربی
خلبانی بالگرد امام علی ( ع ) ریاضی فیزیک ، تجربی
گرایش های : خلبانی ، ناوبری هوایی ، خلبانی پهباد هوانوردی شهید ستاری ریاضی فیزیک ، تجربی
عقیدتی سیاسی ( گرایش : الهیات و سیاسی ) امام علی ( ع ) ریاضی فیزیک ، تجربی ، علوم انسانی و معارف اسلامی

 

منابع آزمون ورودی استخدام دانشگاه افسری ارتش

 

منابع دروس عمومی تمامی رشته ها دیپلم نظام قدیم ( دیپلم + پیش دانشگاهی) آزمون استخدام ارتش
آزمون تعداد سوال ضرایب كتب منابع طرح سوال
زبان و  ادبیات فارسی 20 3 ادبیات فارسی 2 و 3  – زبان و ادبیات فارسی عمومی پیش دانشگاهی
زبان عربی 10 1 عربی 2 و 3 ( غیر از علوم انسانی )
فرهنگ و  معارف اسالمی 20 3 قرآن و تعلیمات دینی 2 و 3 –  معارف اسلامی پیش دانشگاهی
زبان خارجی  انگلیسی 20 2 انگلیسی 3 – انگلیسی 1 و 2 پیش دانشگاهی
هوش و  استعداد تحصیلی 25 3

 

منابع دروس اختصاصی رشته ریاضی و فیزیک دیپلم نظام قدیم ( دیپلم + پیش دانشگاهی) آزمون استخدام ارتش
آزمون تعداد سوال ضرایب كتب منابع طرح سوال
ریاضی 40 3 هندسه 1 و 2 – آمار و مدلسازی سال دوم – ریاضیات 2  – حسابان و جبر و احتمال سال سوم –  هندسه تحلیلی ، ریاضیات گسسته و حساب دیفرانسیل و انتگرال پیش دانشگاهی
فیزیک 35 3 فیزیك و آزمایشگاه 1 و 2 و 3 – فیزیك پیش دانشگاهی
شیمی 30 2 شیمی 2 و 3 و آزمایشگاه – شیمی پیش دانشگاهی

 

منابع دروس اختصاصی رشته علوم تجربی دیپلم نظام قدیم ( دیپلم + پیش دانشگاهی) آزمون استخدام ارتش
آزمون تعداد سوال ضرایب كتب منابع طرح سوال
ریاضی 20 3 هندسه 1 – ریاضیات 2 و 3  –  آمار و مدلسازی سال سوم – ریاضیات عمومی 1 و  2 پیش دانشگاهی
فیزیک 20 3 فیزیك و آزمایشگاه 1 و 2 و 3 – فیزیك پیش دانشگاهی
شیمی 20 2 شیمی و آزمایشگاه 2 و 3 – شیمی پیش دانشگاهی
زمین شناسی 20 2 زمین شناسی سال سوم – علوم زمین پیش دانشگاهی
زیست شناسی 25 3 زیست شناسی و آزمایشگاه 1 و  2 و  3

 

منابع دروس عمومی تمامی رشته ها دیپلم نظام جدید ( 3-3-6) آزمون استخدام ارتش
آزمون تعداد سوال ضرایب كتب منابع طرح سوال
زبان و ادبیات فارسی 30 3 ادبیات فارسی 1 و 2 – ادبیات فارسی 3 ( بخش خوانده شده در نیمسال اول خاص محصلین پایه 12 )
زبان عربی 10 1 عربی 1 و 2 – عربی 3 ( بخش خوانده شده در نیمسال اول خاص محصلین پایه 12 )
فرهنگ و معارف اسالمی 20 3 دین و زندگی 1 و 2 – دین و زندگی 3 ( بخش خوانده شده در نیمسال اول خاص محصلین پایه 12 )
زبان خارجی  انگلیسی 20 2 انگلیسی 1 و 2 – انگلیسی 3 ( بخش خوانده شده در نیمسال اول خاص محصلین پایه 12
هوش و استعداد تحصیلی 25 3

 

منابع دروس اختصاصی رشته ریاضی و فیزیک دیپلم نظام جدید ( 3-3-6) آزمون استخدام ارتش
آزمون تعداد سوال ضرایب كتب منابع طرح سوال
ریاضی 40 3 ریاضی 1 – هندسه 1 و 2 – آمار و احتمال سال یازدهم – حسابان 1 – حسابان 2 ، هندس 3 ، ریاضیات گسسته ) بخش خوانده شده در نیمسال اول خاص محصلین پایه 12 )
فیزیک 35 3 فیزیك 1 و 2 – فیزیك 3 ( بخش خوانده شده در نیمسال اول خاص محصلین پایه 12 )
شیمی 30 2 شیمی 1 و 2 – شیمی 3 ( بخش خوانده شده در نیمسال اول خاص محصلین پایه 12 )

 

منابع دروس اختصاصی رشته علوم تجربی دیپلم نظام جدید ( 3-3-6) آزمون استخدام ارتش
آزمون تعداد سوال ضرایب كتب منابع طرح سوال
ریاضی 20 3 ریاضی 1 و 2 –  ریاضی 3 ( بخش خوانده شده در نیمسال اول خاص محصلین پایه 12 )
فیزیک 20 3 فیزیك 1 و 2 –  فیزیك 3 ( بخش خوانده شده در نیمسال اول خاص محصلین پایه 12 )
شیمی 20 2 شیمی 1 و 2  – شیمی 3 ( بخش خوانده شده در نیمسال اول خاص محصلین پایه 12 )
زمین شناسی 20 2 زمین شناسی سال یازدهم
زیست شناسی 25 3 زیست شناسی 1 و 2 – زیست شناسی 3 ( بخش خوانده شده در نیمسال اول خاص محصلین پایه 12 )

 

تفاوت درجه داری و افسری در استخدام ارتش

باید توجه کرد که برای ورود به نیروهای مسلح و استخدام ارتش به صورت درجه‌داری، و چه به صورت افسری، با مدرک تحصیلی دیپلم وارد می‌شوید، ولی در افسری باید دیپلم کامل متوسطه نظری باشد، ولی در درجه داری با هر نوع دیپلمی میتوان وارد شد. مسئله بعدی در خصوص ارتقای شغلی است. از انجایی که در ارتش جمهوری اسلامی ایران، ارتقای درجه به صورت عادی (به استثنای ماموریت خاص و ….) بعد از هر ۴ سال،یک درجه ارتقا پیدا میکند، تفاوت افسری و درجه داری اینجا نمود پیدا میکند. در دوره درجه‌داری شما نائل به درجه گروهبان یکمی می‌شوید و پس از گذشت ۳۰ نهایتا با درجه سروان باز نشسته می‌شوید. اما پس از ورود به دانشگاه افسری شما نائل به درجه ستوان دومی می‌شوید و با درجه حداقل سرهنگ تمام بازنشسته می‌شوید.

مرکز مشاوره باخه
جهت استخدام در ارتش جمهوری اسلامی ایران
 
2 نظرات
 1. شاهین می گوید

  بسیار عالی

 2. سعید می گوید

  اطلاعات کامل و جامعی در مورد استخدام ارتش بود خیلی خوب بود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.