کارشناسی ارشد مشاوره

0
زمان تقریبی مطالعه: 10 دقیقه
مرکز مشاوره باخه
رشته مشاوره همواره جزو رشته‌های پرطرفدار بوده و بسی
 

رشته مشاوره همواره جزو رشته‌های پرطرفدار بوده و بسیاری از داوطلبین پس گذراندن مقطع کارشناسی مشاوره تمایل به ادامه تحصیل در کارشناسی ارشد دارند. مشاوره علم به کارگیری روش‌ها ، فنون روانشناسی و اصول مشاوره در مسائل آموزشی، خانواده، توانبخشی، اختلالات کودکان، اختلالات یادگیری، بررسی ضریب هوشی فرد، مشکلات اضطرابی و ترس می‌باشد.

کار مشاور کمک به افراد در انتخابها و تصمیم ­گیری های آنها در مراحل مختلف زندگی از جمله مسائل تحصیلی، مسائل کاری و شغلی و ازدواج است. وظیفۀ وی، حل مشکلات و چالش های پیچیدۀ روانی مراجع نیست بلکه بیشتر به پیشگیری و بهبود زندگی افراد سالم کمک میکند و به آنها در راستای نیازهایشان مشاوره می دهد. مشاور می تواند به دانش آموزی که نیاز به برنامه ریزی تحصیلی دارد، مشاورۀ تحصیلی دهد یا به دانشجویی که نمی داند چه رشته و شغلی را انتخاب کند، مشاورۀ شغلی دهد و همچنین می تواند به زوجی که با هم مشکل و اختلاف دارند مشاورۀ ازدواج دهد.

بسیاری از افراد بین مشاوره و روانشناسی تمایز قائل نیستند. مشاوره و روانشناسی دو زمینه مجزا بوده و فعالیت کاری آنها تا حدودی به یکدیگر مرتبط است.

 • مراجعین مشاورها دچار اختلالات روانی نیستند . تنها به‌دنبال راهکارهای مناسب و کارآمد برای برای حل مشکلات روزمره خود هستند.
 • مشاور به مراجعه کننده کمک می‌کند تا انتخاب‌های درستی داشته باشد.
 • مشاور کمتر به گذشته و ریشه یابی مسائل می پردازد و بیشتر به‌دنبال ارائه راهکاری برای آینده است.
 • مشاوران می‌توانند در زمینه‌های مختلف تحصیلی، شغلی و خانواده به افراد مشاوره دهند.

در این مقاله قصد داریم تا با معرفی کامل کارشناسی ارشد مشاوره و نحوه ثبت نام و شرکت در آزمون و همچنین دانشگاه‌های ارائه دهنده این رشته در مقطع کارشناسی ارشد شما را راهنمائی کنیم.

فهرست مطالب

مرکز مشاوره باخه  تلاش نموده با جمع آوری موضوعات مربوط به کنکور ارشد مشاوره، مقاله ای جامع را پیرامون این آزمون در احتیارتان قرار دهد. در صورتی‌که نیاز به مطالعه کامل مقاله ندارید می‌توانید از فهرست زیر قسمت دلخواه را انتخاب نموده و با کلیک روی آن، مطلب مورد نیاز را مطالعه کنید.

گرایش ها و منابع ارشد مشاوره

آشنایی داوطلبان کنکور ارشد مشاوره با گرایش های این رشته، دروس امتحانی و منابع اصلی آزمون بسیار حائز اهمیت می‌باشد. در ادامه منابعی که متقاضیان این رشته به منظور شرکت در آزمون موظف هستند آنها را مطالعه کنند در اختیارتان قرار داده شده است.

گرایش‌های ارشد مشاوره

آشنایی داوطلبان کنکور ارشد مشاوره با گرایش های این رشته، دروس امتحانی و منابع اصلی آزمون بسیار حائز اهمیت می‌باشد. در ادامه منابعی که متقاضیان این رشته به منظور شرکت در آزمون موظف هستند آنها را مطالعه کنند در اختیارتان قرار داده شده است.

 • مشاوره خانواده
 • مشاوره مدرسه
 • مشاوره شغلی
 • مشاوره توانبخشی

انتخاب گرایش مناسب و مورد علاقه اولین گام در رسیدن به اهداف فرد است.

جدول ضرایب ارشد مشاوره

1- زبان عمومي و تخصصي (انگليسي، فرانسه )، 2- آمار و روش هاي تحقيق 3- مباني مشاوره و راهنمايي 4- روشها و فنون راهنمايي در مشاوره 5- نظريه هاي مشاوره و روان درماني 6- كاربرد آزمونهاي رواني در مشاوره 7- روانشناسي شخصيت

رشته گرایش کدضریب ضرايب دروس امتحاني به ترتيب دروس
1 2 3 4 5 6 7
مشاوره مشاوره مدرسه 3 2 2 3 3 2 2
مشاوره شغلی
مشاوره خانواده
مشاوره توانبخشی

 

نکته: داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد برحسب علایق خود می‌توانند یکی از گرایش‍های این رشته را انتخاب کرده و با توجه به دروس امتحانی ذکر شده و ضرایب آنها نسبت به مطالعه منابع لازم اقدام نمایند.

آمادگی برای شرکت در کنکور کارشناسی ارشد نیازمند شناسایی منابع مفید است که اگر به درستی انتخاب شود، می‌تواند داوطلب را به قبولی در این آزمون نزدیک کند.

منابع کارشناسی ارشد رشته ارشد مشاوره باتوجه به شرایط و موقعیت داوطلب به ۳ دسته تقسیم می‌شود:

 1. منابع اصلی: اگر داوطلب اطلاعات کافی و جامع را از رشته مورد نظر ندارد پیشنهاد میشود که از منابع اصلی استفاده کند تا بصورت کامل با موضوعات هر مبحث آشنایی پیدا کند. پس از آن می‌تواند از کتاب های آموزشی و جزوه ها برای تست زنی استفاده کند.
 2. کتاب های کمک اموزشی: اگر داوطلب اطلاعات کافی و جامع در مورد رشته مورد نظر دارد و وقت چندان زیادی هم ندارد بهتر است از منابع کمک آموزشی کمک بگیرد.
 3. جزوه ها: اگه داوطلب اطلاعات کافی و جامع در مورد رشته مورد نظر دارد و وقت مناسب و کافی برای مطالعه ندارد بهتر است که از جزوه های آموزشی استفاده کند.

نکته: داوطلبان طبق سطح علمی می‌توانند از هر بخشی و یا حتی هر ۳ بخش که ذکر شد، بر اساس نیازشان کمک بگیرند.

نکته: داوطلب می تواند برای تهیه جزوه از انتشارات دانشگاه های معتبر مربوط به هر رشته استفاده کند.

منابع اصلی ارشد رشته مشاوره

دروس امتحانی منابع مطالعاتی اصلی
مبانی راهنمایی و مشاوره مقدمات راهنمایی و مشاوره- دکتر عبداله شفیع آبادی انتشارات رشد مبانی و اصول راهنمایی و مشاوره – دکتر سید احمد احمدی انتشارات سمت. پویایی گروه و مشاوره گروهی- دکتر عبداله شفیع آبادی انتشارات رشد
 روش ها و فنون راهنمایی در مشاوره مهارت های پایه و پیشرفته در مشاوره و روان درمانی- سیمین حسینیان و آناهیتا کولایی انتشارات کمال تربیت. مفاهیم بنیادی و تخصصی در مشاوره- دیوید گلدارد انتشارات کمال تربیت. روش ها و فنون مشاوره- دکتر عبداله شفیع آبادی  انتشارات کتاب فکر نو
آمار و روش تحقیق روش تحقیق در روان شناسی و علوم تربیتی- علی دلاور انتشارات ویرایش، اسماعیل بیابانگرد انتشارات دوران. آمار و روش تحقیق مدرسان شریف- حسین صنعتی
کاربرد آزمون های روانی آزمون های روانی – ابوالفضل کرمی انتشارات روان سنجی، حمزه گنجی انتشارات ساوالان، دکتر هادی بهرامی انتشارات دانشگاه علامه طباطبایی. روانشناسی و سنجش هوش- حمزه گنجی انتشارات ساوالان. راهنمای سنجش روانی مارنات جلد 1 و 2 ترجمه پاشا شریفی و محمدرضا نیکخو انتشارات سخن
روانشناسی شخصیت نظریه های شخصیت- فیست انتشارات روان، شولتز انتشارات ویرایش، علی اکبر سیاسی انتشارات دانشگاه تهران، لارنس پروین انتشارات آییژ
نظریه های مشاوره و روان درمانی نظریه های مشاوره و خانواده درمانی – دکتر عبداله شفیع آبادی انتشارات مرکز نشر دانشگاهی، ریچارد شارف انتشارات رسا، لوئیس شیلینگ انتشارات اطلاعات، جرالد کوری انتشارات ارسباران
 زبان انگلیسی عمومی و تخصصی زبان عمومی زیر ذره بین- هادی جهانشاهی و الناز یوسف زاده انتشارات نگاه دانش. زبان عمومی 504

یکی از مشکلات داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد انتخاب منابع کمک آموزشی است. زیرا مؤسسات زیادی وجود دارند که بسته های آموزشی متفاوتی ارائه میدهند که هر داوطلب می‌تواند طبق نیاز و شرایطش از این منابع استفاده کند.

ارشد مشاورهزمان بندی کنکور ارشد مشاوره 99

کنکور کارشناسی ارشد هر سال توسط سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می‌گردد داوطلبین باید با اطلاع از شرایط و ضوابط عمومی و اختصاصی نسبت به ثبت نام و شرکت در آزمون اقدام نمایند.

شرایط و ضوابط و زمان‌بندی کنکور کارشناسی ارشد ۹۹

داوطلبانی که تمامی شرایط عمومی و اختصاصی آزمون کارشناسی ارشد را دارا باشند می‌توانند در بازه زمانی ثبت نام با ورود به سامانه سازمان سنجش اموزش کشور  اقدام به ثبت نام در کنکور کارشناسی ارشد ۹۹ نمایند.

پیشنهاد می‌کنیم به جهت آشنایی با نحوه و مراحل ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد ۹۹ مقاله مربوط به ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد ۹۹ را مطالعه نمائید.

شرایط و ضوابط

داوطلبانی که قصد شرکت در آزمون کارشناسی ارشد ۹۹ را دارند باید شرایط عمومی و اختصاصی مندرج در دفترچه راهنمای ثبت نام را دارا باشند. مطالعه دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد ۹۹ به جهت آگاهی از شرایط و ضوابط ثبت نام اولیه لازم و ضروری است. ما در این مقاله برخی از شرایط و ضوابط مورد نیاز را ذکر می‌کنیم:

شرایط عمومی

الف) اعتقاد به اسلام یا یکی از ادیان مصرح در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران.

ب) عدم احراز ملتزم نبودن نسبت بـه احکـام عملـی اسـلام (انجـام دادن واجبات و پرهیز کردن از محرمات).

تبصره: اقلیتهای دینی (ادیان رسمی) مندرج در قانون اساسی از این شرط مستثنی هستند، به شرط آنکه متجاهر بـه نقـض احکام اسلامی نباشند.

ج) عدم احراز عناد نسبت به نظام جمهوری اسلامی ایران. تبصره: در صورتی که داوطلب سابقه عناد با نظام جمهوری اسلامی داشته، بایـد تغییر نظر او احراز شود.

د) نداشتن سابقه عضویت در ساواک و فراماسونری و اعقاب آنها.

ه) عدم احراز فساد اخلاقی.

و) عدم اشتهار به ارتکـاب اعمـال خـلاف شئون شغلی و تحصیلی در طول تحصیل یا زمان اشتغال.

شرایط اختصاصی

الف) داشتن مدرک کارشناسی (لیسانس) یا کارشناسی ارشد (فوق لیسانس یا دکترای حرفهای) یا اشتغال به تحصیل در سال آخر مقطع کارشناسـی کـه مـدرک
مذکور مورد تأیید شورای عالی انقلاب فرهنگی یا وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و یا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باشد.

ب) براساس مصوبه چهارمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی مورخ ۱۳۹۵/۱۰/۱۸، پذیرفته‌شدگان نهائی دوره‌های روزانه در آزمون ورودی دوره‌های کارشناسی ناپیوسته سال ۱۳۹۷، حتی در صورت عدم ثبت نام و یا انصراف قطعی از رشته قبولی، مجاز به ثبت نام و شرکت در آزمون ورودی دوره‌های کارشناسی ارشد ناپیوسته سال سال ۱۳۹۸ نخواهند بود.

ج) دانشجویان سال آخر و دانش‌آموختگان مقطع کارشناسی پیوسته یا ناپیوسته که از تاریخ ۱۳۸۶/۰۶/۳۱ به بعد فارغ‌التحصیل شده‌اند، در صورتیکه معدل آنان کمتر از ۱۲ باشد، حق ثبت نام و شرکت در این آزمون را ندارند.

د) پذیرفته‌شدگان دوره روزانه باید برابر طول مدت تحصیل خود در کارشناسی ارشد، در زمان ثبت نام تعهد بسپارند تا در صورت نیاز در محلی که وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تعیین می‌کند به خدمت اشتغال ورزند.

ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد ۹۹

متقاضیان کنکور کارشناسی ارشد ۹۹ باید در بازه زمانی ۱۳۹۸/۰۹/۱۶ تا ۱۳۹۸/۰۹/۲۵ از طریق سامانه سازمان سنجش اموزش کشور اقدام به ثبت نام نمایند.

آزمون کارشناسی ارشد ۹۹

طبق اعلام سازمان سنجش آموزش کشور کنکور کارشناسی ارشد در تاریخ پنجشنبه ۹۹/۰۱/۲۸ و جمعه ۹۹/۰۱/۲۹ برگزار خواهد شد. افرادی که در آزمون ثبت نام نموده اند باید چند روز قبل از تاریخ برگزاری آزمون به سامانه سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه نموده و اقدام به دریافت کارت ورود به جلسه خود نمایند. مشخصات فردی داوطلب و همچنین محل و زمان دقیق برگزاری آزمون کارشناسی ارشد ۹۹ در داخل کارت ورود به جلسه درج گردیده است.

در صورت مشاهده هرگونه مغایرت اطلاعات درج شده برروی کارت ورود به جلسه با اطلاعات داوطلب، افراد باید نسبت به ویرایش اطلاعات ثبت نام کنکور کارت ورود به جلسه خود اقدام نمایند.

اعلام نتایج کنکور کارشناسی ارشد ۹۹

نتایج اولیه کنکور کارشناسی ارشد ۹۹ در نیمه دوم خرداد ماه توسط سازمان سنجش آموزش کشور اعلام می‌گردد. داوطلبان با مشاهده کارنامه منتشر شده توسط سازمان سنجش و بررسی و تحلیل کارنامه خود برای انتخاب رشته در دانشگاه‌های سراسری و آزاد اقدام می‌نمایند. لازم به ذکر است که این مرحله اعلام نتایج اولیه بوده و اعلام نتایج نهائی پس از انتخاب رشته، در نیمه اول شهریور ماه اعلام می‌گردد.

نکته مهم در رابطه با انتخاب رشته مجزا بودن انتخاب رشته در دانشگاه‌های سراسری و آزاد می‌باشد. انتخاب رشته دانشگاه آزاد در داخل سامانه دانشگاه آزاد اسلامی انجام می‌شود. برای آشنایی کامل با نحوه انتخاب رشته در دانشگاه‌های سراسری و آزاد می‌توانید مقاله انتخاب رشته کارشناسی ارشد ۹۹ را مطالعه نمائید.

کسانی که نسبت به نتایج اعلام شده هرگونه اعتراضی داشته باشند می‌توانند از طریق دانشگاه آزاد و سازمان سنجش پیگیری و اعتراض نمایند.

تخمین رتبه وقبولی کنکور کارشناسی ارشد ۹۹

پس از اعلام نتایج اولیه کنکور کارشناسی ارشد توسط سازمان سنجش اموزش کشور مهم‌ترین مسئله بررسی کارنامه، اطلاع از ظرفیت‌ها و همچنین تحلیل و بررسی شانس قبولی در دانشگاه‌ها و دوره‌های مختلف بسیار حائز اهمیت است. بررسی و تحلیل کارنامه و تخمین شانس قبولی فرد یک موضوع فنی است که مشاوران متخصص در این زمینه می‌توانند داوطلبان را راهنمایی‌ کنند.

جهت آشنایی بیشتر با نحوه انتخاب رشته مقاله انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد ۹۹ را مطالعه نمائید.

ظرفیت های پذیرش کارشناسی ارشد مشاوره

دانشگاه‌های روزانه، نوبت دوم (شبانه)، غیرانتفاعی، پیام نور، مجازی، پردیس خودگردان و دانشگاه آزاد اسلامی در رشته مشاوره در مقطع کارشناسی ارشد اقدام به پذیرش دانشچو می‌نمایند. میزان ظرفیت این دانشگاه‌ها در سال 98 بصورت زیر بوده است:

ظرفیت دوره‌های مختلف کارشناسی ارشد 98
روزانه نوبت دوم (شبانه) غیرانتفاعی پیام نور پردیس خودگردان آزاد
265 80 260 120 38 1180

نمونه کارنامه کنکور کارشناسی ارشد مشاوره

رتبه تراز زبان عمومی و تخصصی  آمار و روش‌های تحقیق  مبانی مشاوره و راهنمایی  روش‌ها و فنون راهنمایی در مشاوره  نظریه‌های مشاور ه و روان‌درمانی  کاربرد آزمون‌های روانی در مشاوره  روانشناسی شخصیت 
43 6438 75.56 28.33 13.33 36.67 20 28.33 58.33
60 6250 0 35 26.67 38.33 43.33 28.33 53.33
185 5291 0 36.67 26.67 35 21.67 48.33 51.67
222 5141 0 8.33 51.67 30 16.67 41.67 36.67
430 4527 0 13.33 36.67 33.33 -8.32 40 38.33
590 4261 -5.55 23.33 50 16.67 18.33 18.33 15
737 4087 15.56 6.67 11.67 23.33 18.33 15 15
795 4023 0 3.33 30 36.67 10 13.33 15
801 4012 53.33 20 26.67 8.33 0 0 10
859 3948 0 -3.32 16.67 30 5 35 55
900 3902 0 -1.66 30 25 13.33 28.33 15
934 3871 10 10 8.33 35 13.33 25 11.67

رتبه قبولی کارشناسی ارشد مشاوره

رتبه نام زیر گرایش محل قبولی
23 مشاوره خانواده روزانه- دانشگاه شهید بهشتی – تهران
41 مشاوره مدرسه روزانه- دانشگاه علامه طباطبایی – تهران
92 مشاوره خانواده نوبت دوم- دانشگاه علامه طباطبایی – تهران
113 مشاوره خانواده نوبت دوم- دانشگاه تهران
146 مشاوره شغلی روزانه- دانشگاه علامه طباطبایی – تهران
180 مشاوره شغلی روزانه- دانشگاه خوارزمی (محل تحصیل کرج)
624 مشاوره مدرسه پیام نور- دانشگاه پیام نور استان اصفهان – مرکز اصفهان
801 مشاوره توانبخشی پیام نور- دانشگاه پیام نور استان اصفهان – مرکز اصفهان
1008 مشاوره مدرسه پردیس- دانشگاه کردستان – سنندج

سهمیه های ارشد

کنکور کارشناسی ارشد مانند سایر مقاطع تحصیلی دارای سهمیه‌هایی است که داوطلبان در صورت دارا بودن شرایط و ضوابط قانونی که در دفترچه راهنمای کنکور کارشناسی ارشد می‌باشد می‌توانند از این سهمیه‌ها بهره‌مند گردند. در ادامه به معرفی ان سهمیه‌ها می‌پردازیم.

۱- سهمیه رزمندگان: رزمندگان با حداقل ۶ ماه حضور داوطلبانه بصورت متوالی یا متناوب در جبهه

۲- سهمیه ایثارگران ۲۵ درصدی: همسر و فرزندان شهدا و مفقودالاثر، جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آنان، آزادگان و همسر و فرزندان آنان

۳- سهمیه ایثارگران ۵ درصدی: جانبازان زیر ۲۵ درصد و همسر و فرزندان آنان و همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل ۶ ماه حضور داوطلبانه در جبهه

۴- سهمیه استعدادهای درخشان:

الف) برگزیدگان رتبه‌های اول تا پانزدهم مرحله نهایی المپیادهای علمی ـ دانشجویی

ب) دانشجویان نمونه کشوری در دوره کارشناسی با معرفی سازمان امور دانشجویان

ج) رتبه‌های اول تا سوم نهایی جشنوارههای خوارزمی، جوان خوارزمی، رازی، ابن سینا و فارابی در دوره کارشناسی پیوسته یا ناپیوسته با مشارکت حداقل ۵۰ %در دستاورد حائز رتبه

د) دانش‌آموخته رتبه اول دوره کارشناسی پیوسته در بین دانشجویان هم رشته و هم ورودی که طی هشت نیمسال تحصیلی دانش‌آموخته شده است.

ه) دانش‌آموخته رتبه اول دوره کارشناسی ناپیوسته در بین دانشجویان هم رشته و هم ورودی که طی چهار نیمسال تحصیلی دانش‌آموخته شده است

۵- سهمیه حافظان قرآن مجید: حافظان قرآن بدون مدرک کارشناسی می‌توانند برای مجموعه امتحانی شماره ۱۱۱۱ شرکت نمایند.

به منظور اطلاع از سهمیه های کنکور کارشناسی ارشد می‌توانید مقاله مربوطه را مطالعه نمایید.

نمونه کارنامه ارشد مشاوره با سهمیه

رتبه رتبه کشوري تراز سهمیه  زبان عمومی و تخصصی  آمار و روش‌های تحقیق  مبانی مشاوره و راهنمایی  روش‌ها و فنون راهنمایی در مشاوره  نظریه‌های مشاور ه و روان‌درمانی  کاربرد آزمون‌های روانی در مشاوره  روانشناسی شخصیت 
29 426 4622 3.33 5 11.67 33.33 16.67 35 31.67
36 546 4402 1.11 10 23.33 36.67 8.33 26.67 41.67
69 1215 3737 3.33 15 30 31.67 1.67 0 31.67
83 1392 3618 18.89 11.67 -1.66 28.33 0 18.33 10
9070 9340 1842 25٪ 0 -6.66 6.67 10 0 0 15

ارشد مشاوره بدون کنکور

دانشگاه‌های سراسری و آزاد در دوره‌های مختلف روزانه و شبانه و غیرانتفاعی و فراگیر پیام نور همه ساله بصورت بدون کنکور نیز دانشجو می‌پذیرند.  برای ورود بدون کنکور به این دانشگاه‌ها متقاضیان باید از شرایط و ضوابط و نحوه ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور را مطالعه و در صورت دارا بودن شرایط نسبت به ثبت نام آن اقدام نمایند. بازه زمانی ثبت نام و اعلام نتایج هرکدام از دوره‌های بدون آزمون و همچنین شرایط و نحوه ورود آنها با هم متفاوت بوده و تمامی متقاضیان باید دارای شرایط عمومی و اختصاصی مربوطه باشند. لذا متقاضیان می‌توانند با مطالعه مقاله مربوط به ارشد مشاوره بدون کنکور پیام نور اقدام به شرکت در دوره‌های بدون آزمون نمایند.

مرکز مشاوره باخه
رشته مشاوره همواره جزو رشته‌های پرطرفدار بوده و بسی
 
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.