ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی بدون کنکور پیام نور 99

0
زمان تقریبی مطالعه: 7 دقیقه

در میان هجوم موج‌های اطلاعاتی در دنیای امروز سازمان‌ها و افراد برای تشخیص منایع درست اطلاعاتی نیازمند کسب دانشی تخصصی در این عرصه هستند. از سال ۹۱ رشته کتابداری با عنوان جدید علم اطلاعات و دانش شناسی وارد دنیای تازه ای شد. مفاهیم ابتدایی که از کتابداری برداشت می کردند صرفا به یک شغل مربوط (کتابداری)در کتابخانه ها مرتبط می شد. اما علم اطلاعات و دانش شناسی گستره ای وسیع تر دارد. از این رو سعی داریم در این مقاله در مورد ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی بدون کنکور پیام نور اطلاعات کاملی را در اختیار داوطلبان قرار دهیم.

پیشنهاد می‌شود جهت آشنایی با دیگر رشته ها و گرایش ها مقاله لیست رشته های ارشد فراگیر پیام نور را مطالعه کنید.

متخصصین در این رشته کاملا آگاهند که از میان بیشمار منبع برای کسب اطلاعات کدام معتبر تر است و چطور باید جمع آوری و دسته بندی شوند. وجود این متخصصین در سازمان ها کمک شایانی در جهت جلوگیری از هدر رفت زمان و هزینه و همچنین افزایش سرعت در جهت پیشبرد اهداف میکنند.

آینده شغلی ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی چیست؟

افراد منظم و علاقه‌مند به مطالعه و پژوهش می‌توانند در سمت کتابدار در کتابخانه‌ها و یا مراکز پژوهشی مشغول به کار شوند، کتابدارها در کتابخانه‌های مختلف شهرداری، بیمارستان‌ها، سازمان‌ها و دانشگاه‌ها می‌توانند کار کنند.

همچنین کتابدارانی که توان نوشتاری بالایی دارند، گزینه‌های مناسبی برای کار در انتشارات هستند.

در کارشناسی ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی چگونه می‌توان ادامه تحصیل داد؟

افراد پس از اتمام دوره‎‌ی کارشناسی می توانند در گرایش‌های زیر و برحسب علاقه و مهارت‌های خود یکی از گرایش‌ها را انتخاب کنند:

 • علم اطلاعات و دانش شناسی گرایش مدیریت اطلاعات
 • علم اطلاعات و دانش شناسی گرایش مدیریت کتابخانه‌های دانشگاهی
 • علم اطلاعات و دانش شناسی گرایش مطالعات کتابخانه‌های عمومی
 • علم اطلاعات و دانش شناسی گرایش مدیریت کتابخانه‌های دیجیتال
 • علم سنجی
 • مطالعات آرشیوی
 • مدیریت و سازماندهی نسخه‌های خطی
 • دانشنامه نگاری

 نحوه ورود به  کارشناسی ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی

دارندگان مدرک کارشناسی رشته علم اطلاعات و یا رشته‌های غیرمرتبط می‌توانند در آزمون مقطع کارشناسی ارشد علم اطلاعات شرکت کنند، البته داوطلبان رشته‌های غیرمرتبط توجه فرمایند که مسیر دشوارتری را نسبت به افراد با رشته‌های مرتبط باید سپری کنند.

ورود به رشته علم اطلاعات و دانش شناسی از طریق کنکور کارشناسی ارشد

داوطلبان کارشناسی ارشد علم اطلاعات پس از فارغ‌التحصیلی در مقطع کارشناسی برحسب علاقه می‌توانند برای ادامه تحصیل در این رشته در آزمون سراسری مجموعه علم اطلاعات ثبت‌نام و پس از مطالعه‌ی منابع و مباحث لازم در آزمون شرکت نمایند و پس از قبولی در هر یک از گرایش‌های گفته شده انتخاب رشته نمایند.

ورود به ارشد رشته‌ی علم اطلاعات و دانش شناسی بدون کنکور پیام نور

افراد در صورت عدم قبولی در دانشگاه سراسری می‌توانند بدون آزمون در دانشگاه آزاد اسلامی (ویژه استعداد درخشان)، پردیس کیش و ارس، در برخی گرایش‏‌های رشته اقتصاد کشاورزی که در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت و با دارا بودن برخی شرایط و ضوابط عمومی و خصوصی ثبت‌نام نمایند.

ضمناً یکی از راه‌های آسان جهت قبولی در ارشد رشته علم اطلاعات و دانش شناسی طرح فراگیر پیام نور است. در صورتی که با کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور ، که بدون کنکور می‌باشد، آشنا نیستید. پیشنهاد می‌شود ثبت نام ارشد فراگیر پیام نور را مطالعه کنید.

ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی بدون کنکور پیام نور

طرح فراگیر کارشناسی ارشد دانشگاه پیام‌ نور

دانشگاه پیام نور هرساله اقدام به جذب دانشجویان از دو طریق کنکور کارشناسی ارشد و طرح فراگیر پیام نور می‌نماید، علاقه‌مندان به تحصیل در مقطع کارشناسی‌ ارشد اقتصاد کشاورزی بدون کنکور پیام نور می‌توانند جهت ثبت‌نام در دوره‌ی دانش‌پذیری طرح فراگیر پیام‌نور در زمان مقرر و با مطالعه ضوابط و شرایط لازم اقدام نمایند.

ضمناً توجه فرمایید، تحصیل در مقطع ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی بدون کنکور پیام نور احتیاجی به داشتن مدرک مرتبط با این رشته ندارد.

مراقب مؤسسات با عنوان کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور باشید! متولی دوره فراگیر کارشناسی ارشد پیام‌نور سازمان سنجش و آموزش کشور می‌باشد.

شرایط و ضوابط عمومی و اختصاصی طرح فراگیر پیام نور

شرایط و ضوابط عمومی:

 1.  اعتقاد به دین مبین اسلام
 2.  نداشتن عناد با نظام جمهوری اسلامی
 3.  عدم احراز فساد اخلاقی

شرایط و ضوابط اختصاصی:

 1. دارندگان مدرک کارشناسی پیوسته یا ناپیوسته
 2.  داشتن مدارک معادل کارشناسی مورد تأیید وزارت علوم
 3. فارغ التحصیلی تا تاریخ 30 بهمن ماه
 4. نداشتن مشکل نظام وظیفه
 5. کسب نمره‌ی قبولی در آزمون دانش‌پذیری

معافیت تحصیلی به داوطلبان دانش‌پذیر آقا در طرح فراگیر ارشد بدون کنکور پیام نور تعلق نخواهد گرفت.

دوره دانش‌پذیری ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی بدون کنکور پیام نور

دوره‌ی دانش‌پذیری به مرحله‌ ای از طرح فراگیر پیام‌نور گفته می‌شود که هیچ‌گونه کلاسی برای داوطلبان تشکیل نشده و افراد باید منابع و مباحث مربوطه را به صورت خودخوان مطالعه کرده تا برای آزمون دانش‌پذیری آماده شوند.

توجه داشته باشید دوره دانش پذیری هزینه ای جداگانه برای پرداخت ندارد و موسساتی که به منظور دوره دانش پذیری هزینه ای بیشتر از شما میگیرند کاهبردارند!

تفاوت فرد دانشجو با دانش‌پذیر چیست؟

یکی از روش‌هایی که دانشگاه پیام‌ نور اقدام به جذب دانشجویان می‌کند طرح فراگیر پیام نور است، در این طرح افراد پس از ثبت‌نام و انتخاب رشته و در صورت کسب نمره ی قبولی تبدیل به دانشجوی رسمی رشته مربوطه می‌شوند و می‎‌توانند از شرایط و خدماتی که برای دانشجویان رسمی است بهره گیرند، ضمناً پیش از کسب نمره‌ی قبولی به افرادی که شرایط ورود به این دوره‌ها را داشته و صرفاً در موعد مقرر ثبت‌نام کرده‌اند، دانش‌پذیر می‌گویند. در دوره‌ی دانش‌پذیری احتیاجی به پرداخت شهریه ثابت و متغیر نیست.

آزمون دانش‌پذیری چیست؟

همانطور که در مطالب قبلی گفته شد برای اینکه افراد از دانش‌پذیر به دانشجوی رسمی تبدیل گردند می‌بایست منابع و مباحث دروس مربوطه را مطالعه کرده و در آزمونی که با عنوان دانش‌پذیری شناخته می‌شود شرکت نمایند و در صورت کسب نمره‌ی قبولی به عنوان دانشجوی رسمی دانشگاه شناخته می‎شوند. ضمناً دروسی که داوطلبان جهت قبولی در آزمون دانش‌پذیری مطالعه می‌کنند، در صورت قبولی، جزء واحدهای اخذ شده مقطع ارشد محسوب می‌شود.

 آزمون دانش پذیری همانند کنکور به صورت تستی برگزار می شود با تفاوت اینکه نمره منفی برای این آزمون محسوب نمی گردد

شرط قبولی در آزمون فراگیر ارشد پیام نور: 

 1. نمره تمام دروس آزمون بالای 12 و معدل بالای 14
 2. کسب رتبه قبولی در رشته محل انتخابی

ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی بدون کنکور پیام نورشهریه مقطع کارشناسی ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی بدون کنکور پیام نور

دانشگاه پیام نور نسبت به تمامی دانشگاه‌های شهریه پرداز قیمت مناسبی دارد و از لحاظ اقتصادی، مقرون به صرفه ترین دانشگاه حهت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد می‌باشد.شهریه‌ی هر ترم براساس دروس اخذ شده (نظری یا عملی) نزدیک به 2 میلیون تومان است که در ارشد اقتصاد کشاورزی بدون کنکور پیام نور نیز همین مبلغ است.

پیشنهاد میکنیم جهت اطلاع از شهریه دقیق دانشگاه پیام نور در مقطع کارشناسی ارشد مقاله شهریه ارشد فراگیر پیام نور مطالعه کنید.

ثبت‌نام در ارشد رشته علم اطلاعات و دانش شناسی بدون کنکور پیام نور

داوطلبانی که تمایل به ادامه تحصیل در کارشناسی ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی بدون کنکور پیام نور را دارند میتوانند از طریق سامانه سازمان سنجش  در صورت داشتن شرایط عمومی و اختصاصی در این دوره ثبت نام کنند. همچنین یاز روز سه‌شنبه مورخ 99/11/14 لغايت روز پنجشنبه مورخ 99/11/16 وارد سایت سازمان سنجش شده و پس از وارد کردن شماره‌ی پرونده و کد رهگیری اقدام به دریافت کارت ورود به جلسه فراگیر پیام نور کنند.

همچنین نکته قابل توجه این است که اشخاصی که اطلاعاتی همچون سهمیه، معدل مقطع کارشناسی و یا اینگونه اطلاعات را در زمان ثبت نام اشتباه وارد کرده‌اند میتوانند با مطالعه مقاله ویرایش اطلاعات ثبت نام ارشد فراگیر پیام نور با نحوه ویرایش آشنا شوند.

مراقب مؤسسات با عنوان کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور باشید! متولی دوره فراگیر کارشناسی ارشد پیام‌نور سازمان سنجش و آموزش کشور می‌باشد .

گرایش‌های ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی بدون کنکور پیام نور

رشته علم اطلاعات و دانش شناسی در طرح فراگیر پیام نور در گرایش‌های زیر دانشجو می‌پذیرد:

 • علم اطلاعات و دانش شناسي گرايش مديريت اطلاعات
 • علم اطلاعات و دانش شناسي گرايش مطالعات كتابخانه‌هاي عمومي
 • علم اطلاعات و دانش شناسی گرایش مدیریت کتابخانه‌های دیجیتال
 • علم اطلاعات و دانش شناسی گرایش مدیریت کتابخانه‌های دانشگاهی

لیست دانشگاه های ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی بدون کنکور پیام نور

گرایش های ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی بدون کنکور پیام نور در کلیه دانشگاه های شهر های زیر اقدام به پذیرش می‌کند.

دانشگاه های پیام نور رشته علم اطلاعات و دانش شناسی 
خراسان رضوی مازندران
فارس قم
کرمانشاه

عناوین دروس امتحانی ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی بدون کنکور پیام نور

 1. مباني علم اطلاعات و دانش شناسي
 2. كتابخانه ها و جامعه اطلاعاتي
 3. اقتصاد اطلاعات
 4. بازاريابي اطلاعات
 5. مباني كتابداري و علم اطلاعات
 6. مديريت دانش سازماني
 7. مديريت اسناد و آرشيو
 8. اشتراك منابع در محيط ديجيتال
 9. مجموعه سازي در كتابخانههاي ديجيتال
 10. طراحي و برنامه ريزي خدمات فرانهادي
 11. منابع و خدمات اطلاعاتي علوم اسلامي و انساني
 12. كتابخانه ها و جامعه اطلاعاتي

پیشنهاد میکنیم جهت آشنایی با منابع امتحانی علم اطلاعات و دانش شناسی مقاله منابع ارشد فراگیر علم اطلاعات و دانش شناسی را مطالعه کنید.

ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی بدون کنکور پیام نورزمان ثبت‌نام در ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی بدون آزمون پیام نور

زمان ثبت نام ارشد فراگیر پیام نور فقط یک بار در سال برگزار می‌شود، بازه ثبت نام كارشناسي ارشد فراگير پیام نور سال 1399 (نوبت بيست و يکم) از روز چهارشنبه 99/09/05 و تا روز چهارشنبه 99/09/12 میباشد. همچنین براساس برنامه زماني پيش‌بيني شده، آزمون كارشناسي‌ارشد فراگير دانشگاه پيام نور بهمن ماه سال 1399 (نوبت بيست و يکم) در روز جمعه مورخ 99/11/17 برگزار خواهد شد.

نحوه ی ثبت نام کارشناسی ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی بدون آزمون پیام نور

مراحل ثبت‌نام کارشناسی ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی بدون آزمون پیام نور به شرح زیر است:

 1. مراجعه به پایگاه اینترنتی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org
 2. دریافت دفترچه ارشد فراگیر پیام نور از پایگاه اینترنتی سازمان مذکور
 3. مطالعه شرایط و مدارک ثبت نام ارشد فراگیر پیام نور درج شده در دفترچه ثت نامی
 4. با توجه به اینکه پرداخت  هزینه ثبت نام  منحصراً بصورت اینترنتی انجام میگیرد، داوطلبان لازم است به وسیله کارت‌های بـانکی عضو شبکه شتاب هر یک از بانک‌های جمهوری اسلامی ایران در داخل یا خارج از کشور که پرداخت الکترونیکی آن‌ها فعال میباشد با مراجعـه به سایت سازمان و پرداخت مبلغ  950،000ریال به عنوان وجه ثبت نام شرکت در آزمون، نسبت به ثبت نام اقدام نمایند. برای اطلاعات دقیق‌‌تر از شهریه دانشگاه پیام نور در مقطع کارشناسی ارشد مقاله ما را در این زمینه مطالعه کنید.

پیشنهاد می‌شود داوطلبانی که می‌توانند از سهمیه استفاده کنند مقاله سهمیه ارشد فراگیر پیام نور را مطالعه کنند.

اعلام نتایج آزمون

کلیه داوطلبانی که در زمان برگزاری کنکور ارشد فراگیر پیام نور ۹۹ در جلسه آزمون حضور داشته و با یک دیگر به رقابت پرداختند، می‌توانند در زمان اعلام نتایج ارشد فراگیر پیام نور با مراجعه به سایت سازمان سنجش مشاهده نمایند . پیرو اعلام نتایج کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور محل قبولی داوطلبان مشخص شده و پذیرفته شدگان می توانند از نیمسال دوم یعنی بهمن ماه در کلاس های درس حاضر شوند.

شما می‌توانید جهت اطلاعات بیشتر با مشاوران مرکز مشاوره باخه در ارتباط باشید و از مزایای مشاوره تلفنی باخه استفاده نمایید.

سوالات متداول

1- گرایش های ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی بدون کنکور پیام نور چیست ؟

 

گرایش مدیریت اطلاعات ، گرایش مطالعات کتابخانه های عمومی ، گرایش کتابخانه های دیجیتال ، گرایش های کتابخانه های دانشگاهی .

2- ثبت نام ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی بدون کنکور پیام نور چگونه است ؟

 

ثبت نام به صورت اینترنتی و از طریق سایت سازمان سنجش انجام می‌شود .

3- شهریه ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی بدون کنکور پیام نور چقدر است ؟

 

شهریه ثابت + ۱٫۲۰۰٫۰۰۰ + متغیر ۸۰۰٫۰۰۰ =۲٫۰۰۰٫۰۰۰ .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.